Sugestie

Na co wpływa woda? Właściwości wody

Utworzony 01 Lis 2014  / Dział: Dieta
Woda stanowi około 80% masy każdego człowieka, jest w komórkach, mięśniach, we krwi, jest po prostu wszędzie. Nic więc dziwnego, że regularnie musimy jej dostarczać, by nasz organizm mógł sprawnie funkcjonować.

woda mineralna woda źródlana na co wpływa woda ile wody pić, co pić podczas treningu napoje izotoniczne

Na co wpływa woda? Właściwości wody

Szczególnie podatni na utratę płynów jesteśmy podczas upalnych dni, choroby, ale także ćwiczeń. W ciągu doby z powierzchni naszej skóry paruje aż około 500-600 ml wody (parowanie niewidzialne).

Z kolei podczas wysiłku fizycznego możemy stracić nawet 1-1,5 litra wody w przeciągu godziny.  Temperatura naszego ciała wzrasta. Rozpoczyna się proces pocenia, który ma za zadanie ochłodzić organizm. Wzmaga to pragnienie, czujemy suchość w ustach, a przy większym odwodnieniu nawet zawroty głowy. Nadmierna utrata wody w czasie treningów sprawia, że jesteśmy osłabieni, co z kolei wpływa na obniżenie wydolności fizycznej, a co za tym idzie obniżenie skuteczności wykonywanych ćwiczeń.

Czym  nawadniać organizm podczas treningu?

Ilość utraconych płynów jest niezwykle trudna do obliczenia, zależy od płci, dnia jak i rodzaju treningu. Osoby ćwiczące powinny regulować swoje nawodnienie, wskazane jest picie napojów małymi łyczkami po każdej zakończonej serii.

Niektórzy sięgają także po izotoniki i minerały,które uzupełniają na bieżąco wytrącane w trakcie ćwiczeń składniki, głównie węglowodany i elektrolity, takie jak sód czy potas. Pierwszy z nich stanowi podstawowy składnik potu i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, zapobiega więc przegrzaniu się organizmu. Potas natomiast głównie dba o nasze serce i równowagę wodno - elektrolitową.

Mimo tych wszystkich dobrodziejstw napojów izotonicznych, mają one także negatywne strony. Przede wszystkim zawierają cukry oraz ich wymienniki w różnych postaciach. Oznacza to, że jednocześnie dostarczamy organizmowi pewną ilość kalorii i produkujemy insulinę, która przeszkadza w spalaniu tłuszczu nawet w trakcie treningu.

Woda mineralna a woda źródlana

Kolejnym ważnym dylematem w wyborze wody podczas treningu jest to czy ma być ona mineralna, czy źródlana.

Jaka jest różnica? Naturalna woda źródlana zawiera małe ilości składników mineralnych (poniżej 500 mg/l). Nadaje się ona do codziennego spożywania, jest najbezpieczniejsza  i może być spożywana przez osoby w każdym wieku.

Natomiast naturalna woda mineralna charakteryzuje się wysokim stężeniem cennych minerałów, dlatego zalecana jest osobom aktywnym fizycznie narażonym na większą utratę minerałów z organizmu. To najczęściej wapń (powyżej 150 mg/l), magnez (powyżej 50 mg/l) i wodorowęglany (powyżej 600 mg/l). Podczas aktywności fizycznej są to składniki jak najbardziej dla nas pożądane i nie możemy o nich zapominać.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 
 

 
Dodaj do ulubionych
Dział: Dieta

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas