Sugestie

Siedzący tryb życia - negatywne skutki ciągłego siedzenia. 6 ważnych wskazówek dla siedzących.

Utworzony 09 Lip 2015  / Dział: Motywacja, inne

Jak wskazują statystyki aż 70% osób czynnych zawodowo, pracuje w pozycji siedzącej. Niestety liczne badania potwierdzają, że taki tryb spędzania większej części naszego dnia prowadzi nie tylko do chorób kręgosłupa, ale też nadwagi, chorób krążenia, a nawet cukrzycy typu 2. Choć niestety nie jesteśmy w stanie zrezygnować z siedzącego trybu życia w pełni, to możemy przeciwdziałać jego licznym, negatywnym skutkom.

siedzący styl życia

 

Siedzący tryb życia - negatywne skutki ciągłego siedzenia

 

Jak zapobiegać negatywnym skutkom siedzącego trybu życia?

 

Stój w autobusie

Wykorzystaj czas spędzany w środkach komunikacji miejskiej

Wielu z nas do pracy lub szkoły dojeżdża autobusami bądź tramwajami. Jest to znakomity czas, który możemy przeznaczyć właśnie na spędzenie go w pozycji stojącej. Okazuje się bowiem, że już nawet kilka minut może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a u osób które stoją przynajmniej godzinę dziennie znacznie obniża się ryzyko niebezpiecznych przypadłości. 
 
 

Zdrowa dieta

Negatywne skutki siedzenia mogą być łagodzone przez odpowiednią, zbilansowaną dietę. Jest to kluczowe, gdyż niestety siedzący tryb życia u wielu osób wiąże się także z niezdrowymi przekąskami, które pogłębiają problemy zdrowotne. Zbilansowana dieta powinna obejmować odpowiednią dawkę owoców, warzyw, orzechów, ryb, a także produktów bogatych w błonnik usprawniających pracę układu pokarmowego, który, gdy siedzimy, działa zdecydowanie mniej efektywnie.
 
 
 

Zapobiegaj żylakom

Siedzenie najczęściej kojarzy się z dolegliwością w postaci żylaków. Ważne więc, aby robić przerwy w trakcie pracy podczas których możemy np. wspinać się na palce. Inwestujmy też kilka minut dziennie w masaże - dzięki nim poprawimy nie tylko krążenie, ale jako pozytywny skutek uboczny, wygląd naszych nóg.
 
 

Płytki oddech przyczyną bólu głowy

Długa, monotonna praca przy biurku i na komputerze wpływa na spłycenie naszego oddechu. Jednym ze skutków mogą być np. chroniczne bóle głowy. Oddychanie przeponą ma ogromny wpływ m.in. na pracę naszego serca, przyczyniając się do jego masażu, dzięki czemu nasza życiowa pompa działa zdecydowanie sprawniej. Prawidłowy oddech ma także niebagatelny wpływ na poziom naszej przemiany materii oraz, co ważne szczególnie w pracy, koncentrację.
 
 

Chłodno - ciepły natrysk po kąpieli

Nawyk ten zalecany jest każdemu, nie tylko osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Ma on jednak kilka zalet, które właśnie przy takim stylu spędzania dnia mogą okazać się szczególnie istotne: przede wszystkim pobudza krążenie krwi, przeciwdziałając powstaniu żylaków oraz pajączków. Jest także znakomitym sposobem na rozbudzenie i pobudzenie naszego ciała, przyzwyczajonego do monotonnych, wolnych i mało energicznych ruchów. Ponadto natryski z zimnej wody to trening silnego ducha!
 
 

Postawa podczas siedzenia

Choć niestety dla większości podległych pracowników biurowych jest to kwestia nie do zmiany, to warto zaznaczyć, że na rynek już wchodzą biurka w których możemy odpowiednio regulować wysokość, wybierając tryb wysoki, gdy możemy przyjąć pozycję stojącą. Niestety wciąż jest to drogi produkt, miejmy jednak nadzieję, że jego popularność szybko sprawi, że zagości także w naszych biurach, a tym samym pomoże przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzącego trybu życia. 
 
Alicja Starzyk
 
 
 
Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 
 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas