Sugestie

Z kim przestajesz, takim się stajesz – czyli jaki wpływ mają na Ciebie znajomi?

Utworzony 08 Lut 2015  / Dział: Motywacja, inne

Otoczenie, w jakim przebywamy, a zwłaszcza znajomi, z którymi spędzamy wolny czas, mają ogromny wpływ na nasz styl życia. Mimikra, czyli zjawisko psychologiczne polegające na nieświadomym naśladowaniu innych dotyczy wszystkich ludzi, a więc nawyki i preferencje znajomych bardzo często odbijają się na nas, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Myślisz pewnie „bez przesady” – przecież mam wolną wolę, przecież nikt mnie do niczego nie zmusza. Niestety niejednokrotnie wola przegrywa w obliczu sugestii, namawiania, czy choćby zwykłej chęci wpasowania się w grupę.

Motywacja do treningu

Jaki wpływa mają na Ciebie znajomi? Fot. Fotolia

Jaki wpływ mają na Ciebie znajomi?

Znajomi mogą wpływać na nasze decyzje dwojako: aktywnie lub pasywnie. Pasywny wpływ polega na tym, że po prostu są obok nas i są sobą – a my podświadomie się do nich upodabniamy. Dlatego w towarzystwie imprezowiczów więcej pijemy, a kiedy na przykład spędzamy czas z wielbicielem łakoci częściej sięgamy po coś słodkiego. Jeśli jedziesz na weekend do znajomego, który stroni od aktywności fizycznej, możesz być niemal pewien, że spędzicie większość czasu grzejąc kanapę. Z kolei towarzystwo przyjaciół, którzy regularnie uprawiają sport prawdopodobnie i ciebie zmotywuje do aktywności.

Najbardziej niebezpieczny dla próbujących prowadzić zdrowy tryb życia jest aktywny wpływ znajomych na zachowanie i podejmwane decyzje, bo zwyczajnie trudniej mu się oprzeć. Jeśli próbujesz się odchudzać, a przyjaciółka usilnie podsuwa ci kawałek ciasta czekoladowego, bo przecież „musisz spróbować”, albo co gorsza, „jeśli nie zjesz to się obrazi”, trudno wytrwać w postanowieniu. Emocjonany szantaż wystepuje również na zakrapianych alkoholem imprezach - ileż to razy, kiedy nie miałeś ochoty na alkohol słyszałeś wyrzut „ze mną się nie napijesz?!”?

Nie oznacza to jednak, że jeśli chcesz zmienić swoje życie na lepsze i decydujesz się na dietę i ćwiczenia, powinieneś odciąć się od przyjaciół. Przede wszystkim musisz im wyjaśnić, że postanowiłeś prowadzić zdrowszy tryb życia i jasno powiedzieć, że nie życzysz sobie żeby cię namawiali do naginania diety czy odpuszczenia sobie ćwiczeń. Kiedy zrozumieją, że jest to da ciebie ważne, powinni zacząć cię wspierać  - w końcu powinni chcieć twojego szczęścia. Jeżeli jednak znajomi wciąż będą złośliwie przeszkadzać ci w dążeniu do wyznaczonych celów, próbując nakłonić do powrotu do złych nawyków, warto się zastanowić czy nie lepiej zmienić towarzystwo. 

 

Tekst: Monika Brodowicz

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas