Sugestie

Hantle regulowane. Hantle żeliwne czy bitumiczne? Jakie hantle kupić?

Utworzony 04 Maj 2016  / Dział: Sprzęt do ćwiczeń

Podstawowym sprzętem wykorzystywanym podczas treningu siłowego z obciążeniem są hantle do ćwiczeń, dlatego przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu trenowania z dodatkowym obciążeniem stajemy przed wyborem rodzaju ciężarków. Jakie hantle najlepiej wybrać? Niniejszy artykuł z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji.

hantle do ćwiczeń regulowane żeliwne bitumiczne

 

Hantle regulowane. Hantle żeliwne czy bitumiczne? Jakie hantle kupić?

W artykule skupiamy się przede wszystkim na hantlach regulowanych. O innych rodzajach przeczytasz tutaj: Trenig z hantlami. Rodzaje hantli.

Przede wszystkim, przy zakupie hantli regulowanych warto ocenić swoje możliwości, stopień wytrenowania, a także potrzeby. Szczególnie istotne jest to przy doborze obciążenia, czyli talerzy. Naturalne jest, że osoby początkujące nie zakupią od razu najcięższych obciążeń – trzeba od czegoś zacząć, a skakanie na głęboką wodę i ćwiczenia od razu z 50 kg może skończyć się np. różnego rodzaju kontuzjami. Obciążenie najlepiej stopniowo (wraz ze wzrostem swojej siły) zwiększać – tak, by iść ścieżką progresji i osiągać coraz lepsze efekty. Jeśli zatem dopiero zaczynasz treningi lub do tej pory ćwiczyłeś bez obciążenia bądź też z niewielkim ciężarem, przydatne mogą okazać się gotowe zestawy hantli regulowanych.

 

Hantle regulowane zalety

 

Obciążenie dopasowane do ćwiczonej partii ciała

Istotną zaletą hantli regulowanych jest fakt, że w zależności od ćwiczonej partii ciała, czyli wykonywanego ćwiczenia, można zmieniać wykorzystywane obciążenie. Naturalne jest, że duże mięśnie, jak np. mięśnie ud czy klatki piersiowej są znacznie silniejsze niż niewielkie tricepsy czy bicepsy.

W związku z tym odpowiednio przeprowadzony trening powinien zakładać wykonywanie ćwiczeń angażujących mniejsze partie mięśniowe z odpowiednio mniejszym obciążeniem niż ma to miejsce przy ćwiczeniach na duże partie mięśniowe, jak np. przysiady.

Hantle regulowane umożliwiają wykonanie kompleksowego treningu z obciążeniem z wykorzystaniem jednego przyrządu treningowego, a nie szeregu oddzielnych hantli o różnym ciężarze.

 

Łatwe zwiększanie ciężaru wraz ze wzrostem zaawansowania

Co więcej, wraz ze wzrostem naszej wytrzymałości i siły, nie musimy dokonywać zakupu kolejnych hantli – wystarczy, że dokupimy nowe obciążenie w postaci talerzy o większej wadze. Sprawia to, że zakup hantli regulowanych okazuje się korzystniejszym wyborem również pod względem finansowym.

 

Łatwiejsze przechowywanie

Warty uwagi jest również fakt, że hantle regulowane zajmują mniej miejsca niż hantle stałe (szczególnie jeśli mowa o zestawie), co jest istotną zaletą, jeśli rozważamy zakup hantli do domu. Zestaw hantli regulowanych to zaledwie dwa gryfy, zaciski i różnego rodzaju obciążenia w postaci talerzy. Wszystkie elementy można przechowywać rozłożone bez potrzeby zajmowania dużej powierzchni. Z kolei posiadanie kilku hantli stałych o różnym ciężarze wiąże się z koniecznością wygospodarowania większej przestrzeni.

zdrowe przekąski sklep

 

 

Hantle regulowane - żeliwne czy bitumiczne?

Najczęściej spotyka się dwa rodzaje obciążeń: bitumiczne i żeliwne.

Wnętrze talerzy bitumicznych wypełnione jest masą piaskową. Ich wadą jest fakt, że są większe niż hantle żeliwne. Po pierwsze, stanowi to minus z punktu widzenia komfortu ich przechowywania. Dodatkowo, ich duży rozmiar przy większym obciążeniu może negatywnie wpływać na poręczność hantli i wygodę podczas wykonywania ćwiczeń. Zaletą bitumicznych jest zazwyczaj ich niższa cena, jednak dokonując zakupu hantli, zwykle zamierzamy ćwiczyć z nimi przez długi czas, dlatego warto zadbać o swój komfort i wygodę podczas treningów.

Hantle żeliwne zajmują znacznie mniej miejsca niż hantle bitumiczne, co niejednokrotnie podnosi wygodę podczas treningu.

Sprawdź przykładowe hantle żeliwne:

hantle regulowane do ćwiczeń

Hantle regulowane - jakie kupić?

Dobór odpowiedniego obciążenia jest kwestią indywidualną – każdy dysponuje inną siłą, ma inny staż treningowy. Dlatego też zakup obciążenia powinien uwzględniać możliwości i potrzeby konkretnej osoby. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie hantli regulowanych?

Gryf do hantli regulownych. Sprawdź:

gryf do hantli regulowanych

Zaciski do hantli

Zaciski, czyli elementy, które zabezpieczają talerze przed zsunięciem się z gryfu. Mniej praktyczne są zaciski plastikowe – są mniej wytrzymałe i łatwiej ulegają zniszczeniu. Zdecydowanie lepszym wyborem są zaciski wykonane z trwalszych materiałów. Ich zakup wiąże się niejednokrotnie z wyższą ceną, jednak zakup sprzętu sportowego to inwestycja, która może służyć nam przez długi okres, jeśli wybierzemy przyrządy wysokiej jakości.

 

Średnica otworów i gryfu

Przy zakupie dodatkowych talerzy istotne jest, by zwrócić uwagę na średnicę ich otworów. Powinny one pasować do średnicy gryfu, na które zakładane będzie obciążenie.

 
 
 

Obciążenie w zestawie

W przypadku zakupu zestawu - warto również, by waga talerzy w zestawie była różnorodna – wtedy łatwiejsze staje się dopasowanie ciężaru do konkretnej partii mięśniowej/konkretnego ćwiczenia. Przykładowo w przypadku zestawu hantli o maksymalnym ciężarze każdej 10 kg lepszym rozwiązaniem jest rozkład ciężaru: talerze 0,5 kg - 4 szt.,1,25 kg - 4 szt.,2,5 kg - 4 szt. Niż np. wszystkie talerze o ciężarze 2,5 kg.

 
 

Hantle regulowane w zestawie

Czy warto kupić hantle regulowane w zestawie? Wszystko zależy od potrzeb konkretnej osoby. Za zakupem zestawu na pewno przemawia fakt, że często jego cena jest korzystniejsza niż zakup pojedynczych elementów oddzielnie. Dodatkowo, mamy pewność, że wszystkie elementy (talerze i gryfy) pasują do siebie rozmiarem.

Wadą może być natomiast to, że oferowane w zestawie obciążenie niekoniecznie może spełniać nasze oczekiwania (pod względem wagi). Wtedy korzystniejsze może okazać się skomponowanie zestawu samodzielnie.

Dodatkowa wskazówka o rodzaju dostawy: Przy zakupie wszelkiego rodzaju obciążeń, gryfów, hantli itp. warto wybierać rodzaj dostawy kurierem. Przyczyna jest prozaiczna – kurier dostarczy towar pod same drzwi, podczas gdy osobisty odbiór (przy wykorzystaniu paczkomatów Inpost lub Poczty Polskiej) dosyć ciężkiego sprzętu (szczególnie jeśli mowa o całych zestawach lub długich gryfach do sztangi) jest dosyć kłopotliwy i może okazać się trudny do wykonania.

zdrowe przekąski sklep

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas