Sugestie

Produkty bogate w błonnik. Właściwości błonnika.

Utworzony 16 Paź 2014  / Dział: Dieta

Powszechnie wiadomo, że pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, przyspiesza przemianę materii, dlatego ważne jest, by spożywać produkty bogate w ten składnik. Ale czym tak naprawdę jest błonnik pokarmowy i gdzie znajdziemy go najwięcej?
 

Produkty bogate w błonnik

     Produkty bogate w błonnik

 

Produkty bogate w błonnik. Właściwości błonnika.

 

Czym jest błonnik?

Nazywany inaczej włóknem pokarmowym, jest jednym z węglowodanów złożonych.

W jego skład wchodzą:

  • celuloza  (warzywa i owoce, ziarna zbóż);
  • ligniny (ziarna zbóż);
  • hemicelulozy (otręby oraz ziarna zbóż);
  • pektyny (owoce);
  • gumy i śluzy (niektóre dodatki do pokarmów).

Dzienna dawka błonnika u osób dorosłych powinna wynosić 20-40g.

Właściwości błonnika pokarmowego

Przede wszystkim błonnik pomaga uporać się z zaparciami, gdyż poprzez wchłanianie wody usprawnia pracę układu pokarmowego. Jest on nieocenionym „przyjacielem” osób, które pragną zrzucić kilka kilogramów. Dzięki jego zdolnościom do pęcznienia, wypełnia on nasz żołądek i zmniejsza uczucie głodu, przez co rzadziej sięgamy po jedzenie.

Błonnik obniża również poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi, które podwyższają ryzyko rozwoju miażdżycy. Co więcej, składnik ten jest także odpowiedzialny za stabilizację stężenia glukozy we krwi, a co za tym idzie zmniejsza wydzielanie insuliny.

Kolejną ważną właściwością błonnika jest przyczynianie się do oczyszczania organizmu z metali ciężkich oraz toksyn. Ponadto, udowodniono również, że regularne spożywanie błonnika może zapobiec nowotworom jelita grubego czy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

 

Produkty bogate w błonnik:

  • płatki zbożowe – pszenne, owsiane, kukurydziane, musli;
  • otręby wszelkiego rodzaju;
  • warzywa (najlepiej surowe) – do najbardziej bogatych w błonnik należą: fasola, groch i inne nasiona roślin strączkowych, kapusta (biała, włoska, czerwona), buraki, marchew, kalarepa, kalafior;
  • owoce (surowe, ze skórką) – do najbardziej bogatych w błonnik należą: truskawki, maliny, jeżyny i inne owoce drobnopestkowe, jabłka, gruszki, śliwki, morele, cytryny, orzechy oraz owoce suszone.

 

Choć błonnik wydaje się być bardzo ważnym składnikiem odżywczym, należy pamiętać, że dieta oparta na zbyt dużej ilości włókien pokarmowych może prowadzić do wielu niepożądanych skutków takich jak wzdęcia, biegunki, bóle brzucha.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

Przeczytaj też:

Koktajl z zieleniny. Moda czy coś więcej?

Serotonina - jak łatwo poprawić sobie humor?

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas