Sugestie

Łaźnia parowa - są takie problemy, które pomoże Ci rozwiązać łaźnia parowa

Utworzony 15 Paź 2014  / Dział: Motywacja, inne

Łaźnia parowa budzi skojarzenia ze starożytnym Rzymem. I słusznie. Nie jest ona wynalazkiem współczesnych ludzi, ale to właśnie dziś dużo się mówi o licznych pozytywach kąpieli zażywanych w łaźni parowej. Obecnie łaźnie nie są już miejscami publicznymi a korzystanie z nich może być ważnym punktem pobytu w salonie odnowy biologicznej czy też wakacji spędzanych w hotelu oferującym usługi regeneracyjne.
 

łaźnia parowa, sauna parowa, regeneracja po treningu

Łaźna parowa i sauna parowa. Fot. Fotolia

W czym pomoże łaźnia parowa?

Łaźnia parowa a sauna parowa

Podejmując temat łaźni parowej warto zaznaczyć, że nie jest ona synonimem sauny parowej. Błędem jest utożsamianie tych pojęć, ponieważ kryją się pod nimi dwa odmienne miejsca. Różnią się one nie tylko panującymi w nich warunkami, ale i konstrukcją oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Jeżeli chodzi o warunki, w łaźni panuje temperatura 40-50 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza osiąga poziom 100 %. W tradycyjnej saunie parowej natomiast możemy spodziewać się temperatury w przedziale od 50 do nawet 110 stopni Celsjusza oraz wilgotności powietrza, która nie przekracza 65 %. W łaźni parowej nie spotkamy ponadto charakterystycznego dla sauny drewna. Jest ona wykonana z materiałów odpornych na wilgoć takich jak płytki ceramiczne lub gładki akryl.

           

Łaźnia dla ducha i ciała

W czym właściwie mogą nam pomóc kłęby pary wypełniające łaźnię? Z pewnością para dobrze wpłynie na naszą skórę. Oczyści ją, nawilży i wygładzi. Z kolei panujące w niej ciepło i duża wilgotność przełożą się na nasze odprężenie czy dotlenienie organizmu. Te dwie zalety nie zamykają jednak listy korzyści, jakie przyniesie nam wizyta w łaźni parowej. Pokazują jednak one, że pozytywów możemy się spodziewać zarówno na poziomie duchowym, jak i cielesnym. Jest ich tak dużo, że warto przedstawić je w formie podpunktów. Regularne wizyty w saunie sprawią, że dojdzie m.in. do:

  • zwiększenia ukrwienia tkanek;
  •  pobudzenia przemiany materii i czynności skóry;
  •  utraty wagi;
  •  rozluźnienia napięcia mięśni;
  •  pozbycia się toksyn;
  •  złagodzenia dolegliwości reumatycznych i związanych z chorobami dróg oddechowych;
  •  zwiększenia elastyczności mięśni (co zapobiega urazom podczas treningów);
  •  wzmocnienie odporności organizmu;
  •  pobudzenia krążenia krwi i zwiększenia wydolności płuc.

 

Aromaterapia w łaźni parowej                

Już świadomość tak wielu korzyści dla zdrowia będących efektem wizyty w łaźni może wpływać na nas odprężająco. Atmosferę relaksu można jednak spotęgować. Kąpiel w łaźni parowej uatrakcyjnią z pewnością różnorodne kompozycje aromatyczne. Dzięki nim wizyta w łaźni stanie się nie tylko przyjemniejsza, ale i zdrowsza. Realizowana w łaźni aromaterapia, czyli terapia olejkami eterycznymi poprzez inhalację pozwala odczuć ich dobroczynny wpływ na różnych poziomach. Najogólniej rzecz ujmując, wykazują one właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczające i rozgrzewające. Rodzaj oddziaływania uzależniony jest od rodzaju roślin wykorzystanych do produkcji takiego olejku. I tak np. olejki melisy i lawendy relaksują i odprężają, woń eukaliptusa i drzewa herbacianego znajduje zastosowanie w walce z cerą trądzikową i przetłuszczającą się, olejek różany natomiast poprawia wygląd skóry i wpływa na człowieka uspakajająco.

Wszystkie te pozytywy odczujemy dzięki regularnym wizytom. Optymalnym rozwiązaniem będzie zażywanie kąpieli w łaźni parowej raz w tygodniu. Nie można jednak przesadzać z czasem takiej kąpieli. Nie powinien być on dłuższy niż 25 minut. Jego przekroczenie może bowiem spowodować przegrzanie organizmu.

 

Łaźnia parowa - nie dla wszystkich?

Choć, ogólnie rzecz ujmując, łaźnia parowa jest naszym sprzymierzeńcem, istnieje pewna grupa osób, które wizytę w łaźni powinny poprzedzić zasięgnięciem opinii lekarza. Będą to m.in. osoby cierpiące z powodu takich schorzeń jak: padaczka, stany psychotyczne, owrzodzenia skóry, choroby układu krążenia, niektóre choroby przewlekłe (np. gruźlica, nowotwory) czy skłonność do krwawień. Ale są i tacy, dla których łaźnia parowa jest wręcz wskazana. Warto, aby jej pozytywy odkryli ludzie ze stanami pourazowymi narządów ruchu, uskarżający się na nieżyty górnych dróg oddechowych czy też kobiety z przewlekłymi stanami zapalnymi narządów rodnych.

Regeneracyjne, odprężające i zdrowotne aspekty łaźni parowej sprawiają, że coraz częściej instalowane są one w domach. Pozwala na to dzisiejsza technika. Łaźnie nie zajmują już tak dużo miejsca a ich montaż nie wymaga przebudowy całego domu. W związku z tym mogą one się stać elementem niejednej łazienki. Wtedy będziemy już tylko o krok od dobrego zdrowia.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 
 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas