Sugestie

"80 na 20" - sposób odżywiania polecany przez gwiazdy

Utworzony 03 Cze 2015  / Dział: Dieta

Często popełnianym podstawowym błędem przy zmianie stylu życia jest fakt, że od razu rzucamy się na zbyt głęboką wodę, przez co nie potrafimy wytrwać przy nowych regułach. Są jednak sposoby, które mogą uchronić nas przed rezygnacją z obranej ścieżki. Jednym z nich jest styl odżywiania określany jako "80 na 20". Czym jest on w istocie?

dieta 80/20 odchudzanie

"80 na 20" - sposób odżywiania polecany przez gwiazdy

Zasada "80 na 20" zwana też metodą Pareto nie jest nowinką stricte ze świata dietetyki. Wywodzi się ona bowiem ze świata ekonomii i zarządzania, gdzie można dopasować ją do różnorakich sytuacji takich jak ta, że 20 procent klientów firmy, przynosi jej największe zyski (80 procent). Można ją jednak równie dobrze wykorzystywać w innych elementach naszego życia, m.in. w sposobie odżywiania się.


W tym przypadku jest ona równie prosta: w 80% odżywiamy się zdrowo, zaś sporadycznie, czyli w 20% przypadków możemy sięgać po mniej drogocenne dla naszego ciała potrawy. Przez cały dzień wybierasz zdrowe produkty? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po ciastko na które w tym momencie masz ochotę. W ten sposób zabezpieczysz się przed zbytnią presją i rygorem, który często komplikuje zmianę naszych nawyków żywieniowych i powoduje rezygnację z obranego kursu. Świadomość, że na przyjęciu nie możesz spróbować tortu sprawia, że w twojej głowie pojawia się blokada, która w przypadku braku silnej woli, może na dłuższą metę zniechęcić cię do dalszych zmian.

Skuteczność tej metody wynika jednak przede wszystkim z prostoty oraz zachowania w życiu zdrowego rozsądku i balansu. Zachęca do tego między innymi trenerka personalna Jillian Micheals, a także inne znane osobowości srebrnego ekranu takie jak modelka Miranda Kerr, aktorka Jessica Alba czy piosenkarka Kelly Rowland, również stosujące ten rodzaj odżywiania.

Warto jednak pamiętać, że metoda ta nie jest "przymusem", a jedynie "opcją". Nie oznacza ona, że każdego dnia musisz sięgać po coś niezdrowego, aby wypełnić owe 20%. Jest to jedynie "możliwość", która zapewnia komfort psychiczny szczególnie perfekcjonistom, dla których najczęściej już jedno odstępstwo od utartych reguł diety usuwa cały dotychczasowy wysiłek.

Alicja Starzyk

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas