Sugestie

Jak pozbyć się wody z organizmu? Objawy i przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Utworzony 08 Mar 2016  / Dział: Motywacja, inne

Każdego ranka budzisz się z opuchniętą twarzą, na wadze pojawiają się nadprogramowe kilogramy niewiadomego pochodzenia, na skórze widoczne są ślady od bielizny lub biżuterii? To tylko niektóre z objawów, które mogą wskazywać na zatrzymanie wody w organizmie. Jakie są sposoby radzenia sobie z tą częstą i uciążliwą dolegliwością?

Jak pozbyć się wody z organizmu, zatrzymanie wody w organizmie, przyczyny objawy

Zatrzymanie wody w organizmie, Fot. Fotolia

 

Jak pozbyć się wody z organizmu? Zatrzymanie wody

Często, zwłaszcza będąc na diecie redukcyjnej, retencja wody doprowadza nas do frustracji, powoduje złe samopoczucie oraz zniechęcenie, przy jednoczesnym braku świadomości przyczyny pogorszenia wyglądu naszej sylwetki. Jak dowiedzieć się, że problem nas dotyczy oraz czy i w jaki sposób można z nim walczyć?

 

Zatrzymanie wody w organizmie - objawy

●     opuchlizna, zwłaszcza w okolicach kostek, nóg, twarzy

●     wzdęty, powiększony brzuch

●     rozciągnięta skóra

●     ślady, zagłębienia w miejscu uciśnięcia skóry

●     częste bóle głowy

●     problemy z oddychaniem

●     nagłe przybranie na wadze

 

Zatrzymanie wody z organizmie - przyczyny

Dlaczego gromadzimy w sobie wodę?

Przyczyn zatrzymania wody w organizmie może być wiele, dlatego warto mocno zastanowić się nad naszym trybem życia, sposobem odżywiania się, a także stanem zdrowia.

 

Zbyt duża ilość sodu w diecie

Sód w bardzo dużej ilości możemy znaleźć przede wszystkim w przetworzonej żywności.

 

Problemy z nerkami 

Jednym z licznych zadań nerek jest usuwanie toksyn z organizmu oraz utrzymywanie płynów na odpowiednim poziomie. Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek może doprowadzić do retencji wody.

 

Hormony

Mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nasza gospodarka hormonalna działa  prawidłowo, czy hormony które przyjmujemy w postaci leków nie przyczyniają się do retencji wody oraz czy tabletki hormonalne są odpowiednio dla nas dobrane.

 

Zbyt mała ilość wypijanej wody w ciągu dnia

Nasz organizm jest inteligentny, dlatego w sytuacji niewystarczającego nawodnienia z zewnątrz, zaczyna kumulować wodę w sobie.

 

Brak lub niewielka ilość ruchu 

Kiedy się poruszamy, następuje naturalny transport krwi z dolnych kończyn do serca. Jego brak powoduje spowolnienie przepływu krwi, a w rezultacie jej częściowe zakumulowanie w nogach, co z kolei powoduje wzrost ciśnienia w naczyniach włosowatych. Woda będzie z nich szybciej odpływać i pozostawać w dolnych kończynach, czego rezultatem jest popularna opuchlizna nóg.

 

Nabiał 

Zawiera dużą ilość estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, które przyczyniają się do gromadzenia wody (podobny efekt jest widoczny u kobiet w okresie zbliżającej się miesiączki).

 

Niedoczynność tarczycy

Bardzo często powoduje opuchliznę twarzy i oczu.

 

Dieta uboga w białko 

Białko przyczynia się do zachowania równowagi w nawodnieniu organizmu. Białko wiąże wodę, z tego powodu jego nieodpowiednia ilość doprowadza do przesiąkania płynów przez naczynia krwionośne i limfatyczne, gromadzenia ich i wywoływania opuchlizny.

 

Alkohol

Jego spożywanie powoduje bardzo szybkie pozbywanie się wody z organizmu, ponieważ nasze nerki chcą zlikwidować obecność szkodliwych substancji, przez co bardzo często oddawany jest mocz. Odwodnienie z kolei doprowadza do magazynowania pozostałości z płynów w organizmie.

 

Jak widać, przyczyn gromadzenia organizmu jest bardzo dużo. Retencja wody może być spowodowana różnymi czynnikami, zarówno wynikającymi z prowadzenia złego trybu życia, niewłaściwego odżywiania, czy problemy ze zdrowiem. Jak natomiast skutecznie wyeliminować ten problem? 

 

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Gdy już odkryjemy, że problem retencji wody nas dotyczy, warto zastosować się do poniższych wskazówek, zanim przedwcześnie sięgać do (często) wątpliwych suplementów diety, czy szukać pomocy u specjalistów.

 

Zmiana nawyków żywieniowych 

Jest to absolutna podstawa, jeśli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu oraz poprawy samopoczucia. Zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze, odpowiednia dzienna podaż kalorii (kategoryczne nie! głodówkom i dietom 1000 kcal), naturalne zioła zamiast soli oraz odstawienie wszelkiej przetworzonej żywności (gotowe dania, sosy, fast foody itp).

 

Nawadnianie organizmu 

Człowiek składa się średnio w 60-70% z wody (poszczególne narządy posiadają ją często dużo więcej), dlatego dostarczanie jej odpowiedniej ilości jest bardzo ważne. Przeciętnie powinniśmy wypijać ok. 2l wody dziennie, dla osób aktywnych fizycznie ta ilość powinna być większa. Bardzo ważne jest również w miarę równomierne rozłożenie spożywania wody w ciągu dnia - zbyt duże ilości wypite w krótkim czasie może nam wręcz poważnie zaszkodzić!

 

Aktywność fizyczna 

Ruch uaktywnia przemieszczanie się krwi do serca, dzięki temu płyny nie gromadzą się w naszych naczyniach.

 

Wykluczenie alkoholu z diety 

Spożywanie alkoholu nie tylko wysusza nasz organizm, ale także negatywnie wpływa na nasze pozostałe narządy, np. wątrobę. Twoje ciało na pewno Ci za to podziękuje!

 

Jedzenie świeżych warzyw i owoców 

Same w sobie zawierają dużo wody a ponadto zawarte w nich witaminy i bioflawonoidy skutecznie radzą sobie z problemem retencji wody. Wybieraj owoce i warzywa o intensywnych, ciemnych i jasnych kolorach - pomarańczowe, żółte, czerwone, fioletowe, niebieskie czy ciemniej zieleni.

 

Wykorzystaj moc ziół 

Picie naparów i herbatek na bazie ziół działa moczopędnie i skutecznie zapobiega gromadzeniu wody. Sięgnij po pietruszkę, pokrzywę czy skrzyp.

 

Produkty bogate w potas 

Pobudza on bowiem pracę nerek oraz zmniejsza ilość sodu w organizmie. Szczególnie polecamy awokado, banany i pomidory

Chcąc pozbyć się problemu gromadzenia wody, najlepiej wprowadzić w życie wszystkie wyżej wymienione zasady - niewątpliwie przyczynią się również do ogólnej poprawy pracy naszego organizmu. Nie należy się jednak spodziewać natychmiastowych efektów - ważna jest tutaj cierpliwość, wytrwałość i baczna obserwacja naszego ciała i zachodzących w nim zmian. Pamiętaj jednak -  w sytuacji permanentnej retencji wody i braku jakiejkolwiek poprawy - nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Kamila Moczulska

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 
 plan treningowy na masę, rzeźbę, redukcję tkanki tłuszczowej, treningi, odchudzanie
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas