Sugestie

Potreningowy ból mięśni. Sposób na zakwasy - jak pozbyć się zakwasów po treningu?

Utworzony 17 Paź 2014  / Dział: Motywacja, inne

Wielu z nas uważa, że nieprzyjemny ból mięśni na drugi dzień po treningu to nic innego jak zakwasy. Naukowcy udowodnili jednak, że zakwasy utrzymują się jedynie ok. 2 godzin po treningu. W takim razie, co tak naprawdę jest przyczyną odczuwalnego przez nas dyskomfortu i jak się go pozbyć?

zakwasy, mikrourazy mięśni, jak radzić sobie z zakwasami, sposoby na zakwasy, czym są zakwasy

Sposoby na zakwasy. Czym są zakwasy? Fot. Fotolia

Sposób na zakwasy - jak pozbyć się zakwasów po treningu. Potreningowy ból mięśni.

 

Zakwasy po treningu

Zakwasy to tworzący się podczas intensywnej pracy mięśni kwas mlekowy. W czasie wysiłku fizycznego nasze zapotrzebowanie na energię rośnie. Głównym jej dostarczycielem jest proces spalania glukozy. Jeżeli do mięśni dostarczana jest odpowiednia ilość tlenu, proces ten przebiega w sposób kompletny. W takim przypadku kwas mlekowy jest jedynie produktem przejściowym, przekształcanym od razu do kwasu cytrynowego. Ten z kolei spalany jest dalej do dwutlenku węgla i wody.
 
Przy intensywnym treningu nie jesteśmy w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu, czego skutkiem jest odkładanie się kwasu mlekowego w tkance mięśniowej, który nie może być dalej przekształcony do kwasu cytrynowego. Gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach może być przyczyną bólu (np. podczas wykonywania serii ćwiczeń na jedną partię ciała), jednak po chwili ból znika i znowu możemy powtórzyć serię ćwiczeń. Kwas mlekowy jest bowiem szybko transportowany przez układ krwionośny do wątroby, gdzie w procesie zwanym glukoneogenezą przetwarzany jest do glukozy. Proces ten zachodzi w naszym organizmie dosyć szybko (1-2 godziny), zapewniając tym samym odzyskanie prawidłowego pH w organizmie. Z powyższego wynika zatem, że powstający w mięśniach kwas mlekowy nie może odpowiadać za ból mięśni w kolejnych dniach po treningu. Co w takim razie jest tego przyczyną?
 
 
 
 

Ból mięśni po treningu - mikrourazy

Ból w mięśniach występujący zwykle następnego dnia po treningu nazwany został zespołem opóźnionego bólu mięśniowego DOMS (delayed-onset muscle soreness). Za jego przyczynę uznaje się powstanie mikrourazów we włóknach mięśniowych, prowadzących do pojawienia się stanu zapalnego mięśni. Dlaczego w takim razie bólu nie odczuwamy od razu?
 
Receptory odpowiedzialne za rejestrację nieprzyjemnych bodźców informujących o powstaniu uszkodzenia tkanki (nocyceptory) zlokalizowane są głównie w tkance łącznej, otaczającej mięśnie. Dopiero gdy sygnał o stanie zapalnym dotrze do nocyceptorów, a następnie do odpowiednich struktur nerwowych w mózgu, gdzie podlega analizie, informacja o bólu zostanie przesłana do naszej świadomości. To tłumaczy zatem pewne opóźnienie odczuwania przez nas dyskomfortu.
 
Mięśnie człowieka mają zdolności adaptacyjne, to znaczy że przystosowują się do określonego rodzaju wysiłku. Dlatego też powtarzając ten sam trening przez dłuższy okres DOMS, popularne ‘zakwasy’ nie pojawią się.
 
 
 

Sposób na zakwasy

Mikrourazy, potocznie często nazywane zakwasami to dla niektórych potwierdzenie wykonania intensywnego treningu i źródło satysfakcji, dla innych nieprzyjemne uczucie dyskomfortu przy każdym ruchu. Dla tych, którzy jak najszybciej chcą pozbyć się bólu i sprawnie wrócić do treningów prezentujemy kilka prostych i skutecznych sposobów na dokuczliwy ból po treningu.
 
 

W jak zmniejszyć ból mięśni po treningu?

 
Wystarczy regularnie ćwiczyć! Nasze ciało stopniowo przyzwyczaja się do treningu i coraz większych obciążeń, co sprawia, że ból z dnia na dzień znika. Ponadto koniecznie MUSIMY pamiętać o rozciąganiu i rozgrzewce, aby przygotować nasz organizm do wysiłku. Podczas ćwiczeń pijmy dużo wody mineralnej, dobrze sprawdzają się również napoje izotoniczne. Nie przemęczajmy się za bardzo i pamiętajmy o zasłużonych przerwach między treningami, aby dać naszym mięśniom czas na odpoczynek i regenerację, których potrzebują.
 
Jeśli jednak obudzimy się rano z bólem mięśni – nie panikujmy! Mamy też kilka sposobów, które pomogą zmniejszyć męczący nas dyskomfort. Idealnym rozwiązaniem jest wizyta w pobliskiej saunie lub gorąca kąpiel z dodatkiem soli, którą znajdziemy w każdej aptece. Ciepło korzystnie wpłynie na rozluźnienie mięśni. Pomocne są również prysznice, w trakcie których zmieniamy temperaturę wody z zimnej na ciepłą. Podczas odpoczynku możemy zastosować zimne okłady, które zniwelują ból, lub użyć termoforu, który zadziała tak samo, tylko że rozgrzewając mięśnie. Wprzypadku gdy żaden z wyżej wymienionych sposób nie przynosi efektów, zachęcamy do wizyty w aptece i zakupu maści na zakwasy.
 
 
 
Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas