Sugestie

Nie mogę spać - co zrobić, żeby zasnąć? Sposoby na bezsenność

Utworzony 24 Mar 2015  / Dział: Motywacja, inne

Gdy nie możemy zasnąć, każdy wieczór i każda noc, zamiast wypoczynku, przynosi nam niepokój i stres. Przewracamy się z boku na bok, rozmyślając o czekającym nas dniu, licznych obowiązkach, którym musimy podołać. Jesteśmy coraz bardziej zdenerwowani, wyczerpani i zmęczeni, i coraz bardziej nas kusi, aby sięgnąć po pigułkę na sen.  Ale może zamiast tego warto poszukać innych rozwiązań?

bezsenność przyczyny, problemy ze snem, sposoby na bezzesnność, jak zasnąć, co zrobić żeby zasnąć, nie moge spac

 

Nie mogę spać - co zrobić, żeby zasnąć? Sposoby na bezsenność

 

Przyczyny bezsenności

Przede wszystkim warto się zastanowić nad tym, gdzie leży powód naszego problemu. Jak bowiem wiadomo, każdy skutek ma swoją przyczynę, a zatem i nasza bezsenność została przez coś wywołana. Istnieją dwa rodzaje bezsenności: zewnątrzpochodna i wewnątrzpochodna. Zgodnie z nazwą bezsenność zewnątrzpochodna spowodowana jest przez czynniki zewnętrzne, takie jak np. zbyt wysoka temperatura, światło, hałas itp. Często wystarczy wówczas wprowadzić proste zmiany, np. obniżyć temperaturę kaloryferów, wywietrzyć pokój, a bezsenność zniknie.

Bezsenność powoduje także zbyt długie siedzenie w nocy przed ekranem, bez względu na to, czy chodzi o komputer, telewizor, telefon czy tablet. Według badaczy z Brigham & Women’s Hospital w Bostonie ekspozycja na promienie wywołuje bowiem w mózgu reakcje zakłócające rytm okołodobowy.

Bezsenność może być także spowodowana zbytnim pobudzeniem np. kofeiną zawartą w kawie, coca-coli czy też energetykach, albo zbyt intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi wykonanymi wieczorem np. interwałami. Na cykl dobowy wpływają także niektóre leki.

Z kolei bezsenność wewnątrzpochodną powodują problemy tkwiące w nas samych. Najczęściej, u źródeł kłopotów z zasypianiem leży stres, który ponadto, wraz z każdą kolejną nieprzespaną nocą narasta. Bezsenność może być także wywołana chorobami psychicznymi: nerwicami, depresją, psychozą czy zaburzeniami lękowymi. Problem mogą spowodować także inne choroby: cukrzyca, nadczynność tarczycy, zespół niespokojnych nóg, schorzenia reumatyczne, przewlekłe bóle, nowotwory, bezdech senny.

 

Zioła na sen

Na bezsenność zaleca się wprowadzenie do diety owsa, moreli, kapusty i dyni. Warto także wypróbować  sposoby na sen stosowane w ziołolecznictwie:

- szyszki chmielu – nie bez przyczyny u niektórych osób piwo wywołuje senność, jednak zamiast sięgać po piwo, lepiej zakupić same zioła, zaparzyć je i przekonać się, czy w naszym przypadku wspomogą nas w walce z bezsennością;

- kozłek lekarski – poza bezsennością, kozłek zaleca się także w wyczerpaniu psychicznym czy stanach lękowych;

- męcznica – zaleca się picie jednej szklanki dziennie, zaparzanej przez 15 minut pod przykryciem w przypadku przewlekłej bezsenności.

Niektórzy zalecają także picie rumianku czy też melisy, które działają uspokajająco.

 

Jak zasnąć?

Istnieją także „domowe receptury”, stosowane przez nasze babcie, które wspomagają dobry sen:

Przepis 1

Zaparzyć po 50 g liści melisy, ziela marzanki, ziela nostrzyka, ziela serdecznika, korzenia kozłka, szyszek chmielu, ziela dziurawca, ziela bylicy pospolitej, kwiatu wrzosu, kwiatu pierwiosnka, kwiatu bzu czarnego. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance 20 minut przed posiłkiem.

Przepis 2

Wypić na noc szklankę mleka z 1 łyżeczką miodu.

Przepis 3

Wycisnąć sok z: 125 gram kalafiora, 125 gram kiełków fasoli i 2 dużych marchwi. Pić do 3 razy dziennie.

Przepis 4

Wycisnąć sok z 3 łodyg selera naciowego i garści rukwi wodnej. Pić do 3 razy dziennie.

Przepis 5

Wycisnąć sok z 1 pomarańczy i 175 gram malin. Pić do 3 razy dziennie.

Jeśli uda nam się znaleźć przyczynę bezsenności i poradzenie sobie z nią leży w zasięgu naszych możliwości, wówczas warto działać samemu. Jeśli jednak problem nas przerasta – wówczas należy udać się do lekarza.

Katarzyna Rosiak, Instruktor Kulturystyki

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas