Sugestie

Motywacja do treningu. Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Utworzony 13 Lut 2016  / Dział: Motywacja, inne

Kluczem do osiągnięcia celu jest regularność treningów. Jak jednak zachować motywację i nie poddawać się, jeśli szybko nie widzisz efektów? Przeczytaj, jak zmotywować się do regularnych ćwiczeń.

Motywacja do treningu. Jak zmotywować się do ćwiczeń

Jak zmotywować się do treningu. Fot. Fotolia

 

Motywacja do treningu. Jak zmotywować się do ćwiczeń?

 

Zmień swoje nastawienie do treningu

 

To, czy trenujesz regularnie, nie zależy od Twojej siły fizycznej, ale mentalnej. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Często osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć, oczekują natychmiastowych rezultatów. Nie widząc szybkich zmian w wadze czy w lustrze porzucają dalszą pracę,  rezygnując jednocześnie z dążenia do osiągnięcia celu. 

 

Sport uzależnia

 

Wcześniej jednak większość osób musi przejść trudny etap pokonywania własnych słabości i dotrzeć do momentu, w którym nie trzeba już zmuszać się do treningu, a aktywność fizyczna jest źródłem przyjemności.

 

Jak zatem dojść do tego momentu?

 

Przede wszystkim zamiast skupiać się jedynie na efektach wizualnych, warto zwrócić uwagę na inne „skutki uboczne” aktywności fizycznej. Odpowiedz sobie zatem na pytania:

 

  1. Czy nie czujesz się lepiej w dniu, w którym poćwiczyłeś?

  2. Czy czujesz satysfakcję będąc wyczerpany tuż po treningu?

  3. Masz więcej energii na inne czynności w ciągu dnia, w którym znalazłeś czas na odrobinę ruchu?

  4. Czujesz, że z każdym kolejnym treningiem stajesz się coraz zdrowszy?

  5. Jesteś mniej zestresowany, łatwiej podchodzić Ci z dystansem do trudnych spraw?

 

Motywacja do treningu. Ćwiczenia jako sposób na relaks

Przestań postrzegać trening jako nieprzyjemny obowiązek i zmuszanie się do wysiłku.

Spójrz na aktywność fizyczną z innej strony. Zacznij traktować ją jako przerwę, sposób na relaks, czas, który możesz poświęcić tylko dla siebie, moment w którym zapominasz o stresujących Cię sprawach, problemach, obowiązkach, a skupiasz się jedynie na wykonywaniu konkretnych ćwiczeń, ich poprawności, pracy mięśni, odpowiednim oddechu. Takie „wyłączenie się” jest idealnym sposobem na oczyszczenie, relaksację.

 

Gdy pojawi się wymówka…

 

A gdy w Twoim umyśle pojawi się wymówka, uświadom sobie, że jest ona tylko Twoim, często nie do końca zgodnym z prawdą, przekonaniem. Co to oznacza? Że tak naprawdę, większość okoliczności, które nie pozwalają Ci ćwiczyć, to tylko pozorne przeszkody, które łatwo można pokonać.

Zastanów się, czy rzeczywiście nie możesz wpłynąć na daną sytuację tak, by nie zrezygnować ze swoich planów treningowych. Brzydka pogoda na dworze sprawia,  że zaplanowany jogging przekładasz na inny termin? Może warto zdecydować się zatem na krótki trening w domu? Ważne spotkanie wypadło akurat w czasie, który przeznaczyłeś na trening? Może po spotkaniu wygospodarujesz chwilę, tak by nie opuścić zaplanowanych ćwiczeń?

Motywację znajdziesz na Fitomento - zarejestru się i dołącz do wzajemnie motywującej się Społeczności! Zarejestruj się teraz. 

 

Brakuje Ci motywacji do treningu i czasu na ćwiczenia?

Warto przez chwilę zatrzymać się nad stwierdzeniem: Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz go takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go.”Seneka Młodszy

Wiele osób żyje w przekonaniu, że aktywność fizyczna zawsze pochłania dużo czasu. Nie trzeba jednak wykonywać treningów kilkugodzinnych – krótszy, a intensywny wysiłek może być jeszcze bardziej efektywny, a wygospodarowanie 30 minut, czy godziny kilka razy w tygodniu wymaga jedynie dobrych chęci.

 

Motywacja do treningu? Znajdź ją!

Zweryfikuj, co najlepiej motywuje cię do ćwiczeń. W tym celu warto wypróbować różne sposoby, które mobilizują do trzymania się wyznaczonej drogi do osiągnięcia celu. Znajdź kilka motywatorów i korzystaj z nich, a efekty pojawią się niespodziewanie – kiedy już przestaniesz na nie czekać, a zaczniesz czerpać prawdziwą przyjemność z aktywności fizycznej. 

 

Karnet na siłowni

 

Niektórzy, by zmotywować się do regularnych ćwiczeń, decydują się na zakup karnetu na siłowni. Jeśli wiedzą, że poświęcili swoje środki finansowe na dany cel, są bardziej zdeterminowani do trzymania się swojego planu. By nie zmarnować zainwestowanych pieniędzy, starają się jak najczęściej odwiedzać siłownię. Taki rodzaj zapłaty z góry za treningi działa mobilizująco i może okazać się skutecznym sposobem na zachowanie regularności ćwiczeń.

 

Pochwal się znajomym

 

Innym sposobem jest powiedzenie znajomym o swoich postanowieniach. Jeśli wiesz, że podzieliłeś się swoimi planami z innymi, jesteś jeszcze bardziej zdeterminowany w swoich działaniach, by móc pochwalić się własnymi osiągnięciami.

 

Trenuj w grupie

 

Często praca w grupie daje lepsze efekty niż działanie w pojedynkę. Znajdź osobę, z którą będziesz regularnie umawiał się na wspólne treningi. W chwilach zwątpienia i braku chęci do zażywania ruchu, ćwiczenie w grupie daje możliwość wzajemnego motywowania się. Poza tym, prawdopodobieństwo, że zrezygnujesz z treningu, jest znacznie mniejsze, jeżeli wiąże się to z odwołaniem zaplanowanego spotkania.

 

Zapisz się na wydarzenie sportowe

 

Innym sposobem na mobilizację do ćwiczeń jest zapisanie się na wydarzenia sportowe, na przykład kilkukilometrowy bieg, czy zawody. Wtedy Twoim celem staje się jak najlepsze przygotowanie się do wydarzenia, by osiągnąć jak najwyższy wynik, dobrze zaprezentować się przed innymi, jak i samemu sobie udowodnić własne możliwości.

 

Czytaj cytaty motywujące

 

Sporządź listę cytatów, sentencji, które działają na Ciebie motywująco. W chwilach zniechęcenia warto je sobie przypomnieć, by poczuć przypływ energii i chęci do dalszej pracy. Sporządź listę powodów, dla których ćwiczysz, spisz co daje Ci każdy trening, jak wpływa na Twój nastrój i wracaj do niej często.

 

Wysypiaj się

Niedobór snu, sprawia, że nie masz wystarczająco siły, by wykonać trening, a brak energii uzupełniasz dodatkowym jedzeniem. Osoby, które wcześniej chodzą spać i wcześniej wstają, z reguły mają mniejsze problemy z zabraniem się do treningu.

 

Dziennik treningowy sposobem na motywację do treningu

Kolejnym, prostym, a niezwykle efektywnym sposobem na zapewnienie stałej motywacji do ćwiczeń jest obserwowanie swoich postępów. Zapisywanie wykonanych treningów pozwala na monitorowanie własnych wyników, a to zachęca do dalszych działań, ciągłego podnoszenia poprzeczki i osiągania coraz lepszych efektów. Obserwując swoje statystyki możesz łatwo stwierdzić, czy trenujesz regularnie, jak często opuszczasz treningi i czy wkładasz wystarczająco dużo wysiłku w ociągnięcie swojego celu.

 

Jak monitorować swoje postępy?

Idealnym miejscem do obserwacji swoich postępów jest Fitomento. Zarejestruj się od razu i przekonaj się, jakie efekty osiągniesz.

 

Przeczytaj też: Dlaczego warto prowadzić kalendarz treningowy?

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas