Sugestie

Zdrowe a niezdrowe tłuszcze. Czy tłusto zawsze oznacza niezdrowo?

Utworzony 15 Sie 2015  / Dział: Dieta

Kiedyś pokutowało myślenie, że wszystko co tłuste jest złe. Aktualnie coraz więcej osób ma świadomość, że istnieją również tłuszcze korzystne dla naszego organizmu. Nadal jednak występują problemy z rozgraniczeniem, które produkty zawierają tłuszcz „dobry”, a które „zły”. Co jakiś czas ta wiedza zmienia i aktualizuje się, jednak warto znać ogólne zasady dotyczące tłuszczów i stosować się do nich, aby utrzymać naszą dietę w równowadze.

Tłuszcze w diecie - zdrowe a niezdrowe tłuszcze

Najbardziej obrazowy podział polega na traktowaniu tłuszczów roślinnych (nienasyconych) jako tych pozytywnych, a tłuszczów zwierzęcych (nasyconych) jako tych, których powinniśmy unikać. Wartościowe tłuszcze znajdują się m.in. w oliwie z oliwek, awokado, orzechach oraz w tłustych rybach morskich, takich jak śledź, makrela czy łosoś.

 

Przeczytaj: Co się dziej z tłuszczem, który spalamy?

                    Dieta na masę mięśniową - pamiętaj o tłuszczach

  

 

Właściwości tłuszczów

Odpowiednia dawka tłuszczów w naszym organizmie może zdziałać wiele dobrego. Oprócz oczywistego nadawania potrawom lepszego smaku i zapachu, tłuszcze mają wiele innych zalet:

  • dostarczają nam energii,

  • są budulcem dla komórek organizmu,

  • pomagają być zdrowym – wzmacniają układ odpornościowy, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni przed chorobami,

  • transportują również witaminy A, D, E, K,

  • uczestniczą w produkcji niektórych enzymów i hormonów i wspierają prawidłową pracę mózgu (dlatego tak często zaleca się jedzenie orzechów w trakcie nauki).

Więcej cennych informacji o tłuszczach: Tłuszcze - wrogowie czy sprzymierzeńcy?

 

Jakich tłuszczów się wystrzegać?

W naszej diecie powinniśmy ograniczać na pewno tłuste mięso i tłusty nabiał, żywność przetworzoną (ciastka, słodycze, chipsy), fast food.

Niezależnie od tego, jaki tłuszcz spożywamy, zawsze kontrolujmy jego ilość, ponieważ jest on bardzo kaloryczny. Jego nadmiar może doprowadzić do problemów z otyłością, później z sercem czy stawami.

Warto wiedzieć, że tłuszcze powinny zapewniać 30% dziennego zapotrzebowania energii, z czego tylko około 6% powinno pochodzić od tłuszczów zwierzęcych.

Kupując żywność należy studiować etykiety ze składem i wybierać tę zawierającą jak najmniej tłuszczów nasyconych. 

Nie można całkowicie wykreślić tłuszczów z diety, jest to bardzo poważny błąd. Tłuszcze, tak samo jak i białko oraz węglowodany, są w odpowiednich dawkach koniecznie do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. 

 

Magdalena Pawłowska

Przeczytaj też: Trucizna, która powoli zabija - tłuszcze trans.

                           Kwasy tłuszczowe Omega-3. Dlaczego są ważne i gdzie ich szukać?

  

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas