Sugestie

Nie tylko ładna sylwetka. Co jeszcze zyskasz ćwicząc?

Utworzony 28 Wrz 2015  / Dział: Motywacja, inne

Istnieje przekonanie, że nasze cechy charakteru i osobowość wpływają na to, czy odnajdujemy w sporcie satysfakcję i zadowolenie. Istotnie tak jest. A może tak ugryźć temat z drugiej strony? Przyjrzeć się oddziaływaniu treningów na charakter. Czy sport potrafi nas czegoś nauczyć? I czy to możliwe, że odmienia on naszą perspektywę patrzenia na świat, ale też przede wszystkim, na siebie?

trening motywacja do ćwiczeń i treningu

Jak trening kształtuje charakter?

Sport a ćwiczenie charakteru. Motywacja do ćwiczeń

Dlaczego warto ćwiczyć?

Z każdym kolejnym wykonanym planem treningowym wzrasta nasza pewność siebie. Rośnie ona wprost proporcjonalnie do zmian w ciele, które zaczyna kształtować się według naszych oczekiwań. Akceptacja swojej sylwetki podnosi naszą jakość życia.

Dyscyplina, którą narzucamy sobie decydując się na regularną aktywność, pomimo zmęczenia, pokus czy niewielkiej ilości wolnego czasu, sprawia, że hartujemy swój charakter. Trenując ciało, trenujemy jednocześnie umysł. Wypracowujemy w sobie upór, konsekwencję, niezłomność. Te cechy przekładają się później na życie codzienne.

Z czasem samodyscyplina zaczyna się pojawiać również w innych sferach naszego życia. Niektóre sporty, taki jak na przykład sztuki walki (karate) kierują się swoją wewnętrzną filozofią, działając według ustalonych odgórnie zasad, które obierają za cel wzmacniać nie tylko ciało, ale też hart ducha.

Słowo „siłownia” pokrewne jest ze słowem „siła”, to logiczne. Nie oznacza ono jednak jedynie siły fizycznej, ale w dużej mierze siłę psychiczną. Pokonywanie granicy bólu, przekraczanie własnych ograniczeń, wyznaczanie sobie coraz trudniejszych celów wzmacnia naszą psychikę. Uświadamia, że jesteśmy w stanie pokonywać problemy, jeśli tylko mocno tego pragniemy.

Na złe samopoczucie również zaleca się aktywność fizyczną. Dzięki niej mamy okazję na uwolnienie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jeśli czujemy skutki wiosennego przesilenia lub jesiennej chandry nie ma nic lepszego niż sport. Sprawia on, że stajemy się pogodni, zadowoleni, radośni. Czujemy się lekko, swobodnie, pełni energii.

To tajemnica determinacji i pozytywnej energii sportowców, którzy są jak samonapędzająca się maszyna.

Magdalena Pawłowska

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas