Sugestie

Przyczyny i objawy anemii. Jak zapobiegać anemii?

Utworzony 28 Lis 2014  / Dział: Dieta

Okres jesienno – zimowy nigdy nie sprzyja naszemu samopoczuciu. Tym bardziej w zimne i deszczowe dni. Często czujemy się bezsilni i zmęczeni. Jednak niekiedy nie tylko zła aura wpływa na nasze zmęczenie. Wszystkie te objawy mogą mieć swoje źródło także w niedoborze żelaza w naszym organizmie. Może czas zbadać krew? To może anemia?

anemia, niedobór żelaza

                                                 Anemia, niedobór żelaza. Fot. Fotolia

 

Przyczyny i objawy anemii. Jak zapobiegać anemii?

 

Bardzo często rezygnujemy z aktywności fizycznej, gdyż wiecznie czujemy się zmęczeni i niedospani. Szybko tracimy siłę, a nasze serce nienaturalnie przyspiesza nawet przy minimalnym wysiłku. Coraz częściej wolny czas spędzamy w łóżku na słodkim lenistwie, a przecież to ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Objawy anemii

Niedokrwistość (bo taka jest druga nazwa anemii) jest podstępnym wrogiem. Jest bagatelizowana, gdyż w pierwszej kolejności wszystkie jej objawy tłumaczymy przepracowaniem, brakiem snu czy ruchu. Boimy się chodzić do lekarzy, albo nie mamy na to czasu, a w przypadku tego schorzenia wystarczą naprawdę niewielkie zmiany w diecie.

Anemia świadczy o zbyt małej ilości hemoglobiny w erytrocytach (krwinkach czerwonych) bądź ilości samych tych krwinek. Ich najważniejszą funkcją jest przenoszenie i dostarczanie tlenu do narządów naszego ciała. Umożliwia to właśnie hemoglobina, która ma zdolność do nietrwałego wiązania tlenu. Jednakże do jej budowy potrzeba żelaza. Anemia to choroba często ukrywającą się w naszym organizmie i powoli doprowadzającą do jego wyniszczania.

 

Przyczyny anemii

Najbardziej narażone na anemię są oczywiście kobiety, głównie te w ciąży oraz matki karmiące. Ich dzienne zapotrzebowanie na żelazo jest dużo większe. Poza tym kobiety tracą bardzo dużą ilość krwi podczas miesiączek. Mężczyźni rzadziej cierpią na niedokrwistość, w ich przypadku główną przyczyną anemii są utajone krwawienia z układu pokarmowego, spowodowane na przykład, wrzodami żołądka i dwunastnicy bądź chorobą nowotworową.

    

Jak zapobiegać anemii?

Anemia jest chorobą, którą zarówno łatwo da się zdiagnozować, jak i leczyć. Bardzo ważne jest, by choć jeden posiłek zawierał mięso. Po dodaniu do niego warzyw, najlepiej bogatych w witaminę C, będzie ono jeszcze lepiej wchłaniane do jelit. Przyspieszy to również proces krwiotwórczy organizmu. Warto do diety wprowadzić buraki czerwone, szpinak, jajka, paprykę czy truskawki, a ograniczyć picie herbaty i kawy.

Nie zapominajmy również o ruchu, gdyż wysiłek poprawia ukrwienie organizmu i pobudza wytwarzanie czerwonych ciałek krwi. Jeśli nie jesteśmy w stanie za pomocą diety dostarczyć odpowiedniej ilości żelaza, warto zakupić je w postaci suplementów w aptece. I przede wszystkim należy przestać unikać przeprowadzania kontrolnych badań.              

Tekst: Wioletta Odalska

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 
Przeczytaj też:

 

Żelazo: krótko i na temat

Zdrowy zastrzyk energii, czyli pobudzające przekąski

Dieta dla wytężających mózg

Serotonina. Jak łatwo poprawić sobie humor.

Koktajl z zieleniny. Moda czy coś więcej?

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas