Sugestie

Czy masz za wysokie ciśnienie? Dieta obniżająca ciśnienie

Utworzony 17 Lis 2014  / Dział: Dieta

Samodzielnie bardzo ciężko jest zidentyfikować u siebie nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza, że nawet osoby, które nie cierpią na nadwagę mogą wykazywać podniesione ciśnienie. Nadciśnienie tętnicze ma bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie, jak i zdrowie. Często utrudnia swobodne funkcjonowanie i z czasem, jeśli nie jest leczone, prowadzi do bardzo silnego pogorszenia stanu zdrowia.

Ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie. Dieta obniżająca ciśnienie

 

Nadciśnienie - objawy

Nadciśnienie z całą pewnością nie jest błahym problemem. Jego objawami może być ogólne rozbicie, poczucie niepokoju, bóle serca i głowy, szum w uszach, problemy ze wzrokiem, duszności pojawiające się w trakcie wysiłku, problemy ze snem czy nudności. Jeśli już wiemy, z jakim wrogiem się mierzymy, możemy sobie pomóc, stosując dietę, która pomoże w obniżeniu ciśnienia krwi. 

  

Specjaliści zalecają osobom z nadciśnieniem codzienne spożywanie produktów zbożowych (ciemnego pieczywa, kasz, płatków), warzyw i owoców, białego sera, ryb lub drobiu, a także wskazują na to, by jak najbardziej ograniczyć w diecie sól, cukier oraz alkohol.

Niezwykle dobroczynny wpływ na obniżanie ciśnienia ma regularne spożywanie czosnku – niektórzy specjaliści zalecają spożywać 2 ząbki co wieczór. Innymi produktami, które mogą nam pomóc w walce z nadciśnieniem są pietruszka, brokuły, sałata czy cebula. Ich dobry wpływ na walkę z nadciśnieniem zależy od wysokiej zawartości potasu, który powoduje obniżenie ciśnienia skurczowego. Warto również dołączyć do diety migdały oraz różnego rodzaju orzechy, ponieważ prócz wysokiej zawartości potasu, posiadają również dużą ilość magnezu, błonnika i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Bardzo dużą pomocą przy kłopotach z nadciśnieniem jest po prostu ograniczenie stosowania soli. Tak naprawdę to ona, a właściwiej jej nadmiar, powoduje, że nasze ciśnienie skacze ku najwyższym wartościom.

Istnieje wiele publikacji, które proponują ułożone już plany dietetyczne dla nadciśnieniowców. Szukaj takich, które były konsultowane zarówno z dietetykami, jak i lekarzami, bo dzięki temu będziesz mieć pewność, że stosowanie takiej diety nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie.

Anna Baranowska

  

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas