Sugestie

Zaburzenia odżywiania - przyczyny. Sprawdź czy jesteś na nie podatny

Utworzony 24 Cze 2015  / Dział: Motywacja, inne
Choć wielu osobom wydaje się, że problem zaburzeń odżywiania ich nie dotyczy i dotyczyć nie będzie, to nie zdają one sobie sprawy jak łatwo wywołać je we współczesnym świecie. Wśród najbardziej powszechnych chorób należy wyróżnić przede wszystkim anoreksję i bulimię, które dotykają już nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, choć wśród pierwszej grupy choroby te wciąż są częściej spotykane. Okazuje się też, że zaburzenia odżywiania częściej pojawiają się u osób z określoną osobowością, a zazwyczaj pierwszym krokiem do ich wywołania jest… rozpoczęcie diety odchudzającej. Oczywiście nie każda osoba, która wprowadza w swoim życiu dietę (co ważne, nieodpowiednio zbalansowaną) w późniejszym czasie jest narażona na oznaki zaburzeń odżywiania, gdyż korelują one z pewnymi szczególnymi postawami, zachowaniami i charakterem jednostki.

zaburzenia odżywiania przyczyny

 

Zaburzenia odżywiania - przyczyny

 

Niska samoocena przyczyną ciągłego odchudzania się

To cecha, która wykształca się już u małych dzieci, które wystawione na negatywne wzorce w postaci np. członków rodziny niezadowolonych ze swego ciała, same przyjmują takie postępowanie względem siebie. W późniejszym wieku owo srogie osądzanie własnego wyglądu jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia diet odchudzających, często zupełnie niepotrzebnych. W tym przypadku utrata kilogramów nie powoduje znaczącego wzrostu zadowolenia: pierwsze cele zmuszają do osiągania kolejnych, a spirala ta może nie mieć końca.
 

 

Perfekcjonizm - pragnienie idealnej sylwetki

Pragnienie idealnej sylwetki nie jest nam obce, jednak u osób z przesadnym perfekcjonizmem dążenie do niej może przerodzić się w poważne zaburzenia odżywiania. Perfekcjonistom trudno osiągnąć punkt optimum, cały czas uważają, że wciąż nie wyglądają tak, jakby sobie tego życzyli. Nie potrafią też odpowiednio zbalansować swojego sposobu odżywiania często stawiając na zbyt rygorystyczne podejście.
 
 

Brak dystansu do własnego ciała

W życiu warto mieć dystans do wszystkiego, także do swojego ciała. Nadmierne przejmowanie się dodatkowym kilogramem, gorszym posiłkiem w ciągu dnia, czy ciałem nieco mniej wyrzeźbionym od guru fitnessu, może przyprawiać nas o dodatkowy, niepotrzebny stres oraz napięcie. O ile warto wykazywać szacunek do siebie, a co za tym idzie, odpowiednio dbać o ciało, to nie warto popadać w przesadę, gdyż tak jak w innych sferach ważne jest znalezienie "złotego środka" i nie popadanie w skrajności.
 
 

Porównywanie się do innych

Każdy z nas jest inny. Nie jest to odkryciem naukowym, choć trudno wpoić je osobom, które cały czas porównują się do znajomych, gwiazd ekranu i osób spotykanych na ulicy. Mamy inną budowę, inny skład ciała, różnimy się pod względem tempa przemiany materii oraz tego co robimy na co dzień. Wszystko to wpływa na to jak wyglądamy, dlaczego więc niejednokrotnie mamy sobie za złe brak aparycji modelki? W tym przypadku warto stosować się do jednego zdania: „Bądź najlepszą wersją samego siebie” – to misja, którą powinniśmy realizować, nie oglądając się na innych.
 
Alicja Starzyk
 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas