Sugestie

Dieta bezglutenowa – czy jest zdrowa? Czy gluten jest szkodliwy? Nietolerancja glutenu.

Utworzony 07 Kwi 2015  / Dział: Dieta

O diecie pozbawionej glutenu jest coraz głośniej. Na wykluczenie tego składnika z menu decydują się już nie tylko ci, którzy go nie tolerują, ale też całkiem zdrowe osoby. Co to właściwie jest gluten i czy rzeczywiście może być dla nas szkodliwy?

dieta bezglutenowa, gluten do to jest

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa. Czym jest gluten?

 

Dieta bezglutenowa - skąd ten pomysł?

Winowajcą całego zmieszania jest gluten powstający z połączenia dwóch białek roślinnych (gluteniny i gliadyny) i występujący w większości zbóż. Białko to znajduje się w roślinach takich, jak: pszenica, jęczmień, żyto, orkisz, zanieczyszczony nim może być także owies.

Dieta bezglutenowa jest jedynym wyjściem dla osób chorych na celiakię, czyli genetycznie uwarunkowaną nietolerancję glutenu. U takich osób białko to działa toksycznie na błonę śluzową jelita, co w konsekwencji prowadzi do zaniku kosmków jelitowych i upośledza wchłanianie składników odżywczych. Jednak wiele osób niecierpiących na celiakię decyduje się na wykluczenie produktów zawierających gluten.

Czy gluten jest szkodliwy dla zdrowych osób?

Zwolennicy diety bezglutenowej twierdzą, że wprowadzone stosunkowo niedawno (ok. 7 tysięcy lat temu, wraz z rozpoczęciem rolnictwa) do jadłospisu człowieka zboża glutenowe działają niekorzystnie na cały organizm. Obwiniają je o nasilanie objawów (lub wręcz powodowanie) syndromu jelita drażliwego, a także niedobory witamin i składników mineralnych, osłabienie, niską odporność, częste stany zapalne i problemy skórne.

Wszystko to przez zawarty w nich gluten, który nie stanowi dla organizmu żadnej wartości, gdyż jest to białko obce i wywołujące reakcje alergiczne. Co więcej, powoduje on sklejanie się zjedzonej skrobi i błonnika w nierozpuszczalne cząstki, które wywołują dolegliwości układu pokarmowego. Stąd już prosta droga do poważniejszych schorzeń jelit i całego organizmu.

 

Dieta bezglutenowa - czy jest zdrowa?

Czy w takim razie definitywnie pozbyć się tego białka z diety? Niekoniecznie. Hipotezy dotyczące roli glutenu w wywoływaniu schorzeń układu pokarmowego czy ogólnego negatywnego wpływu na zdrowego człowieka, są jeszcze na etapie badań. Oczywiście, w Internecie aż roi się od wpisów osób, które wyleczyły się różnych chorób, dzięki diecie bezglutenowej, lecz nadal nie ma pewności, że podziała ona tak samo na nas.

Jeśli jednak myślisz o diecie bezglutenowej i chcesz sprawdzić, czy pozytywnie wpłynie na Ciebie i twoje zdrowie – nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj tylko, aby zastąpić zjadane do tej pory zboża glutenowe na takie, które nie zawierają tego białka, czyli: ryż, kukurydza, kasza gryczana i jaglana, komosa ryżowa, amarantus.

Na początku może być trudno, ponieważ zboża glutenowe są podstawą jadłospisów wielu z nas. Jednak bogactwo produktów, jak i ciekawych przepisów na produkty bezglutenowe sprawiają, że przejście na dietę bez tego białka staje się o wiele prostsze. Pamiętaj tylko, że efekty tego sposobu żywienia będą zauważalne dopiero po 3 miesiącach diety. Według jej zwolenników już po takim okresie spróbowanie niewielkiej ilości zawierającego gluten pokarmu wywołuje negatywne reakcje organizmu, co jest dowodem na konieczność odrzucenia go w diecie każdego z nas.

Justyna Kowalska

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas