Sugestie

Piłka lekarska 2 kg, 3 kg, 4 kg, 5 kg, 6 kg, 7 kg, 10 kg, 12 kg. Jak wybrać piłkę lekarską?

Utworzony 04 Maj 2016  / Dział: Sprzęt do ćwiczeń
Piłka lekarska to jeden z najefektywniejszych przyrządów sportowych. Znana była już w starożytności – wykorzystywano ją do szkolenia żołnierzy, gladiatorów, a także do celów rehabilitacyjnych. Przyrząd ten umożliwia wykonanie całego szeregu skutecznych ćwiczeń angażujących do pracy jednocześnie wiele partii mięśniowych. Kompletując własną domową siłownię, z pewnością nie można zapomnieć o piłce lekarskiej.

piłka lekarska, piłki lekarskie

 

Piłka lekarska 2 kg, 3 kg, 4 kg, 5 kg, 6 kg, 7 kg, 10 kg, 12 kg.

 

Piłki lekarskie - jaką piłkę lekarską wybrać?

Szeroki wybór piłek lekarskich umożliwia dobranie piłki idealnej do własnych potrzeb, zarówno pod względem jej ciężaru, jak i wykończenia. Najczęściej dostępne wagi piłek to 2kg, 3kg, 4kg, 5kg, 6kg, 7kg, 10kg, 12kg. 

Wybierając piłkę dla siebie powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę nasz stopień zaawansowania, siłę, znajomość poprawnej techniki ćwiczeń. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń z dodatkowym obciążeniem bardzo istotne jest opanowanie poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Nawet jeżeli czujemy w sobie mnóstwo siły i najchętniej od razu porwalibyśmy się za jak największe ciężary, na samym początku przygody z treningiem powinniśmy skupić się na opanowaniu prawidłowych ruchów wykonywanych przy każdym ćwiczeniu. Dopiero w następnym kroku możemy zdecydować się na dodatkowe obciążenie na przykład w postaci piłki lekarskiej.

Osobom początkującym zaleca się piłkę o wadze 2-3kg. Gdy Twój staż treningowy jest już dłuższy możesz wybrać piłkę cięższą od 4 do nawet 12kg. Ważne jest, by piłka nie była ani zbyt lekka (zależy Ci przecież na efektach ćwiczeń ;-) ), ani zbyt ciężka, gdyż może to znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić poprawne wykonanie ćwiczenia.

 

Piłka lekarska - rodzaje

Piłki lekarskie różnią się nie tylko wagą, ale również wykończeniem. Na rynku można spotkać na przykład piłki gumowe lub wykonane ze skóry syntetycznej. 

Piłka wykonana z wysokiej jakości gumy, charakteryzuje się doskonałą przyczepnością i antypoślizgowymi właściwościami, dzięki czemu nie wyślizguje się z rąk podczas treningu i umożliwia pewny i mocny chwyt. To zapewnia komfort i większą efektywność treningu. 

 

Piłka lekarska może być również wykonana ze skóry syntetycznej odpornej na wilgoć. Jeżeli zależy Ci na możliwości ćwiczenia nie tylko wewnątrz budynku, ale również na dworze, warto zdecydować się właśnie na piłkę odporną na wilgoć, co uchroni piłkę przed zniszczeniem w momencie jej zamoczenia. 

Niektóre modele piłek mogą posiadać również specjalne oka, które umożliwiają mocowanie linii bądź gumy. 

Dodatkową zaletą piłki jest fakt, że nie niszczy ona ani nie rysuje podłoża, jest łatwa do przechowywania i przenoszenia.

Wybierając sprzęt do domowej siłowni, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Sprzęt wysokiej jakości posłuży nam o wiele dłużej, będzie odporniejszy na zużycie, przetarcie, uszkodzenia.

 

Piłka lekarska - sprzęt do ćwiczeń w domu

Piłka lekarska to idealny przyrząd treningowy zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. To również bardzo ciekawa opcja do ćwiczeń w parze. Przyrząd ten jest z jednej strony na tyle niewielki, iż możemy pewnie i mocno złapać go w dłoniach, z drugiej strony – na tyle ciężki, by zwiększyć intensywność i efektywność naszych ćwiczeń.

Jeżeli cierpisz na treningową nudę, chcesz urozmaicić swój trening, a jednocześnie zależy Ci na jego wysokiej intensywności, dobrym wyborem będzie piłka lekarska. Ćwiczenia z piłką lekarską pozwalają na wykonanie kompleksowego treningu całego ciała, wyrzeźbienie i wzmocnienie mięśni, zwiększenie siły eksplozywnej, sprawności, wytrzymałości i koordynacji ruchów. Istnieje cały wachlarz ćwiczeń z piłką, które angażują do pracy wiele partii mięśniowych jednocześnie.

Piłka lekarska nie tylko może posłużyć jako dodatkowe obciążenie przy ćwiczeniach takich jak przysiady, wykroki, brzuszki, russian twist, wejście na obiekt z piłką, pompki, martwy ciąg. Umożliwia ona również dodanie do treningu ćwiczeń, których nie wykonamy z żadnym innym przyrządem – rzuty o podłogę, rzuty o ścianę, rzuty w parze i wiele innych. Piłka lekarską to także bardzo dobry przyrząd do ćwiczenia mięśni górnych części ciała: biceps z piłką, wyciskanie piłki do przodu lub do góry, opuszczanie piłki za głowę, unoszenie piłki do góry w wyprostowanych rękach i wiele innych.

Duża różnorodność możliwych do wykonania ćwiczeń z piłką zapewnia mięśniom nowe bodźce do rozwoju, a to przełoży się na jeszcze lepsze efekty treningu. 

Wiele ćwiczeń z piłką lekarską z opisem i filmem prezentującym ich wykonanie znajdziesz w Bazie Ćwiczeń Fitomento.

 

Przeczytaj też:

Trening w domu – domowa siłownia – 10 prostych przyrządów, które znacząco zwiększą efektywność twojego treningu 

Ławeczka do ćwiczeń. rodzaje i zalety ławek do ćwiczeń. Przykłady ćwiczeń z wykorzystaniem ławki treningowej.

Hantle. Ćwiczenia z hantlami. Jak ćwiczyć z hantlami. Jakie hantle kupić. Domowa siłownia.

Jaki gryf do sztangi wybrać? Budowa sztangi. Zalety ćwiczeń ze sztangą. Rodzaje gryfów. 

Drążek do podciągania. Jak się podciągać?

Uchwyty do pompek. Skuteczny trening w domu. Jakie przyrządy do ćwiczeń wybrać?

 
 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas