Sugestie

Zmęczenie, senność, brak energii - przyczyny i sposoby zwalczania zmęczenia.

Utworzony 21 Gru 2015  / Dział: Motywacja, inne

Mając tysiące spraw na głowie, łatwo o zmęczenie pod koniec długiego dnia. Czasami jednak, uczucie wyczerpania towarzyszy nam cały czas, nawet zaraz po przebudzeniu czy w trakcie wolnego, kiedy mamy dużo czasu na odpoczynek. Za zmęczeniem może kryć się coś więcej niż nadmiar obowiązków. Co takiego?

zmęczenie, sen zdrowie, zdrowy sen, sposoby na zmęczenie, przyczyny zmęczenia, jak się pobudzić

 

Zmęczenie, senność, brak energii - przyczyny i sposoby 

Z definicji, zmęczenie jest spadkiem sprawności organizmu, spowodowane wysiłkiem. Najlepiej widać to po intensywnej aktywności fizycznej – zmniejsza się wtedy pobudliwość naszego ciała, niekiedy pojawia się ból mięśni i po prostu musimy odpocząć, by dalej dobrze funkcjonować. Niekiedy jednak, wstajemy rano, i zamiast czuć się wypoczęci, najchętniej w ogóle nie wychodzilibyśmy z łóżka. Bywa, że zwykłe czynności, które kiedyś wykonywaliśmy bez problemu, teraz przychodzą nam z wielkim wysiłkiem. Gdzie może leżeć przyczyna?

Przeczytaj też: Trening - sposób na pobudzenie.

 

Przewlekłe zmęczenie i senność - przyczyny

 

ZBYT DUŻO CUKRU W DIECIE

Jedzenie bogate w węglowodany, owszem, sprawia, że czujemy chwilowy przypływ energii, jednak po krótkim czasie, czujemy się znowu głodni. Szczególnie cukry proste, zawarte np. w białym pieczywie i słodyczach są bardzo szybko trawione przez organizm i równie szybko efekty ich pobudzającego działania znikają. Jeśli więc zmęczenie próbujemy przezwyciężyć za pomocą słodkich przekąsek, wpędzamy się w błędne koło, a przy okazji tyjemy. Często nasz organizm chce brak snu zrekompensować sobie energią z jedzenia, bądźmy jednak od niego mądrzejsi i lepiej zróbmy sobie krótką drzemkę niż sięgajmy po kolejnego batonika.

 

TŁUSTE I WYSOKOKALORYCZNE POSIŁKI

Strawienie bogatotłuszczowego, ciężkostrawnego posiłku wymaga od organizmu nie lada wysiłku. Po dużym i tłustym obiedzie czujemy się ospali i jedyne o czym myślimy to drzemka. Jeżeli nie mamy warunków, żeby się położyć, sięgamy po deser lub szukamy różnych stymulantów, byle tylko przetrwać do końca dnia. Jest to prosta reakcja organizmu, który kieruje wszystkie nasze siły w kierunku układu pokarmowego bardzo zaabsorbowanego trawieniem. Niestety, na nasz mózg przechodzi wówczas na drugi plan, dlatego ciężko nam się myśli, a oczy same się zamykają. Aby uniknąć takiej sytuacji zamieńmy obfite obiady w lekkie, ale pożywne posiłki. Nie głodźmy się cały dzień, by wieczorem zjeść ogromny posiłek, lepiej jeść mniej, a częściej.

 

NIEDOBORY SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Mało zróżnicowana i bogata w wysokoprzetworzone pokarmy dieta sprzyja niedoborom różnych witamin i minerałów. Za przewlekłe zmęczenie zwykle odpowiada głównie niedobór magnezu oraz witamin z grupy B. Aby temu zapobiec, sięgnijmy po wysokozmineralizowaną wodę mineralną, czyli taką, która zawiera powyżej 1500 mg/l składników mineralnych.

Niedobory witamin z grupy B wyrównają: jaja, nabiał, mięso, orzechy i nasiona, suszone owoce i pełnoziarniste pieczywo. Ograniczmy też kawę, czarną herbatę i alkohol, które sprzyjają niedoborom witamin z gr. B. Wchłanianie magnezu zmniejsza natomiast dieta bogata w tłuszcz i białko oraz fosforany.

 

BRAK AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Nie od dzisiaj wiadomo, że w trakcie wysiłku fizycznego w naszym mózgu wydzielany jest szereg substancji pobudzających i poprawiających samopoczucie. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia i pobudza organizm. Jeśli więc większość dnia spędzamy pracując lub ucząc się, a po zajęciach naszą główną rozrywką jest oglądanie telewizji lub przeglądanie Internetu, nietrudno o poczucie znużenia i brak chęci do życia. Prowadząc siedząco-leżący tryb życia wbrew pozorom wcale nie odpoczywamy, tylko sprawiamy, że nasz organizm pracuje na najniższych obrotach i domaga się coraz więcej i więcej odpoczynku.

 

ODWODNIENIE

Odwodnienie wcale nie dotyczy tylko ubogich krajów Trzeciego Świata, ale coraz częściej mieszkańców wysokorozwiniętych państw. Dlaczego? Ponieważ pijemy za mało i do tego, wybieramy niewłaściwe napoje. Niestety, nie każdy z nas wypija codziennie niezbędne minimum, czyli 1,5 l wody (odpowiadające 6 szklankom). Często też pijemy dużo, lecz w rzeczywistości odwadniamy nasz organizm, poprzez niewłaściwy wybór napojów, takich jak: czarna herbata, kawa, napoje energetyzujące czy alkohol. Również słodzone napoje, z uwagi na zdumiewającą zawartość cukru (puszka Coca-Coli to ok. 10 łyżeczek sacharozy) nie nawadniają organizmu, tylko tuczą. Co ciekawe, często pierwszym objawem odwodnienia organizmu jest właśnie zmęczenie.

Za przewlekłe zmęczenie odpowiada bardzo wiele czynników. Oczywiście, czasami brak sił związany jest z pewnymi schorzeniami, np. anemią, niedoczynnością tarczycy, depresją, cukrzycą czy bezdechem sennym, wtedy zwykła zmiana stylu życia nie wystarcza i niezbędna jest wizyta u lekarza. Na szczęście jednak, większość objawów zmęczenia wynika właśnie z łatwych do wyeliminowania przyczyn.

Justyna Kowalska

Przeczytaj też: Sposoby na zmęczenie, czyli jak się pobudzić? TOP 8 naturalnych wspomagaczy energetycznych.

`

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas