Sugestie

Motywacja do odchudzania. Co blokuje Cię przed zmianą stylu życia?

Utworzony 11 Maj 2015  / Dział: Motywacja, inne
O ile słowo dieta wciąż kojarzy nam się z czymś krótkotrwałym, to styl życia przybiera formę dojrzalszą i stałą. Styl życia to coś co reprezentujemy na co dzień, bez względu na okoliczności, zaledwie ze sporadycznymi odchyleniami. Jest on nieodłącznie związany z tym jak się odżywiamy, jak spędzamy wolny czas i czy praktykujemy aktywność fizyczną. Ma więc wymiar holistyczny i często jego zmiana wymaga dużego nakładu pracy. Ów duży nakład pracy narzuca konieczność odpowiedniego podejścia, którego często nie jesteśmy w stanie przeforsować. Jakie są tego powody? Sprawdźmy.

motywacja do treningu i ćwiczeń, jak zmotywować się do ćwiczeń, motywacja do odchudzania

 

Motywacja do odchudzania. Jak zmotywować się do ćwiczeń?

 

Co blokuje Cię przed zmianą stylu życia?

Wygodnictwo

Zmiana stylu życia to zadanie wymagające wszechstronnego podejścia i spojrzenia. Często na tyle, że już po jednej, krótkiej próbie po prostu zaprzestajemy.  Zmiana oglądania telewizji na bieganie, posiłku prosto z mikrofalówki na godzinę spędzoną na przygotowaniu wartościowego obiadu, czy zajadania stresu na rozładowywanie go w konstruktywny sposób, wydają się być o wiele za trudne.

 

Nawet jeśli widzimy, że nasz dotychczasowy tryb życia nie przynosi korzyści, a wręcz przeciwnie, straty, to jest on na tyle wygodny i dobrze znany, że wszedł nam w krew. Jest jak nawyk, a jak wiemy zmiana nawyków wymaga aktywności, nie zaś pasywności. Przy zmianie stylu życia po prostu musimy przygotować się na pewien dyskomfort, odczuwanie bardziej głębokich emocji, które do tej pory często blokowaliśmy, właśnie szkodliwymi przyzwyczajeniami.

 

Strefa komfortu

Strefa komfortu jest nieodłącznie związana z wygodnictwem. To coś co znamy, coś co jest dla nas bezpieczne. Styl życia, niezależnie od tego czy dobry, czy zły, jest dla nas jak dom w którym mieszkaliśmy wiele lat. Przeprowadzka wiąże się z pozbyciem tego co już nie będzie nam potrzebne, z poukładaniem rzeczy do pudełek oraz wprowadzeniem i przyzwyczajeniem do zupełnie nowego miejsca.

Tak samo jest w przypadku zmiany stylu życia: ubranie sportowego stroju pomimo faktu niezadowolenia z naszego ciała, wyjście na siłownię i wylanie potu, to pozbawienie się komfortu. To przekroczenie własnych granic, które często jest bardzo trudne. Im jednak częściej ich dotykamy i je przekraczamy, tym dalej jesteśmy w stanie iść. Musimy więc zdać sobie sprawę, że życie nie jest i nigdy nie będzie ani bezpieczne, ani komfortowe. I właśnie ten fakt nadaje mu tylu kolorów.

 

Nagromadzenie złych nawyków

Nawyki kształcą się w nas przez pewien określony czas, u każdej osoby jest on jednak nieco inny. Wykształcenie nawyku wiąże się z namalowaniem pewnej ścieżki w naszym mózgu, która ma odciążyć go od pewnych czynności.

Czy przywiązujesz szczególną uwagę do czynności mycia swoich zębów? Pewnie nie. Robisz to codziennie, jest to czynność prawie odruchowa, której nie analizujesz i nad nią się nie zastanawiasz. Styl życia to również pewien nawyk: w momencie stresu sięgasz po coś słodkiego, codziennie rano pijesz kawę z mlekiem i dwoma łyżeczkami cukru, a po pracy siadasz przed komputerem.

Zmiana tych zachowań, jest jak zmiana nawyku: wymaga czasu, wypracowania nowej ścieżki i konsekwencji w jej formowaniu, nierzadko wiąże się też z poczuciem dyskomfortu, szczególnie gdy nawyków dla nas niekorzystnych jest naprawdę dużo. Powinniśmy do ich zmiany podchodzić pewnie, ale stopniowo. Bez stresu i z dużą dozą cierpliwości. Świadomie podejmować decyzje, które mają zmienić nasz styl życia na lepszy, a które wcześniej podejmowaliśmy odruchowo. Dopiero wtedy dobre odruchy mają szansę zastąpić te z których nie jesteśmy zadowoleni.

 

Rzucenie się na głęboką wodę

"Od dziś rezygnuję z cukru." Ambitny pomysł, nieprawdaż? Szczególnie dla kogoś, kto od kilku lat każdego dnia sięgał po dawkę tego niewinnego narkotyku, np. w postaci ciastek. W takim przypadku osoba najprawdopodobniej już na samym początku skazała się na szybką kapitulację. Nawyki, które "pielęgnowaliśmy" przez lata wymagają konsekwencji w zmianie, ale w przypadku tak poważnych modyfikacji zaleca się też przekształcanie ich stopniowo. Ma to uchronić nasze ciało i mózg od szoku, który niewątpliwie pojawi się, gdy z dnia na dzień będziemy chcieli zrezygnować z każdego niezdrowego produktu, którym do tej pory się raczyliśmy.

Zgodnie z powyższym powinieneś podejść do zmiany jak do procesu: najpierw zrezygnuj z jednego szkodliwego produktu, bądź zmniejsz jego dawki, a w kolejnym tygodniu z następnego. Uchronisz się przed szokiem zarówno mentalnym jak i cielesnym, a tym samym będziesz mieć większe szanse na ostateczny sukces.

 

Presja

"Do lata muszę schudnąć 20 kilogramów." To realistyczny plan jeśli myślisz o lecie, które nadejdzie dopiero za rok. Inaczej sprawa wygląda, gdy termin ten widnieje w kalendarzu już za dwa miesiące. Plan taki jest nie tylko nierealistycznie sprecyzowany, ale też nakłada na ciebie presję. Ze wszech miar próbujesz zmusić się do myślenia, że jest to cel realny: zakładasz, że codziennie będziesz spędzać 4 godziny na siłowni, dwie rano, dwie wieczorem, całkowicie odrzucisz fast-foody, napoje gazowane i cukier.

Twoje ciało będzie jednak podświadomie wiedziało, że wizja ta jest nierealna i najprawdopodobniej w pewnym momencie się zbuntuje. Nastąpi blokada po której waga nie przestanie spadać, a może wzrosnąć. Ty zaś doznasz kolejnego rozczarowania i ponownie wrócisz do punktu wyjścia. Precyzuj więc cele ambitne, ale realne. Takie, które rzeczywiście możesz osiągnąć. Balansuj środki jakie możesz przeznaczyć na ich osiągnięcie (np. czas jaki tygodniowo jesteś w stanie przyznać sobie na ćwiczenia), a nie doznasz goryczy zawodu.

Alicja Starzyk

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas