Sugestie

Zdrowa kolacja. Co na kolację? Pomysły na kolację.

Utworzony 26 Mar 2015  / Dział: Dieta
Kolacja – przez wielu pomijana, bo przecież to śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Przez innych faworyzowana i przyjmująca postać niemalże uczty rzymskiej. Niestety, oba te sposoby jej traktowania nie są dla nas korzystne. Najlepiej byłoby znaleźć złoty środek i potraktować kolację, jako lekkie, ale sycące zakończenie dnia. Jak to zrobić?

co jesc na kolacje zdrowe przepisy

Zdrowa kolacja. Co na kolację? Pomysły na kolację

Według zasad zdrowego żywienia, powinniśmy jeść od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia. Warto, by trzy z nich, czyli śniadanie, obiad i kolacja były większe. Dwa pozostałe, czyli drugie śniadanie i podwieczorek powinny być raczej przekąskami. Kolacja jest jednym z głównych posiłków, ale ze względu na porę jej jedzenia, lepiej gdy zawiera mniej kalorii niż obiad. Wraz z upływającym dniem nasz metabolizm spowalnia i nadmiar energii, którą w godzinach porannych mamy jeszcze szansę spalić, ma tendencję do zamieniania się w tłuszcz. Z tego powodu, ostatni posiłek nie powinien być zbyt obfity ani tłusty.

Zdrowa kolacja nie powinna być zbyt obfita 

Jeśli zjemy na kolację obiad składający się z dwóch dań, ponieważ nie mieliśmy wcześniej czasu na posiłek, w nocy nasz układ trawienny będzie pracował na najwyższych obrotach, by strawić dużą porcję jedzenia. Oczywiście, nie wpłynie to dobrze na nasz sen i figurę.

 

Brak kolacji też nie jest zdrowy

 Pomijanie kolacji w diecie (by zaoszczędzić trochę kalorii) również nie jest dobrym pomysłem. Nie jedząc nic przez cały wieczór pozbawiamy nasz organizm energii do działania, pogarsza nam się samopoczucie i jesteśmy rozdrażnieni. A przecież wielu z nas to właśnie wieczorem uczy się czy przygotowuje do następnego dnia w pracy. Pusty żołądek nie pomaga też w zaśnięciu.

 

Zdrowa kolacja - czym powinna się cechować?

  • odpowiednią liczbą kalorii, czyli ok. 20 % dziennego zapotrzebowania na energię (przykładowo, dla osoby o zapotrzebowaniu 2400 kcal, kolacja powinna mieć ok. 480 kcal),
  • lekkostrawnością – tłusta i ciężkostrawna będzie zakłócać nam sen i odkładać się w tkance tłuszczowej,
  • brakiem składników wzdymających, np. kapusty, roślin strączkowych, cebuli i zwiększających wydzielanie kwasu żołądkowego (czyli po prostu powodujących zgagę), np. tłustych serów i wędlin, potraw smażonych.
  • zaleca się ograniczać jedzenia dużej ilości węlowodanów na noc, natomiast kolacja powinna być bogata w białko.

Kolacja powinna być też (lub przede wszystkim) smaczna.

 

Pomysły na kolację

Co więc możemy zjeść, by dobrze spać?

  •  zupę brokułową z płatkami migdałowymi
  •  sałatkę z rukoli, pomidorów, świeżego ogórka z grillowaną piersią z kurczaka/indyka i dressingiem jogurtowo-ziołowym
  • risotto z brokułami i owocami morza
  • omlet z warzywami lub jajecznica
  • pieczony filet łososia/dorsza/pstrąga w ziołach z warzywami
  • pieczony indyk z pieczonymi burakami i orzechami włoskimi

Taka lekka i bogata w składniki odżywcze kolacja sprawi, że nie będziemy ani głodni ani przejedzeni. Powinniśmy ją zjeść co najmniej 2 godziny przed snem. Zasada „zero jedzenia po godzinie 18” sprawdza się więc tylko u osób, chodzących spać ok. 20. Jeśli zasypiamy o 24, nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy zjedli ostatni posiłek o 21.30.

Miłych snów i pysznych kolacji!

Justyna Kowalska

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas