Sugestie

Orzech laskowy - właściwości, wartości odżywcze. Zdrowe przekąski.

Utworzony 20 Lis 2014  / Dział: Dieta

Orzechy same w sobie są bardzo zdrowe i dostarczają naszym organizmom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych. Wielu z nas rezygnuje z dodawania ich do posiłków czy spożywania jako przekąski, ponieważ powszechnie wiadomo, iż orzechy są najzwyczajniej w świecie ogromną bombą kaloryczną (100g orzechów laskowych to około 650kcal). Dlaczego nie warto rezygnować z orzechów? Okazują się one mieć nieoceniony wpływ na nasze zdrowie i kondycję psychiczną. Istnieje wiele odmian orzechów - wszystkie zdrowe i wartościowe. Dziś skupimy się na laskowych.

orzechy laskowe właściwości, orzech laskowy

 

Orzech laskowy - właściwości, wartości odżywcze. Zdrowe przekąski.

 

Orzech laskowy to źródło wielu witamin i minerałów

Orzechy laskowe zawierają:

  • węglowodany, które dostarczają nam energii, mają wpływ na motorykę jelit. 
  • nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegające odkładaniu się zbędnego tłuszczu. Pomagają także w obniżeniu cholesterolu i oddziałują na prawidłową pracę naszego serca;
  • witaminę E, silny antyoksydant, spowalniający proses starzenia się organizmu. Witamina ta pozytywnie pływa również na kondycję skóry, włosów i paznokci.

  • magnez poprawiający koncentrację oraz nastrój. Okazuje się być ogromnie potrzebny, ponieważ bez niego ludzki układ immunologiczny może nie funkcjonować prawidłowo;
  • potas, który wpływa na odpowiednie krzepnięcie krwi oraz kontroluje jej ciśnienie;
  • wapń, będący podstawowym składnikiem budulcowym kości i zębów.

Orzechy dostarczają nam także fosforu, białka, żelaza, witaminy B czy witaminy C. Jak widać jest to cały „pakiet” najpotrzebniejszych składników odżywczych.

 

Orzechy laskowe - właściwości

Orzechy laskowe dzięki swojemu bogatemu składowi zwiększają odporność organizmu oraz przyspieszają gojenie się ran. Mogą chronić przed licznymi chorobami serca, w tym np. arytmii. Dzięki zawartości kwasu foliowego są szczególnie zalecane kobietom w ciąży, ponieważ ma to pozytywny wpływ na rozwój nienarodzonego dziecka. Udowodniono także, że mogą zapobiegać kamieniom nerkowym.

Orzechy laskowe są wykorzystywane w kosmetyce i higienie. Produkuje się z nich pudry, ułatwiające gojenie się ran, oparzeń czy wrzodów, są używane do wytwarzania farb oraz mydeł.

W kuchni dodaje się je do musli, sałatek czy dań mięsnych. Używa się ich także do produkcji tortów i ciast oraz czekolad. 

Nie ma chyba zatem wątpliwości, że warto jeść orzechy. Pamiętajmy o nich i regularnie włączajmy je do naszej diety. 

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

Przeczytaj też:

Orzech włoski czy laskowy?

Dieta dla wytężających mózg.

Chrupiące przekąski - orzechy włoskie. 

Naturalne kapsułki zdrowia. Ziarna słonecznika, nasiona dyni, sezam.

Zdrowy zastrzyk energii, czyli pobudzające przekąski.

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas