Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

OTYŁOŚĆ BRZUSZNA – PRZYCZYNY. 7 PRZYCZYN OTYŁOŚCI BRZUSZNEJ.

Pozbycie się otyłości brzusznej to największa zmora podczas odchudzania. Pomimo tego, że konsekwentnie ćwiczymy i stosujemy różne diety, tłuszcz nie chce zniknąć. Dlaczego? Otóż istnieje kilka przyczyn, które warto poznać.

Otyłość brzuszna – przyczyny

Korzyści ze zgubienia przysłowiowej „oponki” nie polegają tylko na poprawieniu naszego wyglądu. Kiedy tłuszcz nadmiernie gromadzi się w okolicach trzewii, wzrasta ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, cukrzycy a nawet chorób serca. Jeśli aktywność fizyczna i dieta nic nie dają, przyczyn problemu należy szukać gdzie indziej. Poniżej przedstawiamy wybrane powody kłopotów z pozbyciem się tłuszczu z rejonów brzucha.

1. Wpływ wieku na otyłość brzuszną

Kiedy się starzejemy, ludzki metabolizm ulega stopniowym zmianom. W ich wyniku zmienia się również zapotrzebowanie kaloryczne oraz szybkość ich spalania. Spowalnia się również wydzielanie męskich i żeńskich hormonów – testosteron oraz progesteron i estrogen nie są już produkowane jak w latach młodości.

2. Nieprawidłowe ćwiczenia a otyłość brzuszna

Same ćwiczenia kardio nie wystarczą. Oprócz codziennego joggingu, do swoich treningów konieczne jest też dołączenie ćwiczeń siłowych, ponieważ przyrost tkanki mięśniowej sprzyja szybszemu spalaniu tłuszczu.

3. Zbyt mały wysiłek przyczyną otyłości brzusznej

Żeby pożegnać się z tłuszczem brzusznym, konieczne jest włożenie dużego wysiku w treningi. Im intensywniej ćwiczymy, tym szybciej spalamy kalorie.

4. Zły dobór ćwiczeń

Pokutuje przekonanie, że robienie brzuszków szybko pomaga pozbyć się „oponki”. Nic bardziej mylnego. Aby spalić tłuszcz, musimy wykonywać ćwiczenia absorbujące rożne partie mięśni.

5. Stres a otyłość brzuszna

Nerwowy tryb życia nie sprzyja odchudzaniu. Nadmiar stresu wywołuje bowiem większe wydzielanie kortyzolu – hormonu, który podsyca odkładanie się tkanki tłuszczowej.

6. Rodzaj sylwetki. Uwarunkowania genetyczne a otyłość brzuszna

Jeżeli nasza sylwetka to typ „jabłko”, mamy złą wiadomość. Jest to predyspozycja genetyczna, utrudniająca spalanie tłuszczu z okolic brzucha.

7. Choroba przyczyną otyłości brzusznej

Nieudane próby spalania tłuszczu brzusznego mogą być też związane z niektórymi schorzeniami. U kobiet na przykład często spotyka się przypadki, kiedy nadmiar tłuszczu w talii związany jest z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Warto więc wybrać się na odpowiednie badania w celu wykluczenia takiej możliwości.

Damian Al-Temimi

Przeczytaj też: Otyłość brzuszna.Jak sprawdzić czy ją mam?