Sugestie

Leniuch czy perfekcjonista - komu trudniej schudnąć?

Utworzony 18 Cze 2015  / Dział: Motywacja, inne

W zmianie stylu życia może pomóc i przeszkodzić wiele cech naszej osobowości. Okazuje się jednak, że największe trudności mogą mieć szczególnie dwa typy osób z dwóch przeciwnych biegunów: leniwi oraz perfekcjoniści.

motywacja do treningu i odchudzania

Leniuch czy perfekcjonista - komu trudniej schudnąć?

 

Leniuch


Zmiana nawyków żywieniowych oraz praktykowanie aktywności fizycznej wymagają odpowiedniego wkładu energetycznego, szczególnie na początku naszej drogi do osiągnięcia zdrowia. Z punktu widzenia "leniucha" wyzwaniem może być przede wszystkim proces przygotowania zdrowego pożywienia, łatwiej bowiem zakupić kolejne pudełko panierowanego kurczaka niskiej jakości czy równie niezdrowego cheeseburgera z frytkami.

Dla leniucha jest jednak ratunek: w zdrowej kuchni dobrze jest bowiem stawiać na prostotę, gdyż to właśnie wysoko przetworzone, złożone z wielu składników produkty są głównym problemem osób z dodatkowymi kilogramami. Zdrowe artykuły najczęściej same w sobie są już gotowe do spożycia i mają smak, którego nie trzeba poprawiać. Oczywiście nie każdy z tych „nowych smaków natury” musi nam od razu odpowiadać, stąd też warto zająć się testowaniem i sprawdzeniem co nam odpowiada tak, aby nowy styl nie był uciążliwy, a przyjemny.

Wyzwaniem dla leniucha jest także aktywność fizyczna. W jej przypadku warto stosować metodę małych kroków, czyli stopniowego przyzwyczajania się do ruchu oraz znalezienia swojego „konika”. Różnorodność jest tak duża, że nawet leniuch jest w stanie znaleźć coś dla siebie, a na aktywność fizyczną powinien spojrzeć pod kątem przede wszystkim lepszego zdrowia oraz samopoczucia.


Perfekcjonista

Wydaje się, że niewiele jest cech, które mogą równie dobrze wpłynąć na utratę zbędnych kilogramów jak perfekcjonizm. Może to okazać się jednak błędnym podejściem, bowiem cecha ta w wielu aspektach nie sprzyja procesowi modyfikacji stylu życia.

W przypadku takiej osoby podstawowym problemem jest fakt, że nie godzi się ona nawet na małe porażki. Każde poddanie się czy odstępstwo od reguły, które dla wielu jest nieodzownym elementem procesu chudnięcia, sprawia, że perfekcjonista wpada w błędne koło ciągłego rozpoczynania od początku. „Zjadłam ciastko, dieta nieważna. Zacznę od jutra.” Owo „od jutra” może niestety nie mieć końca. Tutaj warto zachować pokorę i racjonalne podejście. Nie możemy ubezpieczyć się przed urodzinami przyjaciółki, poczęstunkiem w pracy czy imprezą z nie zawsze zdrowymi przekąskami. O ile przy takich okazjach nie powinniśmy całkowicie wpaść w szał jedzenia, to skosztowanie tortu czy sięgnięcie po ciastko nie będzie grzechem, a pozwoli nam utrzymać zdrowe podejście. Osoba, która wie, że nie może czegoś jeść, będzie tego produktu pragnęła ze zdwojoną siłą i przy pierwszej lepszej okazji nie zdoła opanować pragnienia.

Perfekcjonista powinien więc pozostawić sobie pewną dozę wolności i pozwalać na małe odstępstwa bez konieczności poniesienia dużego kosztu, to jest zaprzestania diety. Podobnie sprawa ma się odnośnie ćwiczeń: nie zawsze jesteśmy w stanie poświęcić na nie dokładnie tyle czasu ile sobie wymarzyliśmy, nie powinno to jednak powodować nadmiernych wyrzutów sumienia, czy wyżywania się na osobach, które przeszkodziły nam w naszej domowej sesji fitness. Perfekcjoniści łatwiej wpadają też w sidła problemów z odżywianiem, przez co cesze tej powinniśmy zwrócić baczną uwagę.

Alicja Starzyk

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas