Sugestie

80% - nawet o tyle zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka. Jak? Ćwicząc!

Utworzony 18 Lis 2015  / Dział: Motywacja, inne

Jak niedobór aktywności fizycznej wpływa na występowanie niektórych rodzajów nowotworów?

Uchroń się przed nowotworem ćwicząc regularnie

 

1. Rak piersi

W Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii przeprowadzono ponad 60 badań, których większość potwierdziła, że istnieje relacja pomiędzy siedzącym trybem życia, a nowotworem sutka. Aktywność fizyczna zmniejsza zagrożenie od 20 do 80%, w zależności od typu nowotworu piersi. Najnowsze badania wskazują na to, że uprawianie sportu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi zarówno przed jak i po menopauzie. Regularne ćwiczenia są ważne zarówno w młodym, jak i starszym wieku. Większość naukowców zaleca 30 do 60 minut średniej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie.

Uprawianie sportu może zapobiec rozrostowi guza poprzez obniżenie stężenia niektórych hormonów, zwłaszcza u kobiet, które nie przeszły jeszcze menopauzy. Jeśli już chorujesz, ćwiczenia mogą częściowo zatrzymać rozwój guza.

 

2. Rak płuc

Ponad 20 badań naukowych wskazuje na to, że uprawianie sportu zmniejsza o ok 20% ryzyko raka płuc. Relacja ta jest widoczna szczególnie u mężczyzn. Uprawianie sportu nie może jednak zniwelować do końca efektów palenia oraz chorób układu oddechowego.

 

3. Rak błony śluzowej macicy

Około 20 badań dotyczyło tego zagadnienia. Kobiety aktywne fizycznie są o 20-40% mniej narażone na ten typ nowotworu, niż te pasywne. Im większa aktywność, tym bardziej spada ryzyko. Wiek nie ma większego wpływu na wzrost zagrożenia. Zmiana masy ciała oraz stężenia hormonów płciowych, takich jak estrogen są głównymi czynnikami biologicznymi, które wyjaśniają powiązanie między tą chorobą, a aktywnością fizyczną. 

 

4. Rak jelita grubego

To jeden z najintensywniej zbadanych typów nowotworów w odniesieniu do aktywności fizycznej. Zostało przeprowadzonych 50 badań, z których wynika, że uprawianie sportu zmniejsza ryzyko zapadnięcia na raka jelita grubego aż o 30-40% w porwnaniu z osobami prowadzącymisiedzący aktywny tryb życia, bez względu na wskaźnik BMI. Ponadto u ludzi aktywnych fizycznie rzadziej występują stany zapalne oraz zwiększa się odporność.

 

5. Rak prostaty

Przeprowadzono co najmniej 36 badań w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Wynika z nich, że w niektórych przypadkach aktywność fizyczna może pomóc w walce z nowotworem, za co odpowiada zmiana stężenia hormonów. Jedno z ostatnich badań wykazało, że uprawianie sportu spowalnia rozrost raka prostaty u mężczyzn, którzy mają 65 lat lub więcej.

Zuzanna Kućma

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas