Sugestie

Jak się odstresować?

Utworzony 20 Lut 2015  / Dział: Motywacja, inne

Wiele książek i trenerów wspomina o tym, jak bardzo duże znaczenie w sporcie ma prawidłowa regeneracja. Ale odpoczynek wpływa nie tylko na efekty naszego treningu. Tak naprawdę wpływa na całe nasze życie. Wielu specjalistów uważa także, że stan fizyczny jest odwzorowaniem naszego stanu emocjonalnego i odwrotnie. W naszym organizmie istnieje bowiem nierozerwalny związek pomiędzy ciałem i umysłem. Wynika więc z tego, że jeśli nie umiemy się relaksować, to zmierzamy prostą drogą w stronę choroby… Dlatego, jeśli nie umiesz odpoczywać, możesz się tego nauczyć!

jak się odstresować, trening i ćwiczenia

Jak się odstresować

Jak się odstresować?

Trening relaksacji czyli czy umiesz odpoczywać?

Relaksację uważa się za podstawę odnowy biologicznej i właściwej regeneracji organizmu. Jej główny cel jest jeden - ma oddziaływać pozytywnie na nasz umysł i ciało. Relaks może nas wspomóc w leczeniu nerwic, depresji, stanów lękowych, bezsenności, pomóc radzić sobie ze stresem i tremą, uczy nas panowania nad własnym ciałem i umysłem, wzmacnia wydajność pracy, uczy sztuki koncentracji, poprawia pamięć, a także uczy panowania nad emocjami i nerwami.

 


Zostało udowodnione naukowo, iż w stanie relaksu oddech zwalnia i pogłębia się, zwalnia także nasze serce, zmniejsza się napięcie mięśniowe oraz tempo przemiany materii, a niektóre naczynia krwionośne rozszerzają się. Istnieje tak wiele różnych metod, że każdy z nas może wybrać spośród nich coś dla siebie.


Poza standardowymi i dobrze znanymi sposobami, takimi jak masaż, sauna, łaźnia parowa, spa, spacery oraz różne rodzaje sportu, słuchanie muzyki relaksacyjnej, kąpiele z aromaterapią czy ćwiczenia oddechowe, warto szerzej omówić dwie metody, której pozwalają nam trenować umiejętność relaksacji: metoda Jacobsona oraz trening autogenny Schultza. Warto po nie sięgnąć, gdy mamy wrażenie, że życie nas przerasta, a zwykłe metody nie dają rezultatów.

 

Metoda Jacobsona

Metoda ta polega na naprzemiennym rozluźnianiu i napinaniu mięśni w różnych partiach ciała: mięśni głowy i twarzy, języka, barkowych, brzucha, pleców oraz rąk i nóg. Trening najpierw odbywa się w pozycji leżącej, następnie siedzącej, a później podczas wykonywania różnych czynności.

Relaksacji uczy się w dwóch etapach: relaksacji zróżnicowanej (napina się pojedynczą grupę mięśni, podczas gdy inne pozostają rozluźnione) i stopniowej (po kolei napinamy wszystkie grupy mięśni). Choć stosuje się go w terapii osób cierpiących na bezsenność, depresję czy wysoki stres, warto go wypróbować także i w ramach nauki relaksacji, którą możemy później wykorzystać w codziennym życiu podczas pełnych napięcia sytuacji.

 

Trening autogenny Schultza

Dr Schultz opracował trening, który pozwala samemu wywołać u siebie uczucie odprężenia. Ćwiczenia nie powinny trwać zbyt długo, maksymalnie około 20 minut. Według dr Schultza, trening można wykonywać w 3 pozycjach: należy usiąść z łokciami opartymi na kolanach, z podbródkiem opartym na dłoniach, usiąść z rękami opartymi na poręczach lub położyć się na wznak. Następnie powinno się wywołać wymienione niżej stany, skupiając się na doznaniach.

 

Należy zatem po kolei:

–        skupić się na poszczególnych częściach ciała i starać się wywołać w nich uczucie ciężkości

–        skupić się na poszczególnych częściach ciała i starać się odczuć w nich ciepło

–        skupić się na biciu serca, starać się je uspokoić, odczuć jak spokojnie pracuje

–        skupić się na oddechu, uspokoić go i wyregulować

–        odczuć ciepło w całym organizmie ale przy tym chłód w czole

 

Tekst: Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki

 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas