Sugestie

Zumba Fitness - co to jest? Obalamy mity!

Utworzony 09 Gru 2014  / Dział: Motywacja, inne

 

Zumba Fitness - co to jest? Zumba a odchudzanie

 

Artykuł napisany przez Małgorzatę Obałek - autorkę bloga BeStayFit: be-stay-fit.blogspot.com/mobaek.zumba.com.

 

1.     Nigdy w życiu nie tańczyłam, to nie dla mnie

Nie zliczę ile razy już słyszałam w życiu ten tekst. Nie mam poczucia rytmu, nie tańczę, ja to tylko z nogi na nogę przestępuję. Zumba®Fitness to nie jest taniec. To połączenie fitnessu i tańca. Pojawiają się podstawowe kroki poszczególnych rytmów, choreografii uczymy się od razu. Nikt nie pokazuje nam kroków. O to właśnie chodzi, żeby powtarzać ruchy, naśladować je i zacząć się bawić. Nie ważne, że nic nie ogarniasz na pierwszych zajęciach. To wszystko przyjdzie z czasem. Po kolejnych zajęciach będzie już łatwiej. Zobaczysz, że kroki się powtarzają. A tak naprawdę one nie są ważne! Rób tak jak czujesz, tak jak tobie się podoba. Po prostu daj się ponieść energii i muzyce.

2.     Po zumbie się nie chudnie

Chudnie się od zróżnicowanych treningów i zdrowego jedzenia. Po zumbie chudnie się tak samo jak po innych aktywnościach fizycznych. Oprócz tzw. zwykłej zumby warto dodać do treningów takie programy jak: Zumba®Toning, Zumba®Sentao, Zumba®Step. Odpowiednio prowadzone pozwolą wzmocnić i wyrzeźbić ciało. Co to znaczy odpowiednio prowadzone? Przede wszystkim ze zwróconą uwagą na technikę. Do tego zdrowe jedzenie i centymetry polecą jak szalone.

 

3.    Nic mi nie wychodziło na pierwszych zajęciach. Nie wracam na kolejne. 

Takie zniechęcenie dotyczy nie tylko zumby, ale i wszystkich form fitness. Zazwyczaj podczas zumby na początku nie bardzo rozumiemy jak połączyć nogi, ręce i szybkie tempo. Gubimy się, nie bardzo wiemy, w którą stronę iść, próbujemy powtarzać coś po instruktorce, ale tak naprawdę czujemy się jakbyśmy byli w niewłaściwym miejscu.

Pomiędzy tym wszystkim zauważamy mnóstwo uśmiechniętych i przyjaźnie nastawionych ludzi. Czujemy unoszącą się w powietrzu pozytywną energię i siłę. Nie ma co się zniechęcać, kolejne zajęcia i kolejne i nagle zauważysz, że ręce same zaczynają wychodzić, czujesz się swobodniej i zaczynasz dobrze czuć się na sali. Tak samo jest z każdym innym treningiem grupowym. Musimy przyzwyczaić umysł i ciało do nowej aktywności fizycznej.

 

4.     Po co mi w ogóle ta Zumba Fitness

Bardzo często zadawane pytanie. Wiadomo można iść na siłownię i poćwiczyć na sprzętach i efekt może być nawet lepszy niż po takiej zumbie. Jednak Zumba®Fitness to nie tylko zwykły trening. To niesamowici ludzie pełni pasji i dobrego nastawienia do życia. Otaczanie się pozytywnymi osobami da Ci siłę i sprawi, że nie będziesz mogła się doczekać kolejnych zajęć. To także niepowtarzalna atmosfera i muzyka.

Każde zajęcia to świetna impreza. Spalamy tysiące kalorii bawiąc się. Gdy nasza rzeczywistość jest szara na zajęciach zapominamy o wszelkich problemach, a gdy jest już kolorowo mamy mnóstwo energii, którą możemy się podzielić z innymi. Zumba®Fitness to przede wszystkim niesamowici ludzie, którzy mają takie same cele, zasady, czy poglądy jak ty. To na sali znajdziesz same przyjazne mordki i osoby, od których dostaniesz mnóstwo wsparcia.

Zumba - przydatne wskazówki

Jako instruktor Zumba®Fitness nie mogę sobie odmówić przyjemności udzielenia paru rad wszystkim „zumbiarom”.

- Staraj się wzmacniać ciało nie tylko zumbą. Postaw na wzmacnianie nóg. Raz w tygodniu wybierz się też na inny trening. Dobre tzw. "czwórki" pomogą Ci zabezpieczyć kolana.

- Pilnuj wyprostowanej sylwetki i napiętego brzucha. W ferworze zabawy może nam to uciec, ale pamiętaj, że mięśnie brzucha będą trzymać twój kręgosłup.

- Skacz lekko jak piórko i ląduj na ugięte kolana. Wszystkie podskoki mają być delikatne i miękkie.

- Rozgrzewaj ciało. Stopniowo przygotowywuj je do spalania maksymalnej ilości kalorii. Przez pierwsze trzy piosenki nie dawaj z siebie jeszcze 100%.

- Nawet jeśli widzisz u instruktora na pierwszej piosence podskoki, nawet lekkie, NIGDY ich nie wykonuj. Myślę, że lubisz swoje więzadła krzyżowe i nie chcesz ich zerwać. 

- NIGDY nie opuszczaj rozciągania. To właśnie rozciąganie mięśni po treningu pozwala uniknąć kontuzji.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas