Sugestie

Czy zdrowe przekąski w biurze zwiększą zaangażowanie i Wellbeing pracowników?

Utworzony 16 Maj 2019  / Dział: Dieta

Roczna strata firmy na poziomie 9 mln PLN rocznie? Zaangażowanie pracowników jest istotne, a jego brak na pewno zbyt kosztowny, by go ignorować. Przeprowadzone w ostatnich latach badania podkreślają zasadność podejmowania działań mających na celu konsekwentne zwiększanie zaangażowania pracowników. Powód? Strata na poziomie 34% rocznego wynagrodzenia każdego niezaangażowanego pracownika*  połączona z 50% poziomem** braku zaangażowania pracowników w Polsce wydaje się być wystarczającym argumentem, by jako pracodawca nie pozostać obojętnym na opisywany problem. 

 

zaangażowanie pracowników, corporate wellbeing wellness, przekąski do biura dla pracowników, office management

Czy zdrowe przekąski w biurze zwiększą zaangażowanie i Wellbeing pracowników?

 
Każdy, kto stara się zwiększyć zaangażowanie pracowników powinien najpierw poznać najważniejsze czynniki, które to zaangażowanie determinują.
Weźmy prosty przykład - chcąc zrzucić zbędne kilogramy, szukamy najpierw informacji, co może sprawić, że te kilogramy zrzucimy - jaką dietę powinniśmy stosować? jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać?
 

Dlaczego warto dbać o zaangażowanie pracowników?

 
Przeprowadzone w ostatnich latach badania podkreślają zasadność podejmowania działań mających na celu konsekwentne zwiększanie zaangażowania pracowników. Powód?
  
Strata na poziomie 34% rocznego wynagrodzenia każdego niezaangażowanego pracownika* połączona z 50% poziomem (źródło: raport Aon Hewitt Consulting “2018 Trends in Global Employee Engagement”)** braku zaangażowania pracowników w Polsce wydaje się być wystarczającym argumentem by jako pracodawca nie pozostać obojętnym na opisywany problem.
 
A teraz prosta kalkulacja:
 
Średni poziom rocznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w 2018 roku wyniósł 58 224 PLN.***
 
Jeżeli przedsiębiorstwo A zatrudnia 1000 pracowników - 500 z nich, zgodnie ze wspomnianym wyżej raportem Aon Hewitt Consulting “2018 Trends in Global Employee Engagement”, wykazuje brak zaangażowania w wykonywaną pracę.
 
Jeżeli analizowane przedsiębiorstwo traci na każdym niezaanagażowanym pracowniku 19 796 pln rocznie (34% z rocznego wynagrodzenia), całkowita strata firmy sięga 9 898 080 pln.
 
Zaangażowanie pracowników jest zatem istotne, a jego brak na pewno zbyt kosztowny, by go ignorować.
 

Co wpływa na zaangażowanie pracowników? Jak zwiększyć Wellbeing pracowników?

1. Poziom dobrobytu pracowników
 
Pracowników o wyższym poziomie dobrobytu nie trapią tak bardzo zmartwienia typu opłacenie czynszu, czy środki na książki dla dzieci, dzięki czemu potrafią lepiej skupić się i zaangażować w swoją pracę. Według przeprowadzonej przez Macrothink Institue analizy zaangażowania pracowników 58,4%**** ankietowanych przyznało, że dobrostan pozytywnie wpływa na ich poziom zaangażowania w pracę.
 
2. Wzmacnianie pozycji i usamodzielnianie pracownika
 
Jak bardzo zaangażowany możesz być w świecie, gdzie cały czas jesteś instruowany, co powinieneś zrobić? Większa samodzielność, a co za tym idzie możliwość podejmowania własnych decyzji i bycia docenianym za efekty tych decyzji przekłada się na wzrost zaangażowania. Wspomniana we wcześniejszym punkcie Analiza zaangażowania pracowników**** również podkreśla, iż pracownik musi czuć, że ma wpływ na podejmowane działania i decyzje, aby w pełni zaangażować się w pracę.
 
3. Środowisko pracy
 
Czy jesteś w stanie przeprowadzić dogłębną analizę jadąc w głośnym autobusie lub zaplanować skuteczną kampanię reklamową, słysząc burczenie własnego brzucha i myślami odbiegając wciąż w kierunku kuchni?
 
Nasze środowisko pracy może być nazwane “drugim domem” - to tu spędzamy znaczną część każdego dnia. Czyste, komfortowe miejsce pracy, wygodne krzesło, odpowiedni monitor, biurko z regulowaną wysokością, wyciszone salki, w których możemy spokojnie przeprowadzić rozmowę lub skupić się na ważnym zadaniu - to wszystko wpływa na nasz komfort dnia codziennego.
 
Dostęp do kawy, herbaty, zdrowych przekąsek bez konieczności wychodzenia do pobliskiego sklepu daje poczucie komfortu i pozwala w pełni skupić się na pracy.
 
Pracownik w pełni zaangażowany to ten, który czuje się w pracy komfortowo, który ma świadomość, że pracodawca dba o jego wygodę i zdrowie. 
 
Możliwość doładowania energii zdrową przekąską między kolejnymi spotkaniami, podczas długich spotkań zespołowych czy intensywnej pracy nad ważnym zadaniem podnosi znacznie ten komfort, pozwalając skupić się i w pełni zaangażować w pracę.
 
 
4. Możliwości rozwoju zawodowego
 
Szansa na awans może  być niczym zwisająca marchewka na kiju, która utrzymuje w nas ciągłą motywację do działania, podejmowania akcji, kolejnych kroków w kierunku rozwoju. Aon Hewitt Consulting** umieścił możliwości rozwoju zawodowego w top 3 czynnikach wpływających na zaangażowanie pracowników. Zapewnianie wielu możliwości rozwoju z pewnością pomoże to zaangażowanie wzmocnić i utrzymać.
 
5. Relacje
 
Relacje interpersonalne determinują nasze życie i zachowanie bardziej niż często jesteśmy tego świadomi. Relacje wpływają na to, jak mówimy, jak jemy i jak pracujemy. Silne pozytywne relacje z innymi współpracownikami wpływają na efektywność pracy w zespole, poziom zadowolenia na co dzień i zaangażowanie w pracę w danej organizacji.
 
6. Zaufanie
 
Czy nawiązałbyś bliską relację z osobą, której nie ufasz? Podobnie jest w świecie biznesu i pracy - większość osób nie będzie chętnych, by zaangażować się w pracę dla organizacji, której nie ufa.
 
7. Nagrody i uznanie
 
Przywołaj w pamięci sytuację, w której ostatnio ktoś pochwalił Twoją pracę. Z pewnością jest to przyjemne uczucie. Nagrody i uznanie za dobrze wykonaną pracę nie tylko zwiększają efektywność i chęć do pracy, ale również podnoszą lojalność pracownika i skutkują mniejszą rotacją w zespole. Aon Hewitt Consulting** co roku wymienia nagradzanie pracowników jako kluczowy czynnik pobudzający zaangażowanie do pracy. 
 
 

Podsumowując - co możesz zrobić, aby zwiększyć zaangażowanie Twoich pracowników?

  • Doceniaj dobrze wykonaną pracę - nie ograniczaj się do zdawkowego maila “Super robota”, ale znajdź czas na rozmowę z Twoim pracownikiem i osobiście podziękuj za zaangażowanie, pogratuluj wyników.
  • Zadbaj o możliwość rozwoju zawodowego Twoich pracowników - szkolenia, kursy, jasna ścieżka kariery - niech Twój pracownik ma świadomość możliwości rozwoju w obrębie organizacji
  • Buduj przyjazną atmosferę w zespole - mniej formalne spotkania, wspólne śniadania czy lunche, rozmowa przy porannej kawie - dbaj o pozytywne relacje między współpracownikami.
  • Dbaj o komfort Twoich pracowników - dopilnuj, aby biuro było miejscem, do którego chce się przychodzić - wygodne stanowisko pracy i kuchnia pełna pysznych przekąsek - niech Twój zespół wie, że dbasz o jego komfort i zdrowie. Nie ma prostszego sposobu, by zobaczyć szeroki uśmiech na twarzy zespołu niż pudełko pysznych, zróżnicowanych zdrowych przekąsek, bo przez żołądek łatwo można dotrzeć do serca pracownika ;) 

 
*https://news.gallup.com/poll/165269/worldwide-employees-engaged-work.aspx
** https://www.aon.com/2018-global-employee-engagement-trends/index.html 
***https://wynagrodzenia.pl/gus
****https://pdfs.semanticscholar.org/5266/d4025e1169f39a8e8f2f4459db9b0e28d783.pdf?_ga=2.3355065.80399140.1550527229-1396868609.1548349636
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas