Sugestie

Syrop glukozowo-fruktozowy - główna przyczyna otyłości? Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest zdrowy?

Utworzony 08 Cze 2015  / Dział: Dieta

Syrop glukozowo-fruktozowy jest substancją, którą można spotkać w znacznej większości produktów na naszych stołach. Choć jego nazwa brzmi niewinnie, to obecnie uważany jest za jedną z głównych przyczyn otyłości na świecie.

syrop glukozowo-fruktozowy dieta odchudzanie

Syrop glukozowo-fruktozowy - trucizna?

 

Czym jest syrop glukozowo-fruktozowy?

Jednym z impulsów do upowszechnienia syropu glukozowo-fuktozowego była polityka. Za głównego  "winowajcę" uznaje się prezydenta USA Richarda Nixona, pragnącego przedłużyć swoje bytowanie w Białym Domu. W latach 70. jego kraj trapiły przede wszystkim wysokie ceny żywności, stąd też zmiany w tym sektorze oznaczały albo przedłużenie, albo zakończenie jego prezydentury. Plan utworzony z jego poplecznikami był prosty: uprzemysłowienie procesu produkcji artykułów spożywczych,  prowadzące w efekcie do obniżki ich cen. Produktem napędzającym ten proceder była kukurydza stosowana między innymi do karmienia bydła czy smażenia na oleju kukurydzianym. Powstał jednak kolejny problem: nadwyżki produktu. Okazało się jednak, że i tutaj istnieje wyście. W tamtym czasie w Japonii znany był sposób na wykorzystanie kukurydzy: była to produkcja taniego, gęstego syropu zwanego glukozowo-fruktozowym, który wbrew niewinnej nazwie, miał i ma przemysłowe pochodzenie i niewiele wspólnego ze zdrowiem. Był to początek taniej, długoterminowej żywności produkowanej masowo, mającej zgubne efekty na nasze zdrowie.

Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest szkodliwy?

Przede wszystkim syrop glukozowo-fruktozowy uznawany jest za winowajcę otyłości na świecie. Dodawany jest nie tylko do takich produktów jak ciastka i słodycze, ale też mleko, sałatki, pieczywo czy konserwy rybne, przez co trudno się od niego uwolnić. Niejednokrotnie na etykietach można spotkać go tuż obok zwykłego cukru, przez co dostrzegamy, jak bardzo przesłodzony i polepszony smak mają spożywane przez nas produkty. Sztuczne polepszenie smaku to jednak nie największy problem: syrop glukozowo-fruktozowy zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób takich jak cukrzyca typu 2, a także powoduje zmniejszenie odporności, przez co szczególnie negatywnie wpływa na rozwijające się ciała dzieci.Jedynym sposobem na ustrzeżenie się przed jego negatywnymi skutkami jest wyeliminowanie z naszej diety produktów bogatych w ten składnik. Jest to jednak trudne szczególnie, że producenci stosują praktykę zmiany nazw składników, które zaczynają budzić wątpliwości wśród naukowców i społeczeństwa. A choć od niezdrowego jedzenia trudno w dzisiejszym świecie się uwolnić, to powinniśmy robić wszystko, aby w miarę możliwości zminimalizować jego spożycie.

Alicja Starzyk

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas