Sugestie

Gryf prosty długi, krótki, 180 cm, 160 cm, 150 cm, 120 cm, 28 mm – jaki gryf do sztangi wybrać?

Utworzony 04 Maj 2016  / Dział: Sprzęt do ćwiczeń
Gryf długi czy krótki? O długości 180 centymetrów, 150, 120 a może 220 centymetrów? Jaki gryf do sztangi wybrać? Czy średnica gryfu ma znaczenie? Czym różnią się od siebie gryf gładki i gwintowany? Przeczytaj w artykule, na co zwrócić uwagę podczas wyboru gryfu.

 

Gryf prosty długi, krótki, 220 cm, 180 cm, 160 cm, 150 cm, 120 cm, 28 mm – jaki gryf do sztangi i hantli wybrać?

 

Gryf prosty długi 180 cm, 150 cm, 120 cm a może 220 cm?

Gryf prosty - Długość gryfu

 

Długość gryfu zazwyczaj waha się od 120cm do ponad 200cm. Gryfy dłuższe 180-220cm uważa się za bardziej uniwersalne. Lepiej nadadzą się do ćwiczeń z szerokim chwytem, różnego rodzaju wyciskania, ćwiczeń wykonywanych na ławce treningowej. Gryfy krótszej długości przy wyciskaniu mogą okazać się niewygodne z uwagi na możliwość ocierania przedramionami o założone talerze. Co więcej, gryfy dłuższe posiadają również dłuższą część na obciążenia, co pozwala na założenie dodatkowych talerzy i zwiększenie intensywności treningu. Gryfy krótsze mogą natomiast przydać się przy ćwiczeniu na przykład bicepsa. 

 

Długość części na ciężary

Wybierając gryf warto zwrócić uwagę nie tylko na samą długość gryfu, ale również na długość części przeznaczonej na ciężary. Im dłuższa jest ta część, tym więcej talerzy możemy założyć i dzięki temu wykonać ćwiczenia z większym obciążeniem.

 

 

Gryf prosty długi - na co warto zwrócić uwagę? 

Średnica gryfu

Przy wyborze gryfu istotna jest również jego średnica. Jest to bowiem jeden z głównych parametrów decydujących o wytrzymałości gryfu. Gryfy o średnicy 25 mm zazwyczaj możemy nabyć po niższej cenie, ale jednocześnie odznaczają się one niższą wytrzymałością. Wysoką wytrzymałością charakteryzują się gryfy o średnicy 30 mm, 50 mm i wyższe. 

 

Maksymalny ciężar 

Kolejną kwestią na jaką warto zwrócić uwagę jest maksymalny ciężar, jaki możemy założyć na gryf. Związane jest to między innymi ze średnicą gryfu. Gryfy o większej średnicy przystosowane są do większego obciążenia.

 

Gryf prosty gładki czy gwintowany

 

Gryf gładki i gwintowany różnią się od siebie rodzajem zacisków, jakimi możemy zabezpieczyć obciążenie. Gryf gładki przystosowany jest do zacisków sprężynowych, natomiast gryf gwintowany umożliwia zabezpieczenia obciążenia wkręcanymi zaciskami gwintowanymi.

 

Wykończenie gryfu

Przy wyborze gryfu warto również zwrócić uwagę na jego wykończenie. Radełkowana część chwytna zapewni mocny chwyt, wygodę i bezpieczeństwo podczas treningu – sztanga nie wyślizgnie się bowiem podczas wykonywania ćwiczeń. 

Dodatkową zaletą będzie również chromowana powłoka gryfu, która zapewni zarówno estetyczny wygląd sprzętu, jak również stanowić będzie warstwę ochronną zabezpieczając gryf przed porysowaniem i rdzą. 

Gryfy proste znajdują zastosowanie głównie przy ćwiczeniach na klatkę piersiową, rożnego rodzaju przysiadach ze sztangą, a także ćwiczeniach takich jak martwy ciąg, zarzut sztangi na ramiona, podrzut.

Gryf prosty:

gryf prosty do ćwiczeń

Gryf mocno łamany:

gryf do ćwiczeń sztanga

Gryf prosty krótki

Gryf krótki to gryf przeznaczony do hantli. Podobnie jak w przypadku gryfów długich, tu również występuje część chwytna i część na ciężary. Gryfy różnią się między sobą średnicą i maksymalnym obciążeniem, jaki możemy na nich umieścić.

Gryfy krótkie są uniwersalnym przyrządem treningowym umożliwiającym wykonanie wszechstronnego treningu całego ciała. Wachlarz ćwiczeń z hantlami jest bardzo szeroki. Możemy wykonać zarówno ćwiczenia złożone, angażujące do pracy jednocześnie wiele grup mięśniowych, jak również ćwiczenia izolowane i skupić się jedynie na wybranych partiach mięśniowych, na przykład bicepsie bądź tricepsie. Z hantlami wykonamy ćwiczenia takie jak na przykład: przysiady, wykroki z hantlami, wiosłowanie, różnego rodzaju wyciskanie na ławce, rozpiętki i wiele innych.

Przeczytaj więcej o hantlach:

Hantle regulowane żeliwne czy bitumiczne – jakie hantle wybrać? 

Ćwiczenia z hantlami. Jak ćwiczyć z hantlami? Jakie hantle wybrać? 

zdrowe przekąski sklep

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas