Sugestie

Długowieczność. 5 nawyków, dzięki którym przedłużysz swoje życie

Utworzony 23 Lip 2015  / Dział: Dieta
Zdrowe, nieprzetworzone jedzenie i aktywność fizyczna? O tym wie każdy. Warto jednak zwrócić uwagę na inne czynności, które pomogą nam dłużej cieszyć się dobrym, długim życiem.

jak przedłużyć życie długowieczność długie życie, jak żyć długo

Długowieczność. Dłuższe życie. Jak żyć długo?

 

Dłuższe życie? Śpij… optymalnie

W kwestii snu warto zachować odpowiedni balans. Badania bowiem pokazują, że zarówno zbyt krótki nocny wypoczynek (poniżej sześciu godzin) jak i zbyt długi (powyżej dziewięciu) mogą powodować liczne dolegliwości jak choroby serca czy udary. Jedno jest jednak pewne: nocny odpoczynek jest konieczny do regeneracji i utrzymania naszej gospodarki hormonalnej w ryzach. Nie warto z niego rezygnować kosztem innych aktywności.

By długo żyć, nie daj się zjeść stresowi

O ile stres w niewielkich, sporadycznych dawkach jest uzasadniony i pozwala naszemu ciału na mobilizację w trudnych momentach, to przewlekły i silny może wywołać spustoszenie. Sprawdź, co wywołuje u Ciebie jego największy stres i opracuj kreatywne strategie jego zwalczania. Jest ich wiele: medytacja, ćwiczenia fizyczne i oddechowe, uśmiech, a przede wszystkim zdrowy dystans do świata, którego można się nauczyć.

 

Siedzący tryb życia nie sprzyja długowieczności

Jak twierdzą naukowcy, siedzący tryb życia to prosta droga do grobu. A choć nie jesteśmy w stanie zmienić swojej pracy, czy stać podczas wykładów na uczelni, to możemy pomagać sobie na wiele innych sposobów. Warto między innymi korzystać z czasu spędzanego w środkach komunikacji miejskiej, a także włączyć do swojego codziennego planu praktykę przynajmniej piętnastominutowych ćwiczeń. Nawet tak krótki wysiłek może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i zneutralizować skutki siedzącego trybu życia.

 

Uśmiech przedłuża życie

Uśmiech to przede wszystkim znakomity wyzwalacz endorfin i lek przeciwbólowy. To także dotleniacz serca i mózgu, a także składnik łagodzący stres. Jak to ma się do długości naszego życia? Zaskakująco. Niektóre badania pokazują bowiem, że osoby, które często się śmieją przedłużają swoje życie aż o siedem lat.

 

Emocjonuj się, by żyć długo

Jednym z najczęstszych błędów, które poniekąd wynikają z kwestii kulturowych jest tłumienie w sobie emocji, zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych. O ile w towarzystwie szefa wybuchnięcie płaczem czy agresja nie wpłyną na poprawę jakości i długości naszego życia (potencjalne wymówienie), to będąc w samotności warto stosować strategię ich uwalniania. Nie ma bowiem emocji złych, są tylko te, które w sobie tłumimy. Tłumienie zaś może przyczynić się np. do bezsenności, obniżenia nastroju, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji.

Alicja Starzyk

 
Dodaj do ulubionych
Dział: Dieta

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas