Sugestie

Jak się zmotywować? Jeśli nie masz celu, donikąd nie dojdziesz

Utworzony 02 Cze 2015  / Dział: Motywacja, inne

„Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej [Alicja – przyp. autora].

– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak.

– Właściwie wszystko mi jedno.

 – W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz”. 

Kot-Dziwak z Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla miał rację. Jeśli nie wiemy dokąd chcemy dojść, to rzeczywiście nie ma znaczenia, jaką drogę wybierzemy. Ale czy tak być powinno? Czy chcemy, tak jak Alicja, błąkać się po świecie w nadziei, że przypadkiem uda nam się trafić na właściwą ścieżkę, czy też może lepiej zastanowić się i, po namyśle, wybrać tę właściwą?

jak wyznaczać cele, dlaczego warto wyznaczać cele, cele, motywacja do treningu, jak się zmotywować do treningu

Jak zmotywować się do treningu. Fot. Fotolia

Jak się zmotywować? Jeśli nie masz celu, donikąd nie dojdziesz

Patrząc wstecz na swe życie, zapewne niejeden z nas będzie musiał przyznać, iż zbyt często zapominamy o tym, jak ważne jest wyznaczenie sobie celów. Gdy ich nie mamy, nasze działania są chaotyczne i często także pozbawione sensu. Zdajemy się na ślepy traf, los i „wolę bożą”. Zamiast zmierzać w konkretnym kierunku, skręcamy na boki, błądzimy i tracimy cenny czas oraz energię na zupełnie zbędne działania. Czasem tkwimy w miejscu, zamiast ruszyć naprzód. Rozpraszamy się, nie potrafimy podjąć właściwych decyzji, nie wiemy też, co jest ważne, a co zupełnie niewarte naszej uwagi. W efekcie często tracimy poczucie sensu.

Czy warto wyznaczać cele?

Dlatego pomyślmy o naszym życiu jako o podróży – jeśli chcemy dojechać do punktu przeznaczenia, powinniśmy wyznaczyć najlepszą trasę. Gdy nie wybierzemy swojego celu, do którego będziemy dążyć – będziemy błąkać się po bezdrożach, a prawdopodobieństwo, że trafimy w miejsce, które nam zupełnie nie odpowiada, zdecydowanie wzrośnie. Gdy jednak wyznaczymy odpowiednią drogę, na której ustalimy pewne punkty kontrolne i będziemy starali się jej trzymać, nawet w przypadku blokad na drodze, wypadków, wybojów czy innych przeszkód, w końcu na pewno uda nam się szczęśliwie dojechać do mety. Gdyż nawet, gdy zabłądzimy, wystarczy, że ponownie spojrzymy na mapę, a z pewnością uda nam się wrócić na właściwą drogę!

Pamiętajmy, że cele pobudzają nas do działania, kreatywnego myślenia i poszukiwania nowych rozwiązań. Dlatego też wszyscy sportowcy wyznaczają sobie cele, jakie pragną osiągnąć. Każdego roku decydują, w jakich zawodach zamierzają wziąć udział, jakie rekordy życiowe zamierzają pobić, jak zamierzają rozplanować swoje treningi.

 

S.M.A.R.T. czyli mądre wyznaczenie celów

Warto przy tej okazji wspomnieć o metodzie S.M.A.R.T.,związanej głównie z zarządzaniem. Jest to akronim, którego słowa wyznaczają, jaki powinien być każdy cel Simple (prosty), Measurable (mierzalny), Achievable (osiągalny), Relevant (istotny) i Timely defined (wyznaczony w czasie, w dosłownym tłumaczeniu znaczy – sprytny).

S. od Simple - cel powinien być „prosty”, co oznacza, że musi być zrozumiały i nie pozwalać na dowolną interpretację.

M. od Measurable – cel powinien być „mierzalny”, czyli musi istnieć możliwość weryfikacji, czy naprawdę został osiągnięty. Takim celem będzie na przykład schudnięcie kilku kilogramów czy też przebiegnięcie określonej liczby kilometrów w danym czasie.

A. od Achievable – cel powinien być „osiągalny”, nie warto sobie wyznaczać celów, których nie damy rady osiągnąć, bowiem będą działać na nas demotywująco. Zamiast wyznaczać sobie jak cel przebiegnięcie maratonu, lepiej na początku pomyśleć o półmaratonie i dopiero po jego przebiegnięciu zdecydować się na zwiększenie dystansu.

R. od Relevant – cel powinien być „istotny” dla nas, co pomoże nam wyzwolić w sobie prawdziwą determinację w jego osiągnięciu. Warto spisać wszystkie pobudki, które motywują nas do tego, by o niego walczyć.

T. od Timely defined – cel powinien być „wyznaczony w czasie”, co będzie stanowiło dla nas dodatkową zachętę do starań i nie pozwoli nam odwlekać pracy w nieskończoność i na wieczne „zacznę od jutra”.

 

Jak wyznaczać cele?

Weź do ręki długopis i kartkę papieru, a następnie, opierając się o metodę S.M.A.R.T. spisz wszystko to, co chciałbyś osiągnąć w sporcie, czy w swoim życiu. Napisz też wszystkie, nawet najgłupsze powody, dla których chcesz je osiągnąć. Następnie, kierując się zasadą tzw. małych kroków, odpowiadając na pytanie „jak?”, wyznacz pod-cele, które musisz zrealizować, aby osiągnąć wyznaczony wcześniej główny cel.

Na przykład, jeśli chcesz schudnąć w 5 kg w ciągu pół roku, możesz napisać: „rezygnuję całkowicie z jedzenia słodyczy i fast foodów”, „zmniejszam swoje porcje o połowę”, „we wtorki chodzę na basen”, „w poniedziałki, środy i piątki chodzę na siłownię” itp.

Zacznij działać!

Kartkę z zapisanymi przez siebie celami i pod-celami zawieś w widocznym miejscu. Codziennie na nią spoglądaj, poprawiaj, dopisuj i odznaczaj cele, które już udało Ci zrealizować. Nie ma nic bardziej motywującego, niż lista Twoich Osobistych Osiągnięć! A kartka z Twoimi celami powinna być Twoją własnym, życiowym „GPSem”, który pozwoli Ci pozostać na właściwej drodze.

Pamiętaj – Jeśli nie wiesz dokąd idziesz, donikąd nie dojdziesz…

Ale jeśli umiesz wyznaczać sobie cele, to możesz osiągnąć wszystko*, czego pragniesz!

* W granicach rozsądku, oczywiście ;) Chociaż… mówią, że „sky is the only limit”. Twoje życie zależy tylko od Ciebie!

Tekst: Katarzyna Rosiak

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

Przeczytaj też: Do czego dążysz? Czyli dlaczego warto wyznaczać sobie cele?

plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas