Sugestie

Jak sport kształtuje charakter? Czyli 7 dowodów na to, że warto ćwiczyć! Motywacja do treningu.

Utworzony 14 Gru 2015  / Dział: Motywacja, inne
Czy poza poprawą naszego zdrowia i wyglądu, sport przynosi nam także inne korzyści?  A jeśli tak to jakie? Nie od dziś wiadomo, że sport to prawdziwa szkoła charakteru. Jak powiedziała sama Justyna Kowalczyk: „Uprawianie sportu bardzo kształtuje charakter. Z jednej strony zrobiłam się bardziej uparta i konsekwentna w dążeniu do celu, a z drugiej nauczyłam się pokory”[1]. Również i nam sport może przynieść wiele korzyści.

Motywacja do ćwiczeń i treningu, jak się zmotywować

Motywacja do ćwiczeń, fot. Fotolia

Jak sport kształtuje charakter? Dlaczego warto uprawiać sport? 

 

1. Sport uczy nas wytrwałości

Jak wiadomo, efekty nie pojawią się od razu. Ale jeśli wytrwamy, będziemy cierpliwi i wytrzymali, z całą pewnością uda nam się osiągnąć nasze cele (o ile oczywiście znajdują się one w zasięgu naszych możliwości) bez względu na to, czy chodzi nam o przebiegnięcie maratonu, wspięcie się na górski szczyt czy też założenie starych dżinsów.

Przeczytaj też: Aktywność fizyczna a stres.

 

2. Sport uczy dyscypliny

mówi się, że w każdej dziedzinie 10% sukcesu to talent, zaś 90% to ciężka praca. Sport, jak żadna inna dziedzina, udowadnia, iż jest to prawda. Bez codziennych treningów i zmagań z własnym ciałem żaden sportowiec nic by nie osiągnął. Sport to przede wszystkim nie rywalizacja z innymi, ale walka z samym sobą i własnymi słabościami.

 

3. Sport uczy nas odpowiedzialności

Punkt ten tyczy się zwłaszcza sportów zespołowych, w których gra każdej osoby wpływa na ogólny wynik drużyny. Jeśli my zawiedziemy i nie przygotujemy się odpowiednio – stracą wszyscy. Ale także i sportów indywidualnych, zwłaszcza gdy startujemy w jakichś zawodach i zdajemy sobie sprawę, że inni liczą na naszą wygraną.

 

4. Sport uczy pokonywania strachu i panowania nad sobą 

Bez względu na to, czy obawiamy się porażki czy występów przed publicznością, sport pomoże nam poradzić sobie z nimi. Wystarczy, sumiennie trenować i przygotowywać się, a wówczas z całą pewnością zmniejszymy poziom lęku i stopniowo oswoimy się z nim. Istnieje także wiele technik, przeznaczonych specjalnie dla sportowców, które pomagają mierzyć się z własnymi lękami i uczą panowania nad sobą.

 

5. Sport uczy pracy w zespole

Dzięki niemu możemy się nauczyć wyrozumiałości, tolerancji, a także zrozumieć, na czym polegają kompromisy.

 

6. Sport uczy zasad „fair play”

Sport pokazuje nam, że są pewne zasady, których należy przestrzegać i to my musimy się do nich dopasować.

 

7. Sport uczy koncentracji

Bez względu na to, czy gramy w piłkę nożną, czy też uprawiamy jogę, sport uczy nas umiejętności koncentracji. W końcu ciężko dobrze wycelować w piłkę, jeśli jednocześnie rozmyślamy o właśnie przeczytanej książce…

Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki

Przeczytaj też:

Pewność siebie i poczucie własnej wartości - czy trening ma znaczenie?

Zalety aktywności fizycznej, o której mogłeś nie zdawać sobie sprawy.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 


[1] Oficjalna strona Justyny Kowalczyk, http://justyna-kowalczyk.pl/kszta-towanie-charakteru/, 13.02.2015.

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas