Sugestie

Rola motywacji w odchudzaniu

Utworzony 21 Lis 2014  / Dział: Motywacja, inne

Wielkie cele, drakońskie diety, głodówki, szaleńcze wyrzeczenia i .. powrót do dawnych nawyków żywieniowych to działania owocujące efektem jo-jo. Niestety w ten sposób często kończą się próby odchudzania. Ale nie musi tak być. Jeśli ułożymy racjonalny plan i znajdziemy odpowiednią motywację to łatwiej nam będzie wytrwać w postanowieniach i wyszczupleć.

Artykuł napisany przez autorkę bloga "I want to be fitt" : "Jeśli pasją jest motywowanie innych do zmiany na zdrowy styl życia to warto się nią dzielić. Czasami mamy chwile słabości, zwątpienia. Wtedy najbardziej motywujący są moi czytelnicy. To oni dają mi wsparcie i wiarę. Razem walczymy i zmieniamy się na lepsze"

 

Jak rozpocząć odchudzanie?

Z pewnością wiele osób wśród noworocznych postanowień wymieniło zrzucenie kilkunastu kilogramów. Pytanie jaki procent z nich ten cel zrealizuje albo chociaż spróbuje zrealizować. Postanowienia są bardzo ważne, jednak tak samo składanie obietnic żadnego efektu nie przyniesie. Najlepiej zaplanować od kiedy startujemy z odchudzaniem i się swojego planu trzymać.

Trzeba powiedzieć to uczciwie: nie każdy czas będzie odpowiedni na rozpoczęcie tego procesu. Jeśli mamy problemy zdrowotne to dostarczanie odpowiedniej ilości pokarmu i odzyskanie sił będzie naszym priorytetem. Podobnie nie warto przechodzić na dietę jeśli mamy w perspektywie wakacyjny wyjazd, podczas którego nie będziemy mieli czasu na komponowanie posiłków, albo przed świętami, gdy będziemy wystawieni na szereg pokus kulinarnych.

Dobrze jest ustalić datę od kiedy zaczniemy odchudzanie i ją zapisać. Lepiej określić, że rozpoczniemy proces odchudzania za 2 tygodnie i się do tego dobrze przygotować niż wiecznie ” zaczynać od jutra”. Na początku zakupy, przygotowywanie posiłków i ćwiczenia mogą zajmować sporo czasu i uwagi, dlatego ”zwykły czas” gdy nie jesteśmy przeciążeni będzie idealny na przejście na dietę (zdrowe odżywianie) i wykonywanie systematycznych ćwiczeń.

 

Realistyczny cel

Jeśli mamy znaczną nadwagę, a marzymy o talii osy to powinniśmy sami siebie spytać czy to realne. Samo wyszczuplenie o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów może wydawać się prawie niewykonalne. Gdy myślimy w ten sposób cel wydaje się nam bardzo odległy i niemożliwy do osiągnięcia. Dlatego warto zastosować metodę drobnych kroczków i zaplanować pierwszy etap odchudzania, np. schudnięcie 5 kg w dwa miesiące.

Najważniejsze, żeby cel był możliwy do osiągnięcia w czasie, który wskażemy. Wtedy wystarczy spojrzeć w kalendarz i zapisać sobie również datę zakończenia odchudzania. Pod datą od której zaczynamy wpisujemy aktualną wagę, a pod datą zakończenia, jaką chcemy osiągnąć. W ten sposób wzrośnie nasza motywacja.

 

Dlaczego chcesz schudnąć?

Warto ustalić nie tylko ile zamierzasz schudnąć, ale również dlaczego chcesz to zrobić. Zadaj sobie to pytanie i wypisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy, a następnie uszereguj punkty od najważniejszego do najmniej istotnego. Przepisz listę w takiej kolejności i umieść ją w widocznym miejscu, np. przypnij do tablicy korkowej, przyczep na lodówce czy naklej na lustro. Wtedy łatwiej Ci będzie wytrwać w postanowieniach.

 

A oto co może dać Ci odchudzanie:

 

1.       Lepszą kondycję i samopoczucie

2.       Dłuższe i zdrowsze życie

3.       Atrakcyjny wygląd

4.       Wyższą samoocenę

5.       Więcej energii i witalności 

6.       Zmieszczenie się w dawno kupionych ubraniach

7.       Zadowolenie z osiągnięcia celu.

 

Ustal co będziesz jeść

Określenie ilości, pór oraz składu posiłków to w odchudzaniu podstawa. Zanim rozpoczniesz proces odchudzania zrób listę produktów, które będą wchodziły w skład Twojej diety. Najlepiej też pozbyć się z mieszkania przekąsek takich jak paluszki, chipsy czy ciasteczka. Nie wiesz co z nimi zrobisz? Znajomi się na pewno ucieszą gdy im je podarujesz.

Masz obawę, że nie uda Ci się zmotywować do jedzenia różnych dietetycznych potraw? Spokojnie. Twoje kubki smakowe szybko się do nich przyzwyczają, a jeśli dodasz do jedzenia przypraw to od razu zyskują na smaku. Twierdzenie, że tłuste i kaloryczne potrawy s a smaczniejsze od tych niskokalorycznych jest błędne. Wiele z tradycyjnych dań można przyrządzić w dietetycznym wariancie. Czasem wystarczy zrezygnować z jednego produktu lub zastosować jego zamiennik, np. nie dodawać do potraw śmietany kremówki lub zastąpić ją jogurtem naturalnym. Jeśli lubisz gotować to masz ogromne pole do popisu. Książki kucharskie i internetowe portale aż się roją od przepisów na niskokaloryczne specjały.

 

Wybierz ćwiczenia

Jeśli masz słabą kondycję nie porywaj się na codzienne bieganie. Zacznij od spacerów. Być może ktoś znajomy ma psa, z którym wychodzi na długie przechadzki i do niego dołączysz? A może lubisz zwiedzać nowe miejsca? Jeśli tak to wybierz się na weekendową wycieczkę.

Zwróć uwagę na to jaki rodzaj fizycznej aktywności Ci odpowiada. Uprawianie sportu, który Cię zupełnie nie interesuje nie ma sensu- szybko się zniechęcisz. Jeśli masz mało czasu to zmień codzienne nawyki, np. wybierz się do pracy rowerem zamiast samochodem. Możesz również ćwiczyć podczas oglądania telewizji czy słuchania muzyki. Ważne, żeby wysiłek fizyczny dobrze Ci się kojarzył i był przyjemny.

Dobrym pomysłem jest też zapisanie się na zajęcia sportowe, np. dwa razy w tygodniu albo kupienie karnetu na siłownie. Do wykonywania zorganizowanych ćwiczeń w grupie ( szczególnie jeśli za nie płacimy) jest się znacznie łatwiej zmobilizować niż do samodzielnej aktywności fizycznej. Pomóc może także zatrudnienie osobistego trenera.

 

Potrzebne przedmioty

Jednym z najsilniejszych motywatorów do odchudzania jest dostrzeganie postępów jakie czynimy, dlatego warto je monitorować. Nikt nie mówi o tym, żeby się ważyć lub mierzyć kilka razy dziennie, jednak warto to zrobić raz w tygodniu i zapisywać w notesie rezultaty. Najlepiej kupić wagę i pamiętać o tym, żeby ważyć się mniej więcej w tym samym stroju ( gruby sweter i dżinsy ważą więcej niż koszula nocna). Przyda się także centymetr, którym możemy zmierzyć obwód talii czy bioder.

Z pewnością dobrze jest się zaopatrzyć także w wagę kuchenną, dzięki której można będzie dokładnie ocenić ilość spożywanych produktów. Określanie wagi na oko często jest nietrafione i w ten sposób możemy jeść więcej niż zamierzaliśmy.Warto zakupić również przyrządy do ćwiczeń, żeby spalać kalorie w domowym zaciszu.

 

Przydatne sztuczki

Nawet jeśli bardzo chcemy schudnąć to momentami może nam brakować motywacji. Wtedy warto sięgnąć po sprawdzone sztuczki, których zastosowanie pomoże nam w osiągnięciu celu.

5 minut

Jeśli wyjątkowo nic Ci się nie chce,nie masz ochoty ćwiczyć i najchętniej spędziłabyś cały dzień na kanapie to wbrew pozorom sprawa nie jest wcale przegrana i możesz się zmotywować do wysiłku fizycznego. Wyznacz sobie 5 minut na ćwiczenia. Po pięciu minutach może się okazać, że gimnastyka czy jazda na rowerze treningowym Cię wciągnęła i będziesz wykonywać ćwiczenia znacznie dłużej.

Coś prostego

Jeśli zaplanowałaś na dany dzień bieganie albo intensywne ćwiczenia na siłowni, a nie masz na nie siły to odpuść. Zastanów się czy nie masz ochoty na inną formę aktywności, np. spacer. Wykonując proste czynności również spalasz kalorie.

Nagradzaj się

Ustal nagrodę za osiągnięcie celu i ją sobie przyznaj. Może jest coś co bardzo chcesz sobie kupić? Albo miejsce, które chcesz zobaczyć? Im bardziej adekwatną do swoich potrzeb nagrodę wybierasz tym łatwiej będzie Ci się zmotywować do wysiłku fizycznego i przestrzegania diety.

 

Nie poddawaj się w trudnych chwilach

Nikt nie twierdzi, że będzie łatwo. Szczególnie na początku zmiana nawyków żywieniowych może być odczuwalna, a podczas całego procesu odchudzania jest się wystawionym na liczne kulinarne pokusy. Problemem może być też niechęć do wysiłku fizycznego. Co nie znaczy, że celu nie da się osiągnąć. W chwilach słabości najlepiej skupiać się na naszych zamierzeniach i myśleć o korzyściach, które odniesiemy dzięki byciu ” Fit”. Warto też zerknąć na sporządzoną przez nas listę powodów, dla których chcemy schudnąć.

Do obniżenia motywacji może też się przyczynić brak szybkich efektów. Nie nastawiajmy się więc, że schudniemy momentalnie i uzbrójmy się w cierpliwość. Zbyt duża koncentracja na przeszkodach może doprowadzić do rezygnacji ze zdrowego odżywiania i wykonywania ćwiczeń. Żeby odciągnąć myśli od odchudzania warto zająć się czymś co sprawia nam przyjemność, spędzać czas w ciekawy sposób i rozwijać swoje pasje. Bo w końcu nie całe nasze życie kręci się wokół odchudzania.

 

I co najważniejsze:

chwile słabości nie powinny przekreślać wszystkiego co zrobiliśmy. Jeśli skusimy się na kawałek czekolady to nie znaczy, że wszystkie nasze wysiłki poszły na marne. Grunt, żeby być konsekwentnym i zdeterminowanym.

 

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas