Sugestie

Zouk - coś dla par

Utworzony 05 Paź 2014  / Dział: Motywacja, inne

Taniec nie jedno ma imię, niemal cały czas powstają nowe style, a do już istniejących dokładane są nowe elementy. Jedni tańczą, bo na tym zarabiają, a inni dlatego, że sprawia im to przyjemność. Teraz nastały czasy Zouka, który zaspokoi potrzeby nawet tych najbardziej konserwatywnych wielbicieli parkietu.

Zouk - coś dla par

Co kraj, to obyczaj, może właśnie dlatego na całym świecie jest wiele interpretacji Zouka. Każda z nich jednak sprawia, że ten taniec jest naprawdę wyjątkowy. Jest stylem nie tylko tańca, ale i muzyki, pochodzącym z wysp Guadeloupe, Martinigue i Haiti. To dźwięki charakterystyczne dla bicia serca, regularne i na długo pozostające w głowie. W potocznym języku ‘Zouka’ oznacza nic innego jak „impreza” lub „festiwal”. Funkcjonuje wiele odmian Zouka, wyróżnia się:karaibski, brazylijski z elementami lambady, love Zouk i zouk-chiré. Przede wszystkim taniec ten kojarzony jest z klasyczną lambadą, ale niektóre ruchy porównuje się także do tanga i salsy. Można jednak zauważyć wyraźne różnice między nimi. W tango, para połączona jest górnymi częściami ciała, a w Zouk to połączenie ma miejsce w okolicy miednicy. Ruch prowadzący wychodzi z biodra, podczas gdy w tango i salsie prowadzenie jest przede wszystkim za pomocą rąk i górnej części tułowia.

To taniec przeznaczony dla zsynchronizowanych par, wyróżnia się zmysłowością i bliskością wśród partnerów. Wymaga połączenia przez większość czasu w talii, współpracy i całkowitego oddania muzyce. Odnalezienie wspólnego rytmu stwarza wrażenie płynięcia na parkiecie, oderwania od rzeczywistości i tego, co dzieje się wokoło. Zouk kreuje naprawdę zgrane duety i wiele wymaga od obu stron.

Kobieta musi charakteryzować się giętkością ciała, ponieważ kroki w tańcu angażują w dużym stopniu biodra i ramiona. Dodatkowo partnerka wykonuje liczne rotacje i ruchy głową, przez co taniec staje się widowiskiem niezwykle zmysłowym, urzekającym i hipnotyzującym.

Zouk wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, głównie po to, by „dotrzeć się” i nauczyć współpracy z partnerem. Konieczna jest umiejętność utrzymania równowagi ciała, jak i płynność wykonywania ruchów. By jednak nie odstraszać od tej rozrywki, warto podkreślić, że Zouk pozwoli odkryć taki wymiar tańca, który przyda nam się zarówno na eleganckich bankietach jak i na imprezie ze znajomymi. Zawsze będzie wspaniałym widowiskiem i świetną zabawą. Coraz więcej szkół nauki tańca ma w swojej ofercie Zouk, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu i sukcesie, jaki odnosi w Polsce.

Tekst: Wioletta Odalska

 

 

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas