Sugestie

7 czynników, które wpływają na zaangażowanie i wellbeing pracowników

Utworzony 16 Maj 2019  / Dział: Dieta

Roczna strata firmy na poziomie 9 mln PLN rocznie? Zaangażowanie pracowników jest istotne, a jego brak na pewno zbyt kosztowny, by go ignorować. Przeprowadzone w ostatnich latach badania podkreślają zasadność podejmowania działań mających na celu konsekwentne zwiększanie zaangażowania pracowników. Powód? Strata na poziomie 34% rocznego wynagrodzenia każdego niezaangażowanego pracownika*  połączona z 50% poziomem** braku zaangażowania pracowników w Polsce wydaje się być wystarczającym argumentem, by jako pracodawca nie pozostać obojętnym na opisywany problem. 

 

zaangażowanie pracowników, corporate wellbeing wellness, przekąski do biura dla pracowników, office management

Jak zwiększyć zangażowanie pracowników? Czy zdrowe przekąski w biurze zwiększą zaangażowanie i Corporate Wellness - Wellbeing w pracy?

 
Każdy, kto stara się zwiększyć zaangażowanie pracowników powinien najpierw poznać najważniejsze czynniki, które to zaangażowanie determinują.
Weźmy prosty przykład - chcąc zrzucić zbędne kilogramy, szukamy najpierw informacji, co może sprawić, że te kilogramy zrzucimy - jaką dietę powinniśmy stosować? jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać?
 

Dlaczego warto dbać o zaangażowanie pracowników?

 
Przeprowadzone w ostatnich latach badania podkreślają zasadność podejmowania działań mających na celu konsekwentne zwiększanie zaangażowania pracowników. Powód?
  
Strata na poziomie 34% rocznego wynagrodzenia każdego niezaangażowanego pracownika* połączona z 50% poziomem (źródło: raport Aon Hewitt Consulting “2018 Trends in Global Employee Engagement”)** braku zaangażowania pracowników w Polsce wydaje się być wystarczającym argumentem by jako pracodawca nie pozostać obojętnym na opisywany problem.
 
A teraz prosta kalkulacja:
 
Średni poziom rocznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w 2018 roku wyniósł 58 224 PLN.***
 
Jeżeli przedsiębiorstwo A zatrudnia 1000 pracowników - 500 z nich, zgodnie ze wspomnianym wyżej raportem Aon Hewitt Consulting “2018 Trends in Global Employee Engagement”, wykazuje brak zaangażowania w wykonywaną pracę.
 
Jeżeli analizowane przedsiębiorstwo traci na każdym niezaanagażowanym pracowniku 19 796 pln rocznie (34% z rocznego wynagrodzenia), całkowita strata firmy sięga 9 898 080 pln.
 
Zaangażowanie pracowników jest zatem istotne, a jego brak na pewno zbyt kosztowny, by go ignorować.
 

Co wpływa na zaangażowanie pracowników? Jak zwiększyć Corporate Wellness - Wellbeing w pracy?

1. Poziom dobrobytu pracowników
 
Pracowników o wyższym poziomie dobrobytu nie trapią tak bardzo zmartwienia typu opłacenie czynszu, czy środki na książki dla dzieci, dzięki czemu potrafią lepiej skupić się i zaangażować w swoją pracę. Według przeprowadzonej przez Macrothink Institue analizy zaangażowania pracowników 58,4%**** ankietowanych przyznało, że dobrostan pozytywnie wpływa na ich poziom zaangażowania w pracę.
 
2. Wzmacnianie pozycji i usamodzielnianie pracownika
 
Jak bardzo zaangażowany możesz być w świecie, gdzie cały czas jesteś instruowany, co powinieneś zrobić? Większa samodzielność, a co za tym idzie możliwość podejmowania własnych decyzji i bycia docenianym za efekty tych decyzji przekłada się na wzrost zaangażowania. Wspomniana we wcześniejszym punkcie Analiza zaangażowania pracowników**** również podkreśla, iż pracownik musi czuć, że ma wpływ na podejmowane działania i decyzje, aby w pełni zaangażować się w pracę.
 
3. Środowisko pracy
 
Czy jesteś w stanie przeprowadzić dogłębną analizę jadąc w głośnym autobusie lub zaplanować skuteczną kampanię reklamową, słysząc burczenie własnego brzucha i myślami odbiegając wciąż w kierunku kuchni?
 
Nasze środowisko pracy może być nazwane “drugim domem” - to tu spędzamy znaczną część każdego dnia. Czyste, komfortowe miejsce pracy, wygodne krzesło, odpowiedni monitor, biurko z regulowaną wysokością, wyciszone salki, w których możemy spokojnie przeprowadzić rozmowę lub skupić się na ważnym zadaniu - to wszystko wpływa na nasz komfort dnia codziennego.
 
Dostęp do kawy, herbaty, zdrowych przekąsek bez konieczności wychodzenia do pobliskiego sklepu daje poczucie komfortu i pozwala w pełni skupić się na pracy.
 
Pracownik w pełni zaangażowany to ten, który czuje się w pracy komfortowo, który ma świadomość, że pracodawca dba o jego wygodę i zdrowie. 
 
Możliwość doładowania energii zdrową przekąską między kolejnymi spotkaniami, podczas długich spotkań zespołowych czy intensywnej pracy nad ważnym zadaniem podnosi znacznie ten komfort, pozwalając skupić się i w pełni zaangażować w pracę.
 
 
4. Możliwości rozwoju zawodowego
 
Szansa na awans może  być niczym zwisająca marchewka na kiju, która utrzymuje w nas ciągłą motywację do działania, podejmowania akcji, kolejnych kroków w kierunku rozwoju. Aon Hewitt Consulting** umieścił możliwości rozwoju zawodowego w top 3 czynnikach wpływających na zaangażowanie pracowników. Zapewnianie wielu możliwości rozwoju z pewnością pomoże to zaangażowanie wzmocnić i utrzymać.
 
5. Relacje
 
Relacje interpersonalne determinują nasze życie i zachowanie bardziej niż często jesteśmy tego świadomi. Relacje wpływają na to, jak mówimy, jak jemy i jak pracujemy. Silne pozytywne relacje z innymi współpracownikami wpływają na efektywność pracy w zespole, poziom zadowolenia na co dzień i zaangażowanie w pracę w danej organizacji.
 
6. Zaufanie
 
Czy nawiązałbyś bliską relację z osobą, której nie ufasz? Podobnie jest w świecie biznesu i pracy - większość osób nie będzie chętnych, by zaangażować się w pracę dla organizacji, której nie ufa.
 
7. Nagrody i uznanie
 
Przywołaj w pamięci sytuację, w której ostatnio ktoś pochwalił Twoją pracę. Z pewnością jest to przyjemne uczucie. Nagrody i uznanie za dobrze wykonaną pracę nie tylko zwiększają efektywność i chęć do pracy, ale również podnoszą lojalność pracownika i skutkują mniejszą rotacją w zespole. Aon Hewitt Consulting** co roku wymienia nagradzanie pracowników jako kluczowy czynnik pobudzający zaangażowanie do pracy. 
 
 

Podsumowując - co możesz zrobić, aby zwiększyć zaangażowanie Twoich pracowników?

  • Doceniaj dobrze wykonaną pracę - nie ograniczaj się do zdawkowego maila “Super robota”, ale znajdź czas na rozmowę z Twoim pracownikiem i osobiście podziękuj za zaangażowanie, pogratuluj wyników.
  • Zadbaj o możliwość rozwoju zawodowego Twoich pracowników - szkolenia, kursy, jasna ścieżka kariery - niech Twój pracownik ma świadomość możliwości rozwoju w obrębie organizacji
  • Buduj przyjazną atmosferę w zespole - mniej formalne spotkania, wspólne śniadania czy lunche, rozmowa przy porannej kawie - dbaj o pozytywne relacje między współpracownikami.
  • Dbaj o komfort Twoich pracowników - dopilnuj, aby biuro było miejscem, do którego chce się przychodzić - wygodne stanowisko pracy i kuchnia pełna pysznych przekąsek - niech Twój zespół wie, że dbasz o jego komfort i zdrowie. Nie ma prostszego sposobu, by zobaczyć szeroki uśmiech na twarzy zespołu niż pudełko pysznych, zróżnicowanych zdrowych przekąsek, bo przez żołądek łatwo można dotrzeć do serca pracownika ;) 

 

Szukasz sposobu, by zwiększyć zaangażowanie swoich pracowników i zbudować silny i zgrany zespół?

Zacznij od pierwszego zamówienia zdrowych przekąsek do biura od Fitomento.

Zadzwoń lub napisz do nasTel. +48 604 077 809

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 
*https://news.gallup.com/poll/165269/worldwide-employees-engaged-work.aspx
** https://www.aon.com/2018-global-employee-engagement-trends/index.html 
***https://wynagrodzenia.pl/gus
****https://pdfs.semanticscholar.org/5266/d4025e1169f39a8e8f2f4459db9b0e28d783.pdf?_ga=2.3355065.80399140.1550527229-1396868609.1548349636
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas