Sugestie

Taśmy TRX - trening, ćwiczenia. Zalety ćwiczeń z taśmami TRX.

Utworzony 19 Cze 2015  / Dział: Trening

Jedną z najbardziej wysportowanych grup zawodowych powinni być żołnierze. Fizyczna wytrzymałość to jedna z cech, którą wymieni chyba każdy próbując scharakteryzować dobrego żołnierza. Chcąc być wytrzymałym trzeba jednak regularnie trenować. Jak tego dokonać w trudnych warunkach bojowych?

taśmy TRX, TRX trening, ćwiczenia z taśmami TRX

 

Taśmy TRX trening. Ćwiczenia z taśmami TRX. Zalety treningu TRX.

By umożliwić żołnierzom trening w często utrudnionych warunkach, konieczne było stworzenie programu ćwiczeń umożliwiających trening całego ciała bez konieczności udawania się na siłownię. Niezbędny był sprzęt niewielkich rozmiarów, lekki i jednocześnie aktywizujący wszystkie grupy mięśniowe. Wszystkim tym wymogom sprostał trening TRX opracowany na potrzeby Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy SEALs). Składający się na niego zestaw ćwiczeń wykorzystuje ciężar ciała człowieka oraz grawitację, aby stworzyć opór dla mięśni.

Przeczytaj również: Kalistenika - trening z ciężarem własnego ciała. Ćwiczenia bez sprzętu.

 

Taśmy TRX

Trening TRX często nazywany jest treningiem w zawieszeniu, ponieważ wykorzystuje coś jeszcze. Bazą treningu, poza naszym ciałem, jest system łatwo przenośnych taśm TRX, które mocuje się dość wysoko w stabilnym punkcie zaczepienia. To mobilne urządzenie treningowe wykonane jest z bardzo wytrzymałego polimeru. W większości przypadków skonstruowane jest z dwóch ramion nośnych (wskutek czego wyglądem przypomina literę „Y”) zakończonych gumowym uchwytem na dłonie i stopy. Taśmy są lekkie a przy tym wytrzymałe. Potrafią utrzymać ciężar dochodzący nawet do 560 kg.

 

TRX - ćwiczenia z taśmami

Przy użyciu tego prostego sprzętu wykonać można ponad 300 różnych ćwiczeń, choć są i tacy, którzy twierdzą, że ich liczba ograniczona jest jedynie naszą wyobraźnią. Ważne jest to, że trenujący może wykonywać ćwiczenia na dowolne partie mięśniowe. Mogą to być pompki, wykroki, wyprosty przedramion, spięcia boczne czy podciąganie. Poszczególne ćwiczenia różnią się między sobą stopniem trudności. Angażują zarówno górne, jak i dolne partie ciała. Nie jest jednak możliwe wyizolowanie do ćwiczeń tylko jednej partii. Możliwa jest natomiast prosta zmiana obciążenia. Wystarczy zmienić kąt nachylenia ciała względem podłoża. W rezultacie ćwiczenia stają się mniejszym bądź większym wyzwaniem. Zasada jest prosta – im bliżej znajdujemy się punktu podparcia taśm, tym większe obciążenie podczas treningu.

 

Trening z taśmami TRX - gdzie ćwiczyć?

Miejscem treningu nie musi być sala sportowa czy klub fitness. Wszystko zależy od naszej inwencji oraz upodobań. Nie każdemu przecież będą odpowiadać ćwiczenia przy drzewie czy drzwiach, ale obie lokalizacje są dobre na trening TRX. Taśmy można bowiem przymocować do drzwi lub do gałęzi drzewa. Efekty w jednym i drugim przypadku będą takie same. Czyli jakie?

 

Trening TRX - zalety

Ogromną zaletą treningu w zawieszeniu jest pobudzanie do pracy wszystkich grup mięśniowych (przede wszystkim mięśni brzucha). Wszystko za sprawą taśm. Utrzymanie równowagi podczas zajmowania różnorodnych, niestabilnych pozycji w trakcie ćwiczeń (np. pochylanie się w przód, balansowanie na jednej nodze) z ich wykorzystaniem wymaga napinania mięśni całego ciała. W rezultacie poprawie ulega nie tylko siła mięśni, ale i ich wytrzymałość. Ćwiczenia pozytywnie wpływają ponadto na stabilność stawów. Wzmacniają też więzadła. Wszystko to w efekcie zapobiega urazom układu ruchu. Dobrze dobrane kształtują równowagę ciała oraz jego mobilność. Sprzęt w postaci taśm TRX jest pomocny w uprawianiu wielu dyscyplin sportowych. Bywa także wykorzystywany do treningów wykonywanych po urazach.

 

Trening TRX - dla kogo?

Ten trening wytrzymałościowo-siłowy nie jest przeznaczony tylko dla mężczyzn, choć można wyciągnąć taki wniosek czytając artykuły o TRX okraszone głównie zdjęciami wysportowanych, męskich sylwetek. Kobiety również mogą w ten sposób zachęcić swoje mięśnie do pracy. TRX jest treningiem dla aktywnych, dla ludzi, którzy nie szukają wymówek. Taśmy można przecież zabrać ze sobą wszędzie. To taka siłownia w trasie dla każdego.

Przeczytaj też:

Trening izometryczny - Max Sick - od chorowitego chłopca do siłacza.

Trening Core - płaski brzuch i silne mięśnie.

Kalistenika - trening z ciężarem własnego ciała. Ćwiczenia bez sprzętu.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. 

Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas