Sugestie

Wasz pierwszy raz...na siłowni

Utworzony 22 Paź 2015  / Dział: Motywacja, inne

Siłowni jest mnóstwo. Albo mała klitka, z niewielką ilościa sprzętu, ogromem żelastwa i groźnie wyglądającymi, dopakowanymi facetami, a może delikatny, kobiecy look, z drobnymi, kolorowymi hantelkami i wygodnymi maszynami, czy w końcu wypasione kosmiczne centrum dowodzenia, przerażające swym ogromem, gdzie wśród miliarda dziwnie wyglądających urządzeń możesz pójść też na solarium, do sauny, czy nawet napić się kawy. Wszystko zależy od tego, co wybierzesz i gdzie będziesz czuć się najlepiej.
 

motywacja do treningu, pierwszy raz na siłowni

O autorce wpisu: Kaja, autorka bloga Move Your Life, pasjonatka fitnessu i treningu siłowego. "Wierzę, że każdy może zmienić swoje ciało i życie o 180 stopni, wystarczy tylko odnaleźć do tego odpowiednią drogę, która nie jest dla nas obciążeniem, tylko radością. Moje motto to: start moving to move your life! I w zasadzie do tej pory się ono sprawdza!"

 

 

Wasz pierwszy raz na siłowni

Jasne, że początki sa trudne. Olejcie ważniaków, sapiących przy przeładowanych sztangach i patrzących z ukosa, a skupcie się na pomocnych radach tych, którym zależy, abyście poprawnie wykonywały trening i czuły się dobrze na "ich" terytorium. Jeszcze trochę, a będzie to również Twoje miejsce i Twój teren. Jeśli wykażesz się motywacją i zaparciem, poważnie podejdziesz do treningów, będziesz chętnie wzbogacać swoją wiedzę i nie będziesz unikać rozmów z innimi jak ognia, groźne lwy szybko Cię zaakceptują i będziesz skwapliwie przyjęta do ich stada. ;)

Zawsze możesz liczyć na ich pomoc w obsłudze sprzętu, zdjęciu ciężkigo talerza z Twojej maszyny, a czasem i w innych sprawach, o czym nie raz się przekonałam. Na swoje lwy zawsze będziesz mogła liczyć, jeśli źle będziesz wykonywała ćwiczenie czy nabawisz się kontuzji.

 

Na pierwszy raz polecam zabrać ze sobą:


- ręcznik (kładzie się go na sprzęcie, na którym ćwiczysz)
- obuwie sportowe (koniecznie stabilne i zakryte)
- wygodny strój (legginsy i koszulka, ewentualnie dres czy szorty oraz skarpetki)
- rękawiczki na siłownię (opcjonalnie, na początku nie są niezbędne)
- coś do picia (najlepiej wodę)
- coś do spięcia włosów, jeśli są długie
- chusteczki (zwykłe i mokre, czasami bywają przydatne)

 

Teraz wystarczy zrobić mały "research" i znaleźć siłownię, która nam odpowiada, zarówno w jakości i ilości sprzętów, wolnych ciężarów, wyglądu i dodatkowych udogodnień (warto pójść najpierw do kilku siłowni i sprawdzić, gdzie ćwiczy nam się najbardziej komfortowo). Kiedy już to zrobimy, zostaje tylko, albo aż, pierwszy trening! ;)

Okej, w końcu skończyły nam się wymówki i na nim jesteśmy.. Już weszłyśmy do środka i głupio się wycofać, niestety wszystko potrzebne mamy ze sobą, miła Pani zaprowadziła nas na salę, a więc czas wejść prosto w paszczę bestii i zacząć ćwiczyć. No właśnie, tylko jak? I co robić? Zwykle na siłowni jest trener, do którego skieruje Was ktoś z obsługi (choć powinnyście poznać go na sali po specjalnym uniformie, w dobrych klubach zwykle instruktorzy noszą odpowiednie koszulki, informujące o pełnionej funkcji) - wtedy będziecie mieli prywatnego przewodnika, który pomoże Wam postawić pierwsze kroki na siłowni i jesli tylko go poprosicie, ułoży Wam pierwszy trening. A jesli nie..?

 

1. Rozgrzewka

Nigdy o niej nie zapominajcie! To bardzo ważne, aby odpowiednio rozgrzać mięśnie przed treningiem, aby uniknąć późniejszych kontuzji. Pamiętajcie, kontuzje uniemożliwiają późniejsze treningi i oddalają Was od celu! Wybierzcie odpowiedni sprzęt, to może być bieżnia, rowerek bądź orbitrek, nawet jesli nie bedziecie umialy ich używac, na pewno ktoś obok z nich korzysta - nie wstydźcie się prosić o pomoc!

 

2. Trening 

Pierwszy trening nie powinien być zbyt intensywny, abyście się nie zniechęciły i nie zrobiły sobie krzywdy. Zwykle poleca się zacząć od treningu całego ciała, tj takiego, w którym wykonacie ćwiczenia na każdą partię mięśni. Przyjęła się zasada, żeby ćwiczyć większe grupy mięśniowe przed mniejszymi, a także, żeby najpierw robić ćwiczenia wielostawowe, podstawowe, a następnie skupiać się na ćwiczeniach izolowanych. Ważne też, żeby nie skracać ruchów i wykonywać pełne ORAZ POPRAWNE powtorzenia. Możecie na początku używać maszyn, które skorygują Wasze ruchy i dzięki którym zapoznacie się nieco z poszczególymi ćwiczeniami. Obciążenia dobierajcie dokładnie, dbajcie o progres, ale nie doprowadźcie do kontuzji. Zmieniajcie trening co jakiś czas, żeby nie przyzwyczaić za bardzo mięśni. Na koniec walczymy z naszym ciałem aerobami, czyli znowu wskakujecie na rowerki, bieżnie czy inne maszyny do wypacania tłuszczu.

 

3. Rozciąganie

Koniecznie pamiętajcie o rozciąganiu na koniec treningu, aby uniknąć przykurczy i nieco "rozbić" ubite po treningu mięśnie. W dodatku, stretching znacząco zmniejsza obwody całego ciała, także chyba nie muszę już Was do niego zachęcać? ;)

Podstawy już znacie, a więc jak powinien wyglądać pierwszy trening? Cóż, zwykle trening układany jest pod indywidualne potrzeby. Dużo zależy od wieku, tuszy, płci zaangażowania i mogłabym tak wymieniać bez końca. Niektórym zależy głównie na nogach i pośladkach, inni chcieliby ujędrnić ciało, a jeszcze inni spalić tłuszcz bądź nabrać masy mięśniowej. Wtedy treningi będą się od siebie różniły, jednak taki podstawowy, ogólnorozwojowy treining wprowadzający Was w ogóle w świat ćwiczeń jest możliwy do ułożenia i chętnie podzielę się nim z Wami w kolejnych artykułach!

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie

 
 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas