Sugestie

Motywacja do odchudzania. Co tak naprawdę powinno Cię motywować?

Utworzony 20 Paź 2015  / Dział: Motywacja, inne

Przez ostatnie pięć lat sport przeżywa swój czas świetności. Rozwój kultury fizycznej i fitnessu to jedne z największych panujących trendów. Ćwiczyć chcą wszyscy bez względu na płeć oraz wiek. Wybór jest ogromny i każdy może znaleźć coś, co odpowiada jego upodobaniom. Jednak czy każdy kto trenuje, robi to dla siebie? Czy trenujemy bo przynosi nam to przyjemność? Czy może trenujemy bo musimy?

motywacja do odchudzania, motywacja do treningu ćwiczeń, jak zmotywować się do ćwiczeń

Motywacja do odchudzania. Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Dlaczego przede wszystkim warto trenować dla siebie?

Pozwolę sobie pominąć osoby ćwiczące rekreacyjnie i nieregularnie, z uwagi na to że ta grupa nie nastawia się na niewiarygodne rezultaty, a zazwyczaj czynnikiem motywującym ich są spotkania towarzyskie i sport jako forma spędzania czasu. Pod lupę należy wziąć grupę sportowców ściśle nastawioną na wynik. Bardzo ważnym jest, żeby to co robimy, przynosiło nam w stu procentach przyjemność, przeradzając się wraz z upływem czasu w dobre nawyki.

 

Wszechobecnym zjawiskiem są tłumy ludzi na siłowniach na początku roku, kiedy zapaleńcy rozpoczynają wdrażanie swoich postanowień noworocznych, a zazwyczaj w ciągu dwóch miesięcy wszystko wraca do normy.  Często szybkie wdrażanie planu kończy się szybką rezygnacją z niego na poczet innych przyjemności.

Krótkowzroczne plany dotyczące poprawy sylwetki zazwyczaj nie udają się z uwagi na to że, nie wszyscy  posiadają geny Achillesa - trzeba przygotować się na ciężką pracę, a wyrzeczenia stają się czymś nie do przeskoczenia.

Bardzo ważną sprawą jest dostosowanie ćwiczeń do własnych upodobań, trenujmy tyle ile możemy, tak ciężko jak możemy, w częstotliwościach, które zapewnią nam pewną regularność. Często szybkie uprzedzenia wywołane są nadmiernym obciążeniem początkowym.

 

Regularność treningów kluczem do sukcesu

Trening dostosowany dokładnie do naszych potrzeb i możliwości  pozwoli nam uzyskać regularność, a wraz z biegiem czasu wymagany progres i poprawę formy.

Przymus, wywołany zewnętrzną presją, stwarza zagrożenie ‘zmęczenia materiału’ i może wywołać odwrotne do wymaganych skutki. Byle jakie ćwiczenia będą przynosić byle jakie efekty, a co za tym idzie, „wypalenie”, uczucie przemęczenia oraz olbrzymią niechęć.

Mądry trening przynosi odpoczynek psychiczny oraz dobre samopoczucie fizyczne. Racjonalne ćwiczenia, powinny zaspokajać nasz apetyt treningowy, a nawet powodować niedosyt... i chęć podnoszenia poprzeczki. To uczucie jest nie do osiągnięcia w stanie przymusu i presji z zewnątrz, tylko nielicznym udaje się pokonać niechęć i zamienić ją w wielkie samozaparcie.

Przeczytaj też: 10 powodów by zacząć ćwiczyć

Podsumowując, jeśli biegamy bo to jest modne, katujemy się treningami fitness tylko po to, by nasze ciało wyglądało świetnie latem, chodzimy na zajęcia taneczne, bo namówiła nas na to najlepsza przyjaciółka, choć nie znosimy tańca, a wolelibyśmy w tym czasie jeździć na rowerze... To przesłanki, że nasz trening nie spełnia do końca właściwej roli.

Trening nie może być modą albo sposobem na krótkotrwałe zmiany w naszym ciele. Ma być wsłuchaniem się w siebie, walką z własnymi ograniczeniami, a z czasem stanie się nałogiem.

Magdalena Pawłowska

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas