Sugestie

Jak integrować zespół zdalny?

Utworzony 28 Sty 2021  / Dział: Motywacja, inne

Pomysły na integrowanie pracowników zdalnych od Fitomento.

 

W ciągu ostatniego roku wiele firm przeszło przymusowo na tryb pracy zdalnej. Obecna sytuacja wymusiła bardzo gwałtowne zmiany w organizacjach, nawet tych, które jak dotąd nie praktykowały tego sposobu pracy. Nie jest łatwo przystosować się do tak dużych i szybkich zmian, a przy tym zadbać o wszystkie szczegóły zarządzania pracownikami zdalnymi.

 

Jak integrować zespół zdalny?

 

Według badania dotyczącego upowszechniania się modelu telepracy w gospodarce, wśród wad pracy zdalnej często wymieniany był brak motywacji do pracy (44%), alienacja ze względu na brak osobistego kontaktu ze współpracownikami (35%), a także brak poczucia przynależności do zespołu (26%).[1]
 
Wielu menedżerów zdaje sobie sprawę z tego, że zespół zintegrowany to zespół bardziej efektywny. Dlatego w codziennej pracy dbają o integrację swoich pracowników. Jak jednak poradzić sobie z tym zadaniem, gdy pracownicy nie widują się codziennie w biurze?
 
Wiedząc, jak jest to trudne, przychodzimy do Was dzisiaj z pomysłami na integrację pracowników zdalnych. W dalszej części artykułu opisujemy też okazje, które warto celebrować w firmie oraz sposoby, jak to robić.
 
 

15 pomysłów jak integrować pracowników zdalnych

Niektóre sytuacje, które normalnie integrowały pracowników pracujących na co dzień w biurze, warto przenieść do rzeczywistości zdalnej. Takim pomysłem może być na przykład rozpoczęcie dnia od wspólnej kawy. 
 
1. Filiżanka kawy na dobry dzień
 
Praca zdalna z kubkiem dobrej kawy.
 
Pracownicy powinni mieć możliwość zdzwonienia się z innymi członkami zespołu i rozpoczęcia dnia od wspólnej kawy i nieformalnych rozmów. Oczywiście nie można tu zapomnieć o włączeniu kamerki. Od razu lepiej pracownicy zaczną ten dzień :)
 
2. Rozruszaj swoich pracowników!
 
Czy w Twojej firmie pracownicy zaczynali dzień od rozgrzewki? Albo w ciągu dnia poświęcali 30 min na rozciąganie lub jogę? Dlaczego więc nie kontynuować tej tradycji? To nie muszą być skomplikowane ćwiczenia, ale takie, które odprężą zmęczone plecy i kark. Pracownicy chętnie odejdą na chwilę od komputera.
 
Pracownicy zdalni w ciągu pracy ćwiczą razem.
 
Ćwiczenia online to także dużo śmiechu wśród członków zespołu. A nic lepiej nie integruje, niż wspólna zabawa!
 
3. Zespołowa konwersacja na komunikatorze
 
Ciągłe utrzymywanie kontaktu na komunikatorze sprawia, że skraca się dystans dzielący pracowników zdalnych. Nie bój się zachęcać pracowników do dzielenia się śmiesznymi gifami, filmikami lub ciekawostkami. Przecież nie trzeba być ciągle poważnym.
 
4. Mistrz memów
 
A co powiesz na stworzenie firmowych memów? Może w Twoim zespole jest pracownik, który zawsze wszystkich rozbawia? A może ktoś ma dziwne przyzwyczajenia, z których wspólnie się śmiejecie? Czyjeś biurko ewidentnie się wyróżniało? A może jak mantra każdy powtarza jedno zdanie w firmie? 
Jest wiele okazji do tworzenia memów. Zachęć pracowników do tworzenia ich! Może jakaś rywalizacja z tym związana?
 
Śmiech wpływa pozytywnie na układ nerwowy, pomaga w obniżeniu poziomu stresu, poprawia samopoczucie. [2] Dlatego tak ważne jest, by dbać o dobrą atmosferę w firmie.
 
 
5. Jeszcze więcej konkursów!
 
Co motywuje i zachęca do działania? Zdrowa rywalizacja oczywiście! Może konkurs na najwięcej przebiegniętych kilometrów? Lub najdłuższe trasy rowerowe? Przy pomocy niektórych aplikacji łatwo będzie porównać te wyniki.
 
Konkursy i ankiety online jako rywalizacja dla pracowników.
 
 
6. Quizy online
 
Jeśli Twoi pracownicy nie przepadają za sportem, możecie zorganizować w firmie rywalizację o podium w rozwiązywaniu quizów i zagadek internetowych. Możesz też przygotować quiz o firmie i sprawdzić wiedzę swoich pracowników.
 
7. Pokój gier
 
W Twoim biurze jest specjalnie przygotowany pokój z grami? Pracownicy go sobie chwalą i chętnie robią małe przerwy w ciągu dnia, żeby spędzić tam czas. Takie gry potrafią bardzo zintegrować pracowników. Dlaczego więc nie zrobić sobie takiej przerwy, np. w każdy piątek, podczas której pracownicy mogą grać ze sobą online? Z pomocą przyjdzie strona internetowa typu https://www.kurnik.pl/. 
 
Także tak popularne escape roomy przeniosły się do online. Cel tej gry pozostał taki sam, wciąż można wybrać różne tematycznie pokoje i rozwiązywać zagadki, by z nich wyjść. Ta gra wymusza na pracownikach współpracę, a to przyda się także w codziennej pracy.
 
8. Nowa osoba w firmie
 
Przedstawienie nowej osoby w firmie pracownikom zdalnym.
 
Właśnie przyjąłeś do firmy nową osobę, którą chcesz włączyć do zespołu. Oprócz zwykłego przedstawienia się, dobrym sposobem na przełamanie lodów będzie wspólna gra. Niech każdy pracownik powie o sobie dwie rzeczy, które są prawdziwe i jedną, która jest kłamstwem. Reszta ma za zadanie odgadnąć, które z tych zdań jest nieprawdziwe. To dobry sposób na poznanie się i znalezienie wspólnych zainteresowań.
 
9. Podziel się swoją przestrzenią domową
 
Pracownicy mogą pokazać, jak urządzili swoje biurko, by efektywniej pracować. Ktoś korzysta z dwóch lub więcej monitorów, komuś pomagają kolorowe karteczki lub notes, ktoś inny nie może obejść się bez zieleni w miejscu pracy a jeszcze inna osoba przypina listę swoich zadań do tablicy korkowej. Takie działania mogą zainspirować resztę pracowników do urządzenia swojego miejsca pracy w sposób, który najbardziej wpłynie na ich efektywność.
 
Pokazywanie współpracownikom swojego biura podczas pracy zdalnej.
 
10. Kącik rekomendacji
 
Zachęć swoich pracowników do dzielenia się rekomendacjami ze swojej codzienności. Niech polecą przepis na ciasto, które ostatnio zrobili, powiedzą, jaką książkę ostatnio przeczytali, lub jaki film szczególnie ich zachwycił. Może dowiedzieli się o wyjątkowym miejscu w Polsce, które odwiedzili w weekend lub odkryli nową pasję? 
 
11. Klub dyskusyjny
 
Kolejnym sposobem na zintegrowanie się jest dzielenie się opiniami i rekomendacjami w ramach wspólnych zainteresowań. Niech pracownicy założą wspólny klub dyskusyjny i wymieniają się swoimi opiniami, np. na temat książek, filmów lub muzyki.
 
12. Warsztaty online
 
Każdy z pracowników może znaleźć obszar, w którym się spełnia i wyróżnia na tle innych. Może inni pracownicy chcieliby podnieść swoje kompetencje w tej dziedzinie? Bardzo dobrym pomysłem na motywowanie i integrowanie pracowników są warsztaty organizowane przez nich samych. To wpływa także na budowanie kultury dzielenia się wiedzą.
 
Może to być szkolenie z Adobe Illustrator, kreatywnego myślenia, ale też warsztaty kulinarne, ogrodnicze lub wskazówki, jak napisać dobre CV. Cokolwiek, w czym pracownik jest dobry i chce się tym podzielić z innymi.
 
Prowadzenie warsztatów przez pracownika zdalnego dla zespołu.
 
13. Wspólny cel
 
Nic tak nie jednoczy, jak wspólny cel! Znajdź wspólną inicjatywę i podziel się nią w zespole. To może być zbiórka jedzenia do schroniska, podzielenie się nieużywanymi rzeczami z potrzebującymi, lub jakakolwiek inna inicjatywa. Ludzie lubią pomagać!
 
14. Co z benefitami?
 
Czy podczas pracy zdalnej wciąż pamiętasz o benefitach pozapłacowych? To sposób na docenienie pracownika, pokazanie, że firma uznaje jego pracę i pamięta o nim w tych trudnych czasach. To także dzielenie się wartościami firmy i Employer Branding. Dlatego warto pomyśleć o możliwych benefitach pozapłacowych, które przydadzą się pracownikom zdalnym.
 
Jednym z nich jest np. zapewnienie zdrowych przekąsek do pracy. Zdrowa paczka wysyłana co tydzień czy nawet raz w miesiącu z pewnością ucieszy pracowników, zapewniając im jednocześnie zdrową energię do pracy. My proponujemy takie paczki jak, np. Boxy Różności ze zdrowymi przekąskami, Boxy Śniadaniowe, Fruity Boxy, Orzechowe Paczki czy paczki na Odporność.
 
O benefitach warto pamiętać także podczas pracy zdalnej.
 
15. Spotkania 1 na 1
 
Nie zapominaj o indywidualnych spotkaniach z członkami Twojego zespołu. Indywidualna rozmowa, rozdzielanie zadań i dzielenie się informacją zwrotną wpływają pozytywnie na poczucie przynależności do zespołu oraz poziom motywacji do pracy. 
 

Okazje sprzyjające integrowaniu się

Często celebruje się w firmach okazje takie jak tłusty czwartek, walentynki, święta i inne specjalne dni z kalendarza. Nie zapominaj o tej tradycji także wśród pracowników zdalnych. Możesz też zapoznać się z mniej znanymi, ciekawymi dniami w ciągu roku.
 
Okazji do integrowania się jest wiele, jak np. Święta, Dzień Dziecka, Dzień Docenienia Pracownika.
 
Przykłady okazji do celebrowania i integrowania się w firmie:
 
 • Tłusty Czwartek
 • Walentynki
 • Wielkanoc
 • Pierwszy dzień wiosny
 • Halloween
 • Dzień Ziemi
 • Dzień Czekolady
 • Dzień Kobiet
 • Dzień Chłopaka
 • Dzień Dziecka
 • Mikołajki
 • Urodziny firmy
 • Jubileusz pracownika
 • Urodziny pracowników
 • Dzień krwiodawstwa
 • Dzień piżamy w pracy
 • Dzień docenienia pracownika
 • Światowy Dzień Zdrowia

 

Chcesz poznać więcej okazji do świętowania w firmie?

Stworzyliśmy 12 infografik, które zawierają wiele okazji do świętowania w każdym miesiącu. Okazje te sprzyjają integrowaniu się i budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy. Oto przykład świąt istotnych z punktu pracodawcy i pracowników w październiku:

 

Infografika z okazjami do świętowania w pracy w październiku.

 

Sprawdź więcej w naszym artykule: "Prezenty i upominki dla pracowników. Jak docenić i zintegrować pracowników"

 

 

Jak świętować?

No dobrze, okazji do integrowania się jest wiele. Ale jak je rzeczywiście celebrować pracując zdalnie?
 
Okazji do integrowania się jest wiele, więc trzeba wymyślić sposób celebrowania.
 
W zależności od okazji pracownicy mogą dzielić się przepisami wypieków na Tłusty Czwartek, zdjęciami ze sprzątania lasu z okazji Dnia Ziemi lub z powrotu z oddania krwi. Dzień piżamy w pracy da się świętować podczas telekonferencji, z okazji Wielkanocy można zorganizować wspólne zdalne malowanie jajek, a urodziny za pomocą dodatkowego dnia wolnego. Poczucie docenienia i motywacja do pracy może też wzrosnąć dzięki otrzymaniu fizycznego benefitu od pracodawcy.
 

Benefity od pracodawcy

Coraz częściej pracodawcy praktykują wysłanie paczki prosto do domu pracownika. Może to być np. paczka ze zdrowymi przekąskami, które będą oznaczone logo firmy, a do nich dołączony motywacyjny cytat. Takie paczki świetnie sprawdzą się przy okazji takich świąt jak Walentynki, Tłusty Czwartek, jubileusz lub Dzień docenienia pracownika (który wypada już 5. marca). 
 
Zdrowe przekąski to idealny pomysł na benefit dla zespołu zdalnego.
 
Box ze zdrowymi przekąskami przyda się także przed ważnym projektem, jako motywacja do pracy, powitanie nowego pracownika w zespole lub z okazji np. Dnia Czekolady. Oprócz zdrowych przekąsek pracodawca może dołączyć ciekawe gadżety, które pasują do okazji. Więcej informacji tutaj.
 
Takie zestawy mogą być niespodzianką, która sprawi, że pracownik poczuje się doceniony i będzie utożsamiał się z firmą i jej wartościami. Celebrate-Integrate Box przyda się podczas świętowania wspólnych sukcesów w firmie.
Paczki ze zdrowymi przekąskami współgrają także z zachęcaniem pracowników do aktywności fizycznej. Można urządzić w firmie akcję: Aktywna Majówka i zachęcić pracowników do spacerów, spływów kajakowych, wycieczek rowerowych lub wyjazdu w góry. Do zestawu warto wtedy dodać bidon na wodę i/lub koc piknikowy.
 
Organizowanie aktywności dla pracowników zdalnych.
Takie zestawy ze zdrowymi przekąskami to świetny pomysł na integrację pracowników oraz wyróżnienie firmy na tle innych, co z kolei przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku firmy.
 
Nie zwlekaj i zadbaj o integrację swoich pracowników już dzisiaj!
 
 
[1]  Dorota Walentek, Praca zdalna – oczekiwania przedstawicieli pokolenia Z przed wybuchem pandemii COVID-19, Politechnika Częstochowska, Szkoła Doktorska Politechniki Częstochowskiej.
[2] Przemysław Paweł Grzybowski, Śmiech w przestrzeni publicznej, czyli jak na wesoło poprawiać jakość życia, Katedra Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, s. 130
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas