Sugestie

Joga

Utworzony 12 Lis 2015  / Dział: Motywacja, inne

 
Zasady jogi zostały spisane już w II w. p.n.e. To fascynujące, że obecnie miliony ludzi na całym świecie regularnie ją ćwiczy! Joga to starożytna praktyka, pochodząca z Indii, mająca na celu integrację umysłu, ciała oraz ducha, która zapewnia dobre zdrowie oraz dobrą formę fizyczną i psychiczną. Obejmuje ćwiczenia umysłowe i fizyczne, sugeruje to sama nazwa "joga", która pochodzi z sanskryckiego słowa yukti, czyli „zjednoczenie”.

joga

Joga

Choć wydaje nam się, że joga jest jedna, tak naprawdę istnieje wiele jej rodzajów. Oryginalnie była ona częścią wielkiego filozoficzno-duchowego systemu. Jednak okazuje się, że jest atrakcyjna również dla wielu osób nie zainteresowanych jej pierwotnym znaczeniem i tradycją.

  

Najbardziej znana odmiana jogi na Zachodzie charakteryzuje się trzema elementami:

Asany

Asany to pozycje ciała i ćwiczenia fizyczne. Wpływają korzystnie na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, usprawniają przepływ krwi, relaksują psychikę, aktywizują działanie narządów i gruczołów wewnętrznych i poprawiają samopoczucie.

 

Pranayama

Pranayama polega na kontroli oddechu. Słowo to pochodzi od sanskryckiego prana, inaczej energia życia i ayam, inaczej kontrola. Prana to siła życia, można powiedzieć, że odpowiada koncepcji qi w tradycyjnej medycynie chińskiej –  na przykład akupunkturze. Według zasad jogi zaburzenie przepływu prany może powstać przez toksyny, niewłaściwą dietę lub stres, skutkuje wtedy pogorszeniem się zdrowia fizycznego, umysłowego i duchowego. Ćwiczenia oddechowe jogi polegają na powolnym, głębokim oddychaniu brzusznym.

 

Dhyana

Dhyana to to trzeci aspekt klasycznej jogi, czyli medytacja. Wywołuje ona stan rozluźnienia układu nerwowego, co korzystnie wpływa na inne układy, również odpornościowy.

 

Udowodniono, że joga ma pozytywny wpływ na wiele przypadłości, m.in. choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, problemy z oddychaniem, astmę, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, choroby związane ze stresem czy zaburzenia nastroju.

Pomaga ona również w łagodzeniu bólu, poprawia wydolność oddechową, wzmacnia siłę mięśni oraz kontrolę motoryczną. Zapobiega problemom układu mięśniowo-szkieletowego i jest idealna dla osób zmagających się z zapaleniem stawów i rekonwalescentom po złamaniach kości.

Magdalena Pawłowska

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas