Brak produktów w koszyku.

  • Home
  • Tips

RYŻ BRĄZOWY CZY BIAŁY? WŁAŚCIWOŚCI

Ryż jest produktem, który gości w niemal w każdej domowej kuchni. Sprawdza się idealnie jako zamiennik ziemniaków czy dodatek do chińskich potraw oraz stanowi jeden z podstawowych elementów przepysznego i zdrowego sushi. Podczas zakupów spotykamy się z dylematem, który ryż wybrać – biały czy brązowy? Jak istotna jest różnica między nimi? Czytaj dalej.

Ryż brązowy czy biały? Właściwości

Oba rodzaje ryżu są tak samo kaloryczne i pozyskiwane z tych samych ziaren. Dopiero dalszy proces wpływa na znaczące różnice między nimi – biały jest polerowany, natomiast brązowy tylko częściowo łuskany, aby nie pozbawić go zewnętrznych warstw. I to właśnie czyni go zdrowszym od tego pierwszego.

Jaki ryż wybrać?

Ryż biały w trakcie „obrabiania” traci wiele składników odżywczych, które z kolei ryż brązowy zachowuje. Ten brązowy zawiera o wiele więcej błonnika i kilkukrotnie więcej witaminy B2, B3, B6 i E. Bogatszy jest również w magnez i selen. Zaletą ryżu białego jest natomiast wysoka zawartość kwasu foliowego i żelaza.

Dowiedziono jednak, że podczas gdy biały ryż podwyższa ryzyko zachorowania na cukrzycę, brązowy wręcz przeciwnie – obniża je. Dodatkowo, ryż brązowy zmniejsza ryzyko zawału i pomaga w walce z nadciśnieniem. W procesie gotowania pozbywa się ze swojego składu glukozy, fruktozy, laktozy, kofeiny i cholesterolu. Uważa się też, że częste spożywanie ryżu brązowego może zapobiegać alergiom. Wspomaga on również proces odchudzania.

Skoro biały ryż uważa się za gorszy pod względem zdrowotnym od brązowego, co czyni go tak bardzo popularnym? Przede wszystkim może wpływać na to czas przygotowania, który jest krótszy niż w przypadku drugiego rodzaju – oszczędność czasu może być istotna dla ludzi zabieganych i nielubiących spędzać czasu w kuchni. Poza tym okres przydatności do spożycia ryżu białego jest dłuższy, a dodatkowo z reguły jego cena jest niższa. Różnica cenowa jest jednak niewielka, długość gotowania wydłuża się zaledwie o kilka minut, dlatego warto podczas zakupów decydować się na ryż brązowy.