Sugestie

Motywacja do treningu. Czy warto ćwiczyć? Jak organizować swój dzień, aby zawsze znaleźć czas na trening?

Utworzony 28 Gru 2015  / Dział: Motywacja, inne
Mija kolejny dzień, a Ty znów nie zdążyłeś poćwiczyć? Czujesz wyrzuty sumienia, ale już po chwili usprawiedliwiasz się w myślach, że przecież „nie masz czasu”. Ja sądzę jednak, że pomijając pewne ekstremalne przypadki, jest to po prostu zwykła wymówka. Większość z nas bowiem, niestety, po prostu nie umie organizować swojego czasu i przez to, zamiast efektywnie go wykorzystywać, najzwyczajniej w świecie marnuje go. Ale tak wcale być nie musi! Wystarczy wprowadzić proste zmiany, by odmienić swoje życie.

motywacja do ćwiczeń, treningu, jak się zmotywować

                                                                                                                                           Motywacja do treningu, fot. Fotolia

Motywacja do treningu,

czyli jak organizować swój dzień, by zawsze znaleźć czas na trening

 

1)      Sporządzaj plan dzień wczesniej

Jak wspomniałam już w poprzednim artykule  – kto nie wie, dokąd idzie, ten donikąd nie dojdzie. Podobnie jak z całym życiem, w którym powinniśmy wyznaczać sobie pewne cele do realizacji, tak i swój dzień powinniśmy planować i ustalać listę priorytetów. Najlepiej zapisać je dzień wcześniej, przemyśleć, odznaczać z chwilą, gdy je zakończymy, a te, których nie uda nam się zrealizować, przenieść na następny dzień.

 

2)      Nie odwlekaj realizacji zadań na później

Słynne powiedzenie, że „co masz zrobić jutro, zrób pojutrze, będziesz miał dwa dni wolnego” z całą pewnością nie powinno stać się naszym mottem, a termin „prokrastynacja”, choć brzmi modnie i naukowo, to nic innego jak zwyczajne lenistwo i niechęć do organizacji własnego życia!

Nie oszukuj sam siebie. Odkładanie rzeczy na później przyniesie Ci bowiem jedynie stres, wywołany lękiem przed tym, iż nie wyrobisz się z realizacją zadań, a w efekcie spowoduje, że będziesz musiał zrezygnować także z innych aktywności takich jak np. trening. Gdyż zamiast iść pobiegać, będziesz zmuszony zająć się ważnym raportem. Gdybyśmy jednak zaczął go robić wcześniej i przeznaczył na niego codziennie pół godziny, nie musiałbyś wcale zarzucać ćwiczeń.

 

3)      Dostosuj swój plan do siebie

Jeśli nie jesteś skowronkiem i najłatwiej uczysz się popołudniami, nie zmuszaj się do nauki rano. Podobnie, jeśli najlepiej trenuje Ci się rano, wstań o 7 i idź pobiegać! Liczy się bowiem przede wszystkim efektywność, a Twoje priorytety powinny być dopasowane do Ciebie. Jeśli Ty dobrze się z tym czujesz i widzisz, że Twój plan Ci służy – nie słuchaj rad „życzliwych” i „ekspertów”. Każdy z nas jest przecież inny i ma inne potrzeby.

 

4)      Wykryj i pozbądź się swoich „pożeraczy czasu”

Facebook, czytanie plotek o gwiazdach, wiadomości sportowych, kolejnych newsów na serwisach, „śmiesznych informacji” na portalach i innych bezużytecznych faktów… I tak z godziny robią się dwie, z dwóch – trzy, a czas przepływa Ci przez palce i w końcu masz za sobą kolejny zmarnowany dzień. Dlatego podejmij decyzję, że od dziś zrywasz z tym zgubnym nawykiem! Tym bardziej, że zamiast ślęczeć przed komputerem i czytać bzdury, mógłbyś wówczas poćwiczyć, prawda?

 

5)      Naucz się tzw. metody 60% : 40%

Polega ona na tym, że planujesz jedynie 60% swojego dnia, podczas gdy resztę pozostawiasz na wydarzenia spontaniczne. Do 60% możesz wliczyć swój trening, który powinieneś traktować jako inwestycję w swoje zdrowie i w swój relaks. Nie bierz ze sobą telefonu, nie myśl o sprawach związanych z pracą czy o problemach w domu. Skup się tylko i wyłącznie na ćwiczeniach. Zobaczysz, że to Ci się opłaci!

Zacznij już dziś! To jakie są Twoje plany na jutro?

Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas