Sugestie

Drążek rozporowy do podciągania. Jaki drążek kupić? Tanie drążki rozporowe.

Utworzony 04 Maj 2016  / Dział: Sprzęt do ćwiczeń

Jeden z obowiązkowych elementów domowej siłowni. Pozwalający wykonać jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na mięśnie pleców. Drążek – bo o nim mowa. Dlaczego powinieneś go mieć?  Jakie są zalety drążka rozporowego? Kiedy warto zdecydować się na drążek przytwierdzany na stałe do ściany? Jakie ćwiczenia wykonasz na drążku?

drążek rozporowy d opodciągania

Drążek rozporowy do podciągania. Jaki drążek kupić? 

 

Można wyróżnić różne rodzaje drążków – od najprostszych poczynając, po wielofunkcyjne, rozbudowane drążki. Dziś skupimy się na drążku rozporowym.

 

Drążek rozporowy - łatwy montaż

Drążek rozporowy jest bardzo praktycznym przyrządem treningowym i świetnie sprawdzi się jako element domowego sprzętu sportowego, szczególnie dla osób początkujących. Montuje się go w futrynie drzwi – można to łatwo  zrobić nawet bez wykorzystywania wiertarki. Jest to niewątpliwie jedną z jego zalet. Kolejną zaletą jest niska cena – kosz drążka rozporowego to rząd kilkudziesięciu złotych. Drążek zajmuje niewiele miejsca, dlatego zmieści się nawet w najmniejszym mieszkaniu.

 

Drążek rozporowy do podciągania – jaki kupić?

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie drążka rozporowego?

 

Maksymalne obciążenie drążka

Większość drążków rozporowych zazwyczaj wytrzymuje obciążenie do 100kg, dlatego podczas wykonywania podciągnięć jedynie z ciężarem własnego ciała – w przypadku większości ćwiczących nie powinno być problemu. Jeśli jednak należysz do bardziej zaawansowanych osób i chcesz podciągać się z dodatkowym obciążeniem – wytrzymałość drążka rozporowego może okazać się niewystarczająca, a podciąganie na nim niebezpieczne. Podczas podciągania, drążek może się bowiem zerwać, a Ty razem z nim i dodatkowym obciążeniem, co w najlepszym wypadku niewątpliwie skończy się wieloma obiciami i siniakami. W takim przypadku warto zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w drążek przytwierdzany do ściany lub sufitu. Drążki tego typu wytrzymują obciążenie nawet 250 kg.

 

Regulacja szerokości drążka

Drążki rozporowe z uwagi na to, że są montowane w futrynie drzwi, powinny być wyposażone w regulację ich szerokości, tak by można je było dopasować do konkretnej futryny. Regulacje drążków wahają się w różnych przedziałach, np. 60 - 110 cm.

 

Część chwytna drążka

Przy zakupie drążka warto zwrócić uwagę również na jego wykończenie, a w szczególności część chwytną. Uchwyty wykonane z miękkiej pianki podnoszą komfort ćwiczeń, gwarantują pewniejszy chwyt (spocone dłonie podczas treningu nie ślizgają się po powierzchni) i zapobiegają odciskom na dłoniach.

 

Drążek rozporowy - zalety

Zalety drążka rozporowego:

  • Łatwy i szybki montaż
  • Niska cena
  • Funkcjonalność
  • Nieinwazyjność - zajmowana niewielka powierzchnia – drążek zmieści się w każdym mieszkaniu

Szereg ćwiczeń, jakie można na nim wykonać to kolejna korzyść płynąca z zakupu drążka. Wyliczankę ćwiczeń rozpoczyna podciągane. Można wymienić kilka odmian tego ćwiczenia. W zależności od rodzaju chwytu: wąski, szeroki, średni, a także nachwyt lub podchwyt. Zaawansowani pomogą pokusić się o podciąganie w pozycji L-hold lub podciąganie z dodatkowym obciążeniem.

Plecy i ramiona to niejedyna część ciała, jaka może być trenowana z tym prostym, a jednocześnie niezwykle funkcjonalnym przyrządem. Kolejne na liście ćwiczeń pojawia się bowiem unoszenie prostych lub ugiętych nóg w zwisie na drążku. Jest to ćwiczenie silnie angażujące mięśnie brzucha. Dodatkowo, swój trening można urozmaicić również o L-hold lub V-hold. Wiele ćwiczeń (z opisem i filmami) z wykorzystaniem drążka, a także przykładowe treningi znajdziesz na Fitomento.

Tak naprawdę wszystkie ćwiczenia wykonywane na drążku to ćwiczenia angażujące do pracy niemal wszystkie partie ciała – ramiona, plecy, brzuch, nogi. Niektóre z nich pozwalają skupić się głównie na mięśniach pleców (podciąganie na drążku), inne na brzuchu (unoszenie nóg). Ćwiczenia te to zatem ćwiczenia złożone (wielostawowe), które nie angażują do pracy jedynie wybranej części ciała, a stymulują wiele partii mięśniowych.

Ich wykonywanie podnosi efektywność treningów, wzmacnia więzadła i ścięgna. Ćwiczenia wielostawowe polecane są zarówno przy redukcji tkanki mięśniowej, jak i podczas rozbudowy masy mięśniowej.

 

Drążek rozporowy do podciągania - czy warto?

Szerokie, silne, umięśnione plecy – to cel niejednego mężczyzny. Droga do jego osiągnięcia niewątpliwie usłana jest seriami podciągnięć na drążku. Silne plecy to nie tylko imponujący wygląd, ale też dowód dbałości o własne zdrowie i samopoczucie. Mięśnie grzbietu pełnią bowiem szereg istotnych funkcji w organizmie człowieka – stabilizują i amortyzują kręgosłup, pozwalają zachować prawidłową postawę ciała, pracują podczas wykonywania wielu codziennych czynności, jak podnoszenie przedmiotów.

Silne plecy pozwalają również osiągać lepsze rezultaty w wielu innych ćwiczeniach. Słabe mięśnie mogą natomiast doprowadzić do bólu pleców.

Oczywiście, istnieją również inne ćwiczenia na mięśnie pleców, jednak podciąganie na drążku z pewnością plasuje się w czołówce rankingu ćwiczeń mięśni grzbietu.

Umiejętność wykonania podciągnięć na drążku to dowód zarówno siły, jak i sprawności. Podciąganie na drążku należy do trudnych ćwiczeń, które wykonywane regularnie, przynoszą świetne efekty.

Nie bez powodu jest ono elementem wielu testów sprawnościowych – stanowi podstawowe ćwiczenie w wojsku, policji, czy w służbach specjalnych.

Początkowo, jedno podciągnięcie może stanowić spore wyzwanie, jednak regularny trening z pewnością przyniesie oczekiwane efekty (początkujący mogą zacząć np. od podciągania negatywnego, pisaliśmy o nim w artykule: Podciąganie na drążku - jak zacząć?).

Stawianie pierwszych kroków z drążkiem na siłowni, może dla niektórych być dosyć krępujące i zniechęcać do próbowania swoich sił z podciąganiem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w drążek i doskonalenie swoich umiejętności w domu, w każdej wolnej chwili. Należy jednak zawsze pamiętać o rozgrzewce przez wykonywaniem ćwiczeń! (W przypadku podciągania należy szczególnie rozgrzać górne partie ciała).

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas