Sugestie

Jak zacząć ćwiczyć i nie skończyć po tygodniu? Motywacja do ćwiczeń

Utworzony 04 Cze 2015  / Dział: Motywacja, inne

Tak! Pierwszy tydzień treningów za Tobą. Kładziesz się zadowolony i dumny. Jednak rano zadowolenie odchodzi, a zastępuje je rozczarowanie, rozgoryczenie, smutek, żal, złość, bo... spodnie, do których chciałeś/łaś schudnąć nadal są za ciasne, a waga, na którą stanąłeś/łaś w nadziei otrzymania nagrody za wylewanie siódmych potów, nadal pokazuje to samo. I tak po tygodniu pełnym motywacji i podekscytowania planami o swoim nowym "Ja", wracasz do starych nawyków, bo znów masz zły humor stając przed lustrem i znów się objadasz, a o treningach zapominasz, jakby Twojej decyzji i postanowieniu o schudnięciu i zmiany trybu życia na zdrowy nigdy nie było.  Zapamiętaj jedno: Ktoś kiedyś powiedział: Nieważne jak dobry jesteś, ważne jak dobry chcesz być.

Motywacja do treningu i ćwiczeń, jak się zmotywować,

Motywacja do treningu, fot Fotolia

Jak zacząć ćwiczyć? Motywacja do ćwiczeń

Ważne , by nie wpaść w błędne koło:

mam zły humor - obżeram się 

obżeram się - mam zły humor

nie ćwiczę, bo mam zły humor.

 

To że zawsze byłeś gruby, nie oznacza, że nie możesz schudnąć.

To, że masz złą kondycją nie oznacza, że nie staniesz się maratończykiem.
To, że teraz nosisz rozmiary XXXL, nie oznacza, że S i M nie są szyte dla Ciebie.

  

Nie od razu Rzym zbudowano - osięgnięcie celu wymaga czasu

W prawie każdym przypadku dojście do celu wymaga wyrzeczeń, pracy i CZASU.

Kto próbował zmienić swoje nawyki żywieniowe z niezdrowych na zdrowe i tryb życia z „kanapowicza” na fit, wie: z reguły nie jest tak, że jednego dnia postanowisz sobie: od dzisiaj 4 treningi tygodniowo, zero niezdrowej żywności, zero objadania, oddzielasz grubą krechą, to co było do tej pory i drastycznie wszystko zmieniasz.

Nie oszukujmy się, jesteśmy tylko ludźmi, ze swoimi słabościami i przyzwyczajeniami, które  da się przezwyciężyć i zmienić, ale z reguły wiąże się to z drogą do przebycia. Drogę, która nie od razu zmieni się z „kocich łbów” na gładką wielopasmówkę.

 

O co chodzi?

O to, ze jeśli zrobisz skok w bok na swojej ścieżce, nie oznacza to, że jesteś beznadziejny i nigdy nie przestawisz się na zdrowy tryb życia. Trzymaj się swojego celu i wyznaczonej ścieżki, ale jeśli coś Ci się nie uda (np. opuścisz trening) nie oznacza to, że masz przerywać swoje działania i tracić motywację, uznając, że nie dasz rady.

Do osiągnięcia celu prowadzi wiele dróg - krótszych , dłuższych, prostych i krętych. Którą dojdziesz do celu? Nie wiadomo. Ale pewne jest to, że musisz iść, by dojść.  Jeśli będziesz posuwał się naprzód, w końcu dotrzesz. 

 

Łatwo jest powiedzieć: nie dam rady. Wyzwaniem jest powiedzieć: osiągnę cel.

 

Motywacja do ćwiczeń - kilka dodatkowych rad:

1. Naucz się cierpliwości

2. W drodze do celu czerp przyjemność z małych osiągnięć.

3. Znajdź formę aktywności, która sprawia Ci największą przyjemność. Sądzisz, że nie lubisz ćwiczyć? Może jeszcze nie wypróbowałeś czegoś, co naprawdę lubisz. :-)

4. Staraj się wplatać jak najwięcej ruchu w ciągu swojego dnia. Przemycaj aktywność w codziennej rutynie.

Przeczytaj: 15 sposobów na ruch w zapracowany dzień

5. Znajdź motywację do ćwiczeń

Przeczytaj: Jak zmotywować się do ćwiczeń.

6. Zapomnij o wymówkach

Przeczytaj: 6 częstych przeszkód „nie do pokonania”, przez które nie ćwiczysz

 

Przeczytaj: Podstawy odchudzania - jak się za to zabrać?

 

  

Faktem jest, że niektóry osiągną swój cel łatwiej i szybciej niż inni, ale prawdą jest też, że jeśli będziesz wytrwały, w odpowiednim dla siebie czasie osiągniesz to, do czego dążysz.

Jeżeli np. do tej pory odżywiałeś się niezdrowo i nie stwarzałeś swoim mięśniom zbyt wiele okazji do wykazania się, wprowadzenie zmian może wymagać więcej pracy, wyrzeczeń, ale trud się opłaci, dlatego w chwilach zwątpień, przypominaj sobie o swoim celu i ciesz się tym, że jesteś coraz bliżej mety.

I pamiętaj: Każdy miewa czasem chwile zwątpienia i zniechęcenia. Nie jesteś jedyny. 

Od Ciebie zależy jednak, do której grupy dołączysz - wytrwałych, którzy mimo przeszkód nie przestawali marzyć i walczyć, czy tych, którzy zrezygnowali i trwają w niezadowoleniu.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas