Sugestie

Pilates - ćwiczenia, zalety, efekty. Na czym polega trening Pilates? Dla kogo jest przeznaczony? Historia Pilates.

Utworzony 24 Kwi 2015  / Dział: Trening

Nuda, zajęcia tylko dla kobiet, gimnastyka dla leniwych. Pilates bywa różnie określany. Trzeba jednak podkreślić, że wszystkie te opisy stosowane w celu scharakteryzowania ćwiczeń składających się na pilates są krzywdzące dla tej metody treningowej. Nie jest ona bowiem ani nudna, ani przeznaczona jedynie dla płci pięknej, ani dla tych niemrawych. Choć warto, aby i leniwi poznali jej zalety. A jest ich sporo.
 

pilates, trening ćwiczenia pilates

Pilates

Pilates - Co to? Pilates - ćwiczenia, zalety, efekty.

Na czym polega Pilates?

Pilates to nieaerobikowy system ćwiczeń łączący elementy jogi, tai-chi, gimnastyki oraz baletu. Stanowi on trening nie tylko dla ciała, ale i dla naszego umysłu. Aby mógł zadziałać na obie te sfery – fizyczność i duchowość – ćwiczenia muszą być wykonywane w odpowiedni sposób. Niezbędny jest wysoki poziom koncentracji oraz skupienie, ponieważ metoda polega na powtarzaniu precyzyjnych, powolnych ruchów o małym zasięgu. W trakcie ćwiczeń duże i małe grupy mięśniowe są rozciągane, spinane, rozluźniane, co w rezultacie prowadzi do ich wzmocnienia i uelastycznienia. Efekt w postaci większej siły mięśni (zwłaszcza mięśni brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków) nie jest jednak jedyną korzyścią metody Pilatesa.

Przeczytaj też: Trening interwałowy - cała prawda o interwałach.

 

Pilates - efekty ćwiczeń, zalety

Regularny trening bazujący na ćwiczeniach pilates skutkuje poprawą mobilizacji kręgosłupa (lepsza postawa, ustąpienie dolegliwości bólowych), gibkością i płynnością ruchów, równowagą nerwowo-mięśniową, poprawą koordynacji ruchowej i równowagi. Na tym jednak nie koniec. W związku z tym, że metoda nakazuje wsłuchiwanie się we własne ciało i wykonywanie ćwiczeń zgodnie z jego możliwościami, przynosi korzyść w postaci zwiększenia świadomości własnego ciała.  Do pozytywów treningu należy też zaliczyć prawidłowe oddychanie, rozluźnienie ramion, karku i górnej części pleców, wysmuklenie sylwetki i spalenie tkanki tłuszczowej, uelastycznienie kręgosłupa, stawów barkowych i biodrowych, poprawę kontroli mięśni pleców i kończyn. Pilates jest ponadto skuteczny w procesach usprawniania naszego ciała. Pomaga w rehabilitacji urazów już nabytych oraz w zapobieganiu kontuzjom układu kostnego i mięśni.

 

Trening Pilates - o czym warto pamiętać

Wspomniany prawidłowy oddech jest nie tylko efektem ćwiczeń, ale i jedną z podstawowych zasad ich wykonywania. W związku z tym, że zasad tych jest sporo, warto wykonywać ćwiczenia pilates wraz z wykwalifikowanym trenerem. Nauczy on nas z pewnością 12 złotych reguł tej metody, tj.[1]:

 1. Zawsze pamiętaj o rozgrzewce!

 2. Nie spiesz się! Im wolniej ćwiczysz, tym lepiej.

 3. Ćwicz zgodnie z rytmem swojego oddechu!

 4. Wkładaj cały wysiłek w wydech!

 5. Przy wydechu wciągaj pępek ku kręgosłupowi.

 6. Kontroluj swoją postawę.

 7. Koncentruj się na tym, co i jak wykonujesz.

 8. Siłę mięśni brzucha rozwijaj powoli – jeżeli uwypuklają się one podczas ćwiczenia, zrób przerwę.

 9. Ruch ramion zaczynaj od mięśni najszerszych grzbietu i czworobocznych, a nie od samych ramion.

 10. Nie liczy się liczba powtórzeń, ale ich jakość i dokładność.

 11. Ćwiczenia wykonuj regularnie, najlepiej codziennie.

 12. Bądź wytrwały!

 

Pilates - dla kogo?

Reguły te w praktyce zastosować może prawie każdy. Nie ma tu specjalnych ograniczeń wiekowych czy płciowych. Istnieje jednak pewna grupa osób, która wysiłek w postaci ćwiczeń pilates powinna poprzedzić wizytą u lekarza. Są to: kobiety w ciąży, ludzie z osteoporozą, chorobami układu krążenia czy też osoby po przebytych operacjach narządów wewnętrznych.

Przeczytaj też: Trening ABT - ćwiczenia na nogi i pośladki

Pozostali mogą chwytać za matę. Ćwiczenia wykonywane właśnie na niej są bowiem najpopularniejszą odmianą pilates (mat-based pilates). Inną formą tej metody są ćwiczenia wykonywane na sprzęcie (equipment-based pilates), takim jak cadillac czy reformer. Te przeznaczone są raczej dla zaawansowanych ćwiczących, ponieważ urządzenia wyposażone w taśmy i sprężyny zwiększają opór i utrudniają ćwiczenia. Typowy trening pilates, niezależnie od jego formy, trwa nie dłużej niż 90 minut i złożony jest z ćwiczeń wybranych z zestawu ponad 500 różnych ćwiczeń wchodzących w skład omawianej metody.

Na treningu trudno się nudzić, choćby ze względu na możliwość wyboru ćwiczeń z tak szerokiego zestawu. Dodatkowo, metoda nie wymaga powtarzania ćwiczeń w nieskończoność. Każde z nich wykonać można ok. 10 razy. Zajęcia często umila łagodna muzyka i delikatne oświetlenie sali. Można powiedzieć, że metoda Pilatesa łączy przyjemne z pożytecznym.

 

Pilates - historia

Joseph Pilates - od chorowitego chłopca do twórcy pilatesu

Zacznijmy jednak od początku. W tym przypadku oznacza to konieczność odwołania się do nazwiska Josepha Pilatesa. Ten niemiecki sportowiec urodził się pod koniec XIX w. jako chorowity chłopiec. Zmagał się z dolegliwościami wywołanymi astmą, krzywicą oraz gorączką reumatyczną. Fizyczne ograniczenia próbował pokonać poprzez sport uprawiając wiele jego dyscyplin. Nie obce były mu również inne rodzaje aktywności ruchowej, takie jak joga, gimnastyka czy metody Dalekiego Wschodu.

Wszystkie jego przeżycia i kontakt z licznymi formami aktywności fizycznej były dla niego inspiracją wiodącą do opracowania własnej metody. W tym kierunku popchnęły go także wydarzenia związane z wybuchem I wojny światowej. W okresie tym pracował jako sanitariusz, który opracował specjalny program ćwiczeń dla pacjentów borykających się z problemem niepełnosprawności ruchowej. Joseph Pilates wciąż udoskonalał autorski program ćwiczeń, co doprowadziło go do skonstruowania w latach XX ubiegłego wieku systemu ćwiczeń umożliwiającego kontuzjowanym sportowcom oraz tancerzom powrót do treningów oraz zachowanie kondycji. Tak narodziła się metoda Pilatesa.

Korzystaj z darmowej bazy ćwiczeń i treningów, prowadź kalendarz treningowy, monitoruj swoje postępy na statystykach i dołącz do społeczności - ZAREJESTRUJ SIĘ ZA DARMO NA FITOMENTO. [1]I. Kielan, Pilates jest dla każdego, http://wychowaniefizyczne.pl/userfiles/_download/met_izapilates.pdf

 
Dodaj do ulubionych

FITOMENTO Sp. z o.o.

KONTAKT

Znajdź nas