Sugestie

Frutarianizm - dieta owocowo-warzywna? Czy frutarianizm jest zdrowy? Co jedzą frutarianie?

Utworzony 21 Lip 2015  / Dział: Dieta

Kiedy słyszymy o diecie wegetariańskiej, kojarzy nam się ona ze sprzeciwem wobec spożywania żywności pochodzenia zwierzęcego. Z moralnego punktu widzenia może to być zrozumiałe, szczególnie biorąc pod uwagę skalę krzywdy i cierpienia, jakie dotykają zwierzęta w hodowli przemysłowej. Nie każdy słyszał jednak o pewnej skrajnej odmianie wegetarianizmu. Mowa tu o frutarianizmie – diecie opartej na jedzeniu tylko tego, co można zerwać z krzewów i drzew.

frutarianizm, frutarianie

 

Frutarianizm - dieta owocowo-warzywna? Co jedzą frutarianie?

 

Co jedzą frutarianie?

Rezygnację ze wszystkich rodzajów pokarmu poza owocami, niektórymi warzywami (np. pomidory) i orzechami trudno sobie wyobrazić. Sama motywacja frutarian do poświęcenia się tak restrykcyjnej diecie jest także mało zrozumiała. Dlaczego bowiem spożywają tylko i wyłącznie to, co da się zerwać? Odpowiedź jest zaskakująca, gdyż frutarianie unikają jedzenia tych pokarmów roślinnych, których zerwanie prowadzi do śmierci rośliny. Brzmi niewiarygodnie, jednak ma swoją specyficzną logikę – skoro wegetarianizm wyklucza zabijanie zwierząt, uśmiercania roślin też powinno się zaprzestać.

Wyznawcy frutarianizmu są często bardzo doktrynerscy w podejściu do swojej osobliwej diety. Jedna z często powtarzanych przez nich tez mówi o tym, że człowiek z natury jest "owocożercą", a jedzenie mięsa nie leży w naszej naturze. Jest to kwestia wzbudzająca bardzo wiele wątpliwości, lecz nie dla frutarian – oni są święcie przekonani o swoich racjach.

 

Czy frutarianizm jest zdrowy?

Stanowisko zwolenników diety owocowej jest podważane przez współczesną medycynę. W zasadzie wszyscy lekarze i dietetycy podkreślają niezdrowy wpływ diety jednoskładnikowej na ludzki organizm. Postawienie na odżywianie się głównie owocami do końca życia może skutkować takimi chorobami jak anemia czy osteoporoza. Wyczerpanie i cukrzyca (owoce zawierają przecież dużo cukru) to również potencjalne zagrożenia związane z frutariańskim sposobem odżywiania.

O zagrożeniach płynących z tej restrykcyjnej wersji wegetarianizmu przekonał się amerykański aktor Ashton Kutcher. Kiedy wcielał się w postać Steve'a Jobsa, który był frutarianinem, chcąc wczuć się w rolę przeszedł na dietę założyciela Apple (czy to przypadek, że Jobs nadał swej firmie akurat taką nazwę?). Efekt? Pobyt w szpitalu z powodu problemów z trzustką.

Każdy rodzaj diety, niezależnie od naszych poglądów, powinien mieć pozytywny wpływ na ludzki organizm. O ile wegetarianizm oficjalnie jest akceptowany jako sposób odżywiania, tak jego restrykcyjny, owocowy odłam, to nadmierne ryzyko dla zdrowia.

Damian AlTemimi

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas