Sugestie

Jaki chleb jest zdrowy? 5 wskazówek, jak wybrać dobry chleb.

Utworzony 13 Maj 2015  / Dział: Dieta

Wybór pieczywa w sklepach jest ogromny. Można kupić chleby o przeróżnym kształcie, barwie, konsystencji… Jak wybrać najlepszy? Na co zwracać uwagę na zakupach, by mieć pewność, że spożywane przez nas pieczywo jest faktycznie zdrowe? Jeśli chcesz poznać kilka przydatnych rad, ten artykuł jest dla Ciebie.

chleb, pieczywo pełnoziarniste

Jaki chleb jest zdrowy? Jak wybrać dobry chleb?

 

1.  Wybieraj ciemne pieczywo

Większość konsumentów zdaje sobie sprawę z tego, że ciemne pieczywo jest zdrowsze od jasnego. Oczywiście, amatorzy jasnych bochenków z puszystym wnętrzem i chrupiącą skórką stwierdzą pewnie, że  „ciemne to nie to samo”. Jednak ciemny chleb, jeśli świeży i dobrej jakości, też potrafi zachwycić smakiem. Ciemne pieczywo zawdzięcza swój kolor mące pełnoziarnistej, która jest zdrowsza od białej. Taki chleb zawiera też zazwyczaj otręby i ziarna, które zawierają wiele cennych składników odżywczych.

 

2. Czy każde ciemne pieczywo jest zdrowe?

Niestety by mieć pewność, że kupujemy dobry chleb, nie wystarczy wybrać pierwszego lepszego o ciemnym kolorze. Sprytni producenci często po prostu barwią pieczywo np. słodem jęczmiennym lub karmelem, aby wyglądało na zdrowsze. Dlatego, jeśli producent podaje skład, warto go przeczytać. Jeśli nie mamy dostępu do składu, warto „zważyć” produkt w ręku. Zazwyczaj takie „oszukane” pieczywo jest lekkie, w przeciwieństwie do prawdziwego razowego, które waży więcej.

 

3. Czy chleb na zakwasie jest zdrowy?

Tradycyjny chleb wykonany na zakwasie ma nie tylko niepowtarzalny smak, ale i cenne właściwości. Zakwas nie tylko pomaga w prawidłowym rozroście ciasta, ale powoduje też, że wraz z chlebem spożywamy cenne produkty fermentacji mlekowej i alkoholowej. Bakterie kwasu mlekowego występujące w zakwasie są bardzo pożyteczne - usuwają z pieczywa rakotwórcze substancje takie jak azotany, azotyny i toksyny pleśni. W procesie fermentacji następuje też rozkład kwasu fitynowego, dzięki czemu lepiej organizm lepiej wchłania mikroelementy zawarte w zbożu.

 

4. Pieczywo w foliowych opakowaniach

Foliowe opakowanie sprzyja powstawaniu pleśni na chlebie. Zazwyczaj pieczywo zapakowane w folię zawiera sztuczne dodatki, które zapobiegają pleśnieniu i zapewniają dłuższy okres trwałości. Dlatego lepiej kupować chleb sprzedawany bez opakowania lub w papierowych torebkach. W ten sposób mamy pewność, że kupujemy produkt świeży i naturalny.

5. Spróbuj … upiec własny chleb

Niestety w UE producenci nie mają obowiązku podawać składu pieczywa. Dlatego jedynym sposobem, aby mieć pewność, że chleb, który spożywamy jest w pełni zdrowy i wytworzony z wysokiej jakości naturalnych składników jest… upiec własny. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać. Wcale nie potrzeba do tego specjalnej maszyny – równie dobrze można wypiekać bochenki w piekarniku. Wystarczy dobry przepis (najlepiej zapytać mamy lub babci, albo poszukać na popularnych blogach kulinarnych) i trochę czasu i chęci.

Monika Brodowicz

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas