Sugestie

Dziennik treningowy - motywacja do treningu i nie tylko

Utworzony 05 Lut 2016  / Dział: Motywacja, inne

 Czy obiecywałeś sobie kiedyś, że zaczniesz regularnie ćwiczyć, ale po kilku treningach wracałeś do swojej rutyny spędzania wolnego czasu siedząc przed telewizorem, komputerem lub zajadając się niezdrowymi przekąskami? Czy wyznaczałeś sobie cel schudnięcia, wyrzeźbienia idealnego ciała, poprawy kondycji, ale jak dotąd nie udało Ci się go osiągnąć? Wiesz, że aktywność fizyczna ma wiele zalet zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego, ale to nie wystarcza, by zmotywować Cię do regularnych ćwiczeń? Jednym słowem – chcesz, próbujesz, ale Ci się nie udaje? Czytaj dalej i dowiedz się, jak utrzymać stałą motywację.

kalendarz treningowy, motywacja do treningu, Dziennik treningowy, jak zmotywować się do ćwiczeń

Kalendarz treningowy - jak zmotywować się do ćwiczeń. Fot. Fotolia

Dziennik treningowy - motywacja do treningu

Wydaje się, że efekty zależą od dobrze ułożonego planu treningowego i odpowiedniej diety. Faktycznie, jest to prawdą, ale wchodząc w szczegóły, dojdziemy do wniosku, że efekty zależą od tego,  czy treningi są wykonywane regularnie, a zasady zdrowego odżywiania implementowane w każdym posiłku, a nie w jednej wybranej potrawie. Wiedza jak ćwiczyć i co jeść niewątpliwie jest ważna, by osiągnąć wyznaczony cel, ale każdy, kto choć raz próbował, z pewnością przekonał się, że bez odpowiedniej motywacji, trudno dojść do końca drogi.

Osiąganie sportowego celu (niezależnie czy dotyczy on redukcji tkanki tłuszczowej, rozbudowy masy mięśniowej, wzmocnienie kondycji itp.) nie jest łatwym zadaniem i często, w trakcie jego wykonywania pojawiają się przeszkody takie jak popularne wymówki (brak czasu, pieniędzy, siły, ochoty), otoczenie (namowy znajomych) i wiele innych, dlatego to, jak będziemy zmotywowani do osiągnięcia swojego celu, może mieć istotny wpływ na to, czy rzeczywiście uda nam się go osiągnąć.

 

Dziennik treningowy - dlaczego warto go prowadzić?

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest stała motywacja, dlatego po pierwsze warto przypomnieć sobie, że porażki są nieodłącznym elementem drogi do osiągnięcia sukcesu. :-)

Sam Michael Jordan powiedział: I've missed more than 9,000 shots in my career. I've lost almost 300 games. 26 times, I've been trusted to take the game winning shot and missed. I've failed over and over and over again in my life. And that is why I succeed. 

Dlatego:

Jeśli próbowałeś już kiedyś bezskutecznie osiągnąć swój cel - nie rezygnuj, a zacznij jeszcze raz.

Są różne sposoby na utrzymanie motywacji – jednym z nich (przez wiele osób uważanym za najlepszy) jest prowadzenie dziennika treningowego.

Prowadzenie kalendarza treningowego to inaczej stała obserwacja swojej aktywności fizycznej i osiąganych wyników.

Jak to zrobić?

Możesz prowadzić swój dziennik w wersji tradycyjnej, tj. papierowej lub elektronicznej w postaci dziennika online. Druga opcja wydaje się być lepszą, bo nigdzie nie zgubisz swojego dziennika, a dostęp do niego możesz mieć w każdym miejscu z urządzenia mobilnego.

Swój dziennik treningowy online możesz łatwo za darmo prowadzić na Fitomento, gdzie w każdym momencie możesz odnotować wykonany trening, zaznaczyć każde ćwiczenie, liczbę powtórzeń, czy wykorzystywane obciążenia oraz w każdej chwili odtworzyć historię swojej aktywności fizycznej i monitorować statystyki własnych postępów.

Monitorowanie swoich postępów to sprawdzony sposób na stałą motywację i osiągnięcie wyznaczonego celu

Dlaczego?

W dzienniku treningowym szybko zobaczysz swoje postępy

Nawet jeśli w weekend po tygodniu ćwiczeń pamiętasz, ile treningów wykonałeś, na pewno po miesiącu nie jesteś w stanie określić, czy rzeczywiście regularnie trenowałeś, jak często ćwiczyłeś i jaka była intensywność treningów. Jeśli tego nie wiesz, szybko tracisz motywację do dalszej pracy, bo na efekty wizualne trzeba trochę poczekać, co może działać zniechęcająco. W kalendarzu i na wykresie statystyk (dostępnym na Fitomento) łatwo i szybko zobaczysz natomiast, że robisz postępy, dlatego obserwowanie swoich osiągnięć to udowodniony sposób na utrzymanie motywacji do dalszej pracy.

 

Dziennik treningowy pomoże Ci zróżnicować treningi

By uzyskać lepsze efekty swojej pracy warto również co jakiś czas zmieniać wykonywane ćwiczenia. Dlatego, jeśli w kalendarzu treningów zapisujesz, kiedy wykonałeś trening, z jakich dokładnie ćwiczeń się składał i ile powtórzeń wykonałeś, bardzo łatwo jest Ci zapewnić właściwe zróżnicowanie treningów.  Wiesz, jakie ćwiczenia wykonujesz najczęściej, jakie partie ciała są poddawane największemu wysiłkowi, a na jakie powinieneś zwrócić większą uwagę.

 

Dziennik treningowy pomoże Ci kontrolować intensywność treningów

Dodatkowo, możesz łatwiej podnosić swoją poprzeczkę coraz wyżej - zwiększać intensywność treningów, co przełoży się na lepsze efekty. Organizm poddawany wciąż temu samemu wysiłkowi, przyzwyczaja się do niego - mięśnie poddawane tym samym bodźcom przestają się rozwijać w takim stopniu, jak na początku stosowania planu treningowego.

W związku z tym tak ważne jest podnoszenie intensywności wykonywania ćwiczeń wraz ze wzrostem swojej kondycji i wytrzymałości. Intensywność treningów możesz zwiększać na różne sposoby – wybierając trudniejsze wersje ćwiczeń (np. z pompek klasycznych przechodzić do pompek diamentowych lub pompek archer, wydłużając czas trwania pojedynczej sesji treningowej lub wykonując ten sam trening w krótszym czasie.

 

Dziennik treningowy pomoże Ci regularnie ćwiczyć

Kolejnym ważnym aspektem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu jest regularność ćwiczeń. Jeśli obserwujesz swoją aktywność fizyczną, możesz łatwo stwierdzić, czy i jak często na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy opuszczasz swoje treningi.

Poza tym, znając swoje dotychczasowe wyniki, łatwiej możesz ustalić cel, do którego będziesz dążyć.

Jeśli dodatkowo za wykonane treningi jesteś nagradzany punktami – a to uzyskasz na Fitomento - zyskujesz kolejny skuteczny motywator gwarantujący łatwiejsze osiągniecie celu. Przechodzisz na kolejne poziomy – łatwo możesz stwierdzić, że rzeczywiście robisz postępy. Widzisz, ile brakuje Ci do osiągnięcia kolejnego levelu – to motywuje Cię do intensywniejszej pracy, bo kiedy zdobędziesz dany poziom, chcesz przejść  jeszcze wyżej. :-)

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

 

Nie tylko dziennik treningowy

Osiąganie swojego celu sportowego wymaga cierpliwości – zmiany nie pojawiają się z dnia na dzień, dlatego motywacja do działania jest równie ważna jak plan treningowy i odpowiednia dieta. Przedstawiliśmy jeden ze sposobów na utrzymanie stałej motywacji, który niewątpliwie może pomóc w osiągnięciu celu. Motywować się można oczywiście na wiele innych sposobów – warto nie ograniczać się do jednego, a pobudzać się do działania wieloma sposobami.

Trening z partnerem, który mobilizuje do ćwiczeń to jedna z możliwości. Branie udziału w wydarzeniach sportowych to kolejny pomysł. Poszerzanie swojej wiedzy o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu również może przynieść dobre rezultaty. Nasza świadomość o tym jak sport może wpłynąć nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale również na zdrowie – zarówno to fizyczne, jak i psychiczne niewątpliwie zachęca do wejścia na ścieżkę zdrowego stylu życia.

Przeczytaj też: Trenujesz regularnie? Pamiętaj: systematyczność to klucz do osiągnięcia sukcesu.

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas