Dieta D’Adamo, inaczej zwana dietą zgodną z grupą krwi, jest jednym z ciekawszych znanych sposobów odżywiania. Oparta na osobliwej teorii, przez wielu ludzi uznawana jest za wiarygodną i skuteczną dietę. Jak jednak jest naprawdę?
DIETA D’ADAMO – dieta zgodana z grupą krwi
Peter D’Adamo, amerykański naturopata (naturopatia to inaczej medycyna naturalna, niekonwencjonalna, wykorzystująca takie metody jak akupunktura, ziołolecznictwo itp.), przekonany o wyjątkowym związku łączącym typ grupy krwi i prawidłowy sposób odżywiania, opracował w związku z tym specjalną dietę.
Dieta D’Adamo – na czym polega?
Odwołuje się on do prehistorycznych migracji ludzkości, które miały ukształtować u ludzi podział na różne grupy krwi. Według niego, jako że w Afryce rozwinął się człowiek pierwotny, tam też powstała pierwsza grupa krwi, czyli „0”. Ówczesny jadłospis składał się tam przede wszystkim z mięsa zwierząt które zdołano upolować. Wobec późniejszych migracji na tereny Europy i Eurazji, ludzie zaczęli zdobywać pożywienie z innych źródeł, zajmując się zbieractwem i rolnictwem. W konsekwencji zmiany diety wykształciła się grupa krwi „A”.
Kolejne migracje – tym razem w kierunku półwyspu indyjskiego i innych rejonów Azji – także rozwinęły własny jadłospis, składający się z produktów mlecznych, mięsa i upraw. To z kolei wykreowało grupę krwi „B”, natomiast najmłodsza grupa, „AB”, powstała w wyniku mieszania się ludzi mających grupy „A” i „B”.
Dieta D’Adamo – dieta zależna od grupy krwi?
Tyle na temat historii. Sens diety D’Adamo polega na tym, żeby odżywiać się zgodnie z tym koszykiem pokarmów, jaki przynależy do danej grupy krwi. Każdej z nich nadał konkretną nazwę związaną z jej genezą: grupa „0” – myśliwy, „A” – rolnik, „B” – koczownik, „AB” – enigma. „Myśliwi” powinni stosować dietę wysokobiałkową, podczas gdy menu „rolników” musi składać się głównie z warzyw, owoców, nasion i orzechów. „Koczownikom” D’Adamo zaleca zaś spożywanie urozmaiconego jedzenia z uwzględnieniem produktów mlecznych; powinni jednak unikać orzechów i nasion. Połączeniem trzech powyższych jadłospisów jest z kolei dieta „enigmy”.
Metoda Petera D’Adamo może brzmi racjonalnie i jest wewnętrznie spójna, jednakże zalicza się ją do tak zwanych diet fad, czyli mających pseudonaukowe podłoże. Środowiska medyczne zgodnie poddają ją surowej krytyce, podkreślając brak jakichkolwiek wiarygodnych badań empirycznych, które mogłyby uwiarygodnić tezy D’Adamo.
Damian AlTemimi